Projekto metu vaikai geriau pažino savo kraštą(0)

Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Etninės kultūros globos tarybos iniciatyva 2013-ieji metai paskelbti Tarmių metais, 2015-ieji – Etnografinių regionų metais, o 2019-ieji – Žemaitijos metais.
Pastebima, kad priešmokyklinio amžiaus ugdytiniams vis mažiau žinomi unikalūs Žemaitijos istoriniai, kultūriniai, geografiniai, literatūriniai ir architektūriniai kultūros paveldo objektai. Kita problema – šeimose nebekalbama žemaitiška tarme, kuri yra pagrindinė tapatumo jausenos ir pilietiškumo formavimo priemonė. Nerimą kelia ir tai, kad vaikų integracija į visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą vyksta gan pasyviai. Stebint šių dienų tendenciją, susidaro įspūdis, jog senosios vertybės ir tradicijos nebetenka prasmės, todėl, siekiant sužadinti jaunosios kartos žingeidumą, būtina modifikacija visose srityse.
Kyla klausimas, o kas yra kultūros lopšio puoselėtojai ir kūrėjai. Tai – visuomenė, tai – mes, kuriantys istoriją šiandien. Nuo mūsų visų bendrų pastangų, mūsų savimonės gilumo, ryžto nuolatos šviestis ir šviesti jaunąją kartą priklauso, kiek ilgai galėsime kalbėti apie žemaitiškąjį identitetą.
Sedos darželio priešmokyklinio ugdymo mokytojos Astra Stonkuvienė, Irena Monstavičienė ir Raimonda Kontrimienė parengė projektą „Seda – vaikų akimis“. Projekto įgyvendinimo pradžia– 2018 m. rugsėjo mėnuo. Tikslas – ugdyti vaikų tautinę savimonę, teisingą tautos kultūros paveldo sampratą, skatinti domėtis unikaliais Sedos apylinkių gamtos ir kultūros objektais.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogės, siekdamos populiarinti bei užtikrinti žemaičių kalbos paplitimą visuomenėje, mokė ugdytinius pasakojimų, scenos vaizdelių, autentiškų dainų, šokių, žaidimų, ratelių, valgio ruošimo paslapčių, mįslių, patarlių, senovinių žodžių reikšmių savo gimtąja šnekta. Buvo organizuojamos išvykos po gyvenamosios vietos apylinkes, kurių metu aplankyti šie objektai: Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios pastatų kompleksas ir Lurdas, senosios Sedos kapinės, P. Varkojo medinis kryžius ir ant Varduvos kranto stovinti akmeninė O. Neniškio skulptūra kovotojams už Tėvynės laisvę atminti.
Projekto metu vaikai sužinojo, kad Sedos miestelio centrinė aikštė yra pavadinta rašytojo Antano Baranausko garbei. Čia poetas, atsisakęs raštininko vietos Viešvėnuose, nuo 1855 m. balandžio 26 d. iki tų pačių metų 11 d. dirbo raštininko padėjėju Sedoje. Sedos miesto bibliotekoje darbuotojos supažindino su naujausia vaikiška literatūra žemaičių kalba. Po šio apsilankymo padaugėjo bibliotekos skaitytojų, nes vaikai prašė tėvų juos užregistruoti.
Prieš šv. Kalėdas ugdytiniai aplankė Sedos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Vaikai ligoniams suteikė daug džiaugsmo, kai kurie ir ašarą braukė, kai išgirdo ugdytinius deklamuojant, dainuojant tarmiška, žemaitiška kalba. Projekto metu vaikai sužinojo, kur įsikūrusios svarbiausios miestelio įstaigos bei parduotuvė, kurioje galima nusipirkti lietuviško „Rūtos“ fabriko šokolado ,,Sedos jurginas“.

Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Vasario mėnesį Sedos darželyje vyko piešinių konkursas ,,Mona Seda“. Meniški „Drugelių“, „Bitutės“, „Boružiukų“ grupių vaikų, jų tėvelių, brolių ir seserų piešiniai papuošė darželio ir Sedos seniūnijos sienas.
2019 m. pavasarį pradėtos įgyvendinti paskutinės projekto veiklos. Aplankyta Mačernio gimnazija, tarybinių karių kapinės, esančios Sedoje, Dariaus ir Girėno gatvėje. Ugdytiniai grožėjosi Sedos ežero pakrante ir gražiomis Ežero gatvės sodybomis. Suorganizuota išvyka į Mildos slėnį, kurios metu aplankytas Varduvos kilpoje esantis vandens malūnas. Suskaičiuota, kad malūne yra septyniolika durų ir vienuolika langų. Pavažiavus kelis šimtus metrų išdidžiai pasitiko Šv. Jono Nepomuko bažnytėlė, statyta XVIII a. pabaigoje. Daugelis vaikų šią bažnyčią piešė konkursui ,,Mona Seda“.
Ugdytiniams buvo tęsiamas pasakojimas apie Sedoje gyvenusį A. Baranauską. Tuo tikslu aplankytas 2000 m. pastatytas skulptoriaus Osvaldo Neniškio A. Baranausko biustas. Netoli jo ugdytiniai atrado kitas kultūros paveldo vertybes – Sedos magaziną ir paminklą Vytautui Didžiajam. Tuo įspūdžiai nesibaigė. Mildos slėnyje vaikai aplankė gyvąjį šaltinį, kuris, pasak vietinių žmonių, gydo visas ligas. Aplankė Užpilių kalnelį, kuriame yra 2018 m. Jono Kociaus išdrožta ir Sedos seniūnijos rūpesčiu pastatyta deivės Mildos skulptūra. Legenda byloja, jog Rimolių piliakalnis atsirado supylus Sedos žinyčios Krivių Krivaičio ir vaidilutės Imbarės kapus. Ant šio piliakalnio liepos 6 d. – Mindaugo karūnavimo dieną, giedamas Lietuvos valstybinis himnas. Ugdytiniai įsiamžino ant Alfredo Kvedaro dovanoto suolo.
Projektas užbaigtas prasminga išvyka į Telšių Žemaičių muziejų ,,Alka“, ugdytiniai dalyvavo edukaciniame užsiėmime Žemaitijos kaimo ekspozicijoje „Mažas piemenėlis turi botagėlį“.
Labiausiai džiugina, kad šio projekto metu vaikai ne tik sėmėsi žinių, bet ir jomis dalijosi su kitais. Priešmokyklinukai savo krašto tradicijomis dalijosi Kretingoje Žemaitijos regiono švietimo įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų festivalyje „Iš močiutės skrynios“,

Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Mažeikių „Jievaro“ pagrindinės mokyklos organizuojame renginyje „Žemaičių žemėj augam“, Mažeikių r. BĮ. Plinkšių globos namuose „Šv. Velykų belaukiant“. Dalyvavome regioniniame ikimokyklinių įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų piešinių parodoje „MES ŽEMAITE 2019“, kuri vyko Mažeikių viešojoje bibliotekoje. Žemaitiškos dainos ir šokiai skambėjo kasmetiniame Sedos darželio renginyje „Sosėtėka žemaitokaa“, tradiciniame Sedos darželio skaitovų konkurse „Žemė žydi“. Konferencijoje „Gyva kalba – gyva tauta“, Mažeikių l. d. „Eglutė“ stendinį pranešimą „Ta žemaitiu kalba tep šėrde brungi“ parengė ir pristatė Sedos priešmokyklinio ugdymo vyr. mokytoja Astra Stonkuvienė.
Sedos darželis yra „Sveikatą stiprinanti mokykla“. Todėl priešmokyklinės grupės vykdytas projektas „Seda – vaikų akimis“ buvo orientuotas ne tik į krašto ir jos istorijos pažinimą, bet ir į sveiką gyvenimo būdą ir jo ugdymą. Sveikatingumą skatino išvykos pėsčiomis, buvimas gryname ore, neregėta gamta, fizinis užimtumas Sedos sporto komplekse. Kas gali būti geriau už prigimtinį vaiko poreikį judėti, patirti, atrasti ir džiaugtis.

Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.