Projektas „Seda – vaikų akimis“ padėjo geriau pažinti savo kraštą

Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Sedos darželio priešmokyklinio ugdymo mokytojos Astra Stonkuvienė, Irena Monstavičienė ir Raimonda Kontrimienė parengė projektą „Seda – vaikų akimis“. Jo tikslas buvo ugdyti vaikų tautinę savimonę, teisingą tautos kultūros paveldo sampratą, skatinti domėtis unikaliais Sedos apylinkių gamtos ir kultūros objektais, puoselėti žemaičių kalbą.

Pernykštė veikla: išvykos, mokymai, susitikimai

Priešmokyklinio ugdymo pedagogės, siekdamos populiarinti žemaičių kalbą, mokė ugdytinius pasakojimų, scenos vaizdelių, autentiškų dainų, šokių, žaidimų, ratelių, valgio ruošimo paslapčių, mįslių, patarlių, senovinių žodžių reikšmių savo gimtąja šnekta.
Buvo organizuojamos išvykos po Sedą ir jos apylinkes. Vaikai su mokytojomis aplankė Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios pastatų kompleksą ir Lurdą, senąsias Sedos kapines, apžiūrėjo P. Varkojo medinį kryžių ir ant Varduvos kranto stovinčią akmeninę Osvaldo Neniškio skulptūrą kovotojams už Tėvynės laisvę atminti.
Vaikai sužinojo, kad Sedos miestelio centrinė aikštė yra pavadinta rašytojo Antano Baranausko garbei. Būsimasis poetas neilgai dirbo raštininko padėjėju Sedoje. Miesto bibliotekoje jos darbuotojos supažindino su naujausia vaikiška literatūra žemaičių kalba. Po šio apsilankymo padaugėjo bibliotekos skaitytojų, nes vaikai prašė tėvų juos užregistruoti.
Prieš šv. Kalėdas ugdytiniai aplankė Sedos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Vaikai ligoniams suteikė daug džiaugsmo, kai kurie ir ašarą braukė, kai išgirdo ugdytinius deklamuojant, dainuojant tarmiška, žemaitiška kalba. Be to, vaikai sužinojo, kur įsikūrusios svarbiausios miestelio įstaigos bei parduotuvė, kurioje galima nusipirkti lietuviško „Rūtos“ fabriko šokolado ,,Sedos jurginas“. Visa tai buvo padaryta pernai.

Prie A. Baranausko biusto Sedos senamiestyje. Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Pavasario ir vasaros išvykos, atradimai

Vasario mėnesį Sedos darželyje vyko piešinių konkursas ,,Mona Seda“. Meniški „Drugelių“, „Bitutės“, „Boružiukų“ grupių vaikų, jų tėvelių, brolių ir seserų piešiniai papuošė darželio ir Sedos seniūnijos sienas.
Pavasarį buvo aplankyta Sedos Vytauto Mačernio gimnazija, tarybinių karių kapinės, esančios miestelyje, Dariaus ir Girėno gatvėje. Taip pat jie grožėjosi Sedos ežero pakrante ir gražiomis Ežero gatvės sodybomis. Buvo suorganizuota išvyka į Mildos slėnį, aplankytas Varduvos kilpoje esantis vandens malūnas.
Vaikai su mokytojomis suskaičiavo, kad malūne yra septyniolika durų ir vienuolika langų. Pavažiavus kelis šimtus metrų visus pasitiko Šv. Jono Nepomuko bažnytėlė, statyta XVIII a. pabaigoje. Daugelis vaikų šią bažnyčią piešė konkursui ,,Mona Seda“.
Pasakojimą apie Sedoje gyvenusį A. Baranauską mokytojos tęsė prie skulptoriaus O. Neniškio sukurto A. Baranausko biusto.
Netoli jo mažieji atrado kitas kultūros paveldo vertybes: Sedos magaziną ir paminklą Vytautui Didžiajam.
Tuo įspūdžiai nesibaigė. Mildos slėnyje vaikai aplankė gyvąjį šaltinį, kuris, pasak vietinių žmonių, gydo visas ligas, užkopė į Užpilių kalnelį, kur yra Jono Kociaus išdrožta ir Sedos seniūnijos rūpesčiu pastatyta deivės Mildos skulptūra.
Legenda byloja, jog Rimolių piliakalnis atsirado supylus Sedos žinyčios Krivių Krivaičio ir vaidilutės Imbarės kapus. Ant šio piliakalnio liepos 6 d., Mindaugo karūnavimo dieną, giedamas Lietuvos valstybinis himnas. Ugdytiniai įsiamžino ant Alfredo Kvedaro dovanoto suolo.
Projektas buvo užbaigtas prasminga išvyka į Telšių Žemaičių muziejų ,,Alka“ – vaikai dalyvavo edukaciniame užsiėmime Žemaitijos kaimo ekspozicijoje „Mažas piemenėlis turi botagėlį“.

Edukacinės programos nukėlė į labai senus laikus. Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Įgijo daug draugų ir bendraminčių

Sedos darželio priešmokyklinukai buvo aktyvūs. Jie dalyvavo regioninėje ikimokyklinių įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų piešinių parodoje „MES ŽEMAITE 2019“, kuri vyko Mažeikių viešojoje bibliotekoje. Žemaitiškos dainos ir šokiai skambėjo kasmetiniame Sedos darželio renginyje „Sosėtėka žemaitokaa“, tradiciniame Sedos darželio meninio skaitymo konkurse „Žemė žydi“. Konferencijoje „Gyva kalba – gyva tauta“, kuri buvo surengtas Mažeikių lopšelyje-darželyje „Eglutė“, stendinį pranešimą „Ta žemaitiu kalba tep šėrde brungi“ pristatė Sedos priešmokyklinio ugdymo vyr. mokytoja A. Stonkuvienė.
Savo krašto tradicijomis sediškiai vaikai dalijosi Kretingoje Žemaitijos regiono švietimo įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų festivalyje „Iš močiutės skrynios“, dalyvavo
Mažeikių „Jievaro“ pagrindinės mokyklos organizuotame renginyje „Žemaičių žemėj augam“, prieš šv. Velykas aplankė Plinkšių globos namų gyventojus.
Pedagogės „Santarvei“ akcentavo: priešmokyklinės grupės vykdytas projektas „Seda – vaikų akimis“ buvo orientuotas ne tik į krašto ir jos istorijos pažinimą, bet ir į sveiką gyvenimo būdą, jo ugdymą. Sveikatingumą skatino išvykos pėsčiomis, buvimas gryname ore, gamtoje, fizinis vaikų užimtumas.
Parengė Asta ŠILAITYTĖ

Telšių Žemaičių muziejuje ,,Alka“. Nuotr. iš Sedos darželio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*