Knygnešio dienai paminėti – paslaptinga knyga

 

Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Šeštadienį ramiai ir prasmingai Bugenių bibliotekoje atšventėme Knygnešio dieną.
Renginio ašis – simbolinė knygnešio knyga „Slapti pasakojimai“. Ji didelė ir sunki, kaip sunkūs ir pavojingi buvo knygnešių keliai. Už lietuviškos spaudos gabenimą ir platinimą šiam darbui pasišventusius žmones caro valdžia baudė kalėjimu ar mirtimi.
Knygnešiai nešė įvairiausios tematikos spaudinius – grožinės literatūros kūrinėlius, kalendorius, maldaknyges, knygas apie ūkininkavimą, žemdirbystę ir kitas veiklas.
Į mūsų simbolišką knygnešio knygą taip pat surinkti įvairiausio žanro kūrinėliai – pasakojimai, prisiminimai, dar surinkti iš knygnešio anūkų, akimirkos iš jaunų dienų nutikimų, galbūt būsimų mokslininkų straipsneliai, muziejaus archyvo detalės apie Mažeikių kraštą, eilėraščiai, vizijos.
Knygos „Slapti pasakojimai“ leidyboje dalyvavo 4 kūrybingos organizacijos: Bugenių kaimo bendruomenė, Mažeikių r. savivaldybės viešosios bibliotekos Bugenių filialas, VšĮ „Būk su manimi“, menų studija „Erdvė“.
Paslapčia gabentos knygelės buvo pasirašomos slapyvardžiais, kad caro žandarai negalėtų nubausti autorių. Nors šiais laikais knygų autoriai nebepersekiojami, knygnešių knygoje visi kūrinėliai taip pat yra pasirašyti slapyvardžiais. Joje rasite Krienos, Vilties, Prisimintuolės, Rasakilos, Panaktinio ir kitus vardus.

Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Knygos bendraautoriai turi mintį: ir toliau plėsti knygos apimtį. Rinkti įvairius vaikų ir suaugusiųjų pasakojimus ir atspausdintus sudėti į įdedamuosius tarpinius knygos lapus. Juk visi gali pabūti knygnešiais prisidėdami savo slaptais pasakojimais. Tikimasi, kad iki kalėdinio laikotarpio bus prikaupta daug įdomių slaptų pasakojimų, kuriuos galėsime paskaityti advento laikotarpiu.
Irena CILINGINIENĖ,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Bugenių filialo vyresnioji bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video