Tarp pikeliškių ir Neringos krašto žmonių užsimezgė draugystė

Vitalijai Jonušienei įteikta Pikeliuose esančios skulptūros nuotrauka buvo staigmena. Nuotr. iš Pikelių bendruomenės archyvo

Prieš 87 metus Pikeliuose gimė ir dešimt savo gyvenimo metų čia praleido Eduardas Jonušas – tautodailininkas, vienas žinomiausių šių laikų menininkų.
Jo gimtojo Pikelių miestelio gyventojai palaiko glaudų ryšį su Nidos gyventojais. Neseniai įvyko antrasis pikeliškių bei nidiškių susitikimas.

Didelis kūrybinis palikimas

E. Jonušas savo rankomis padarė Kuršių mariomis plaukiojantį senovinį laivą kurėną „Kuršis“, keliautojus pasitinkančią skulptūrą „Vartai į Neringą“. Jis restauravo senąsias Nidos kapines su kuršiškais antkapiais – vadinamaisiais krikštais. Paminėjome tik keletą menininko darbų, o iš tiesų jo kūrybinis palikimas yra kur kas didesnis.
Įvertinant E. Jonušo nuveiktus darbus Neringos krašto kultūros paveldo puoselėjimo, kraštotyros srityse, jam buvo suteiktas Neringos savivaldybės garbės piliečio vardas.
2014 metų balandį menininkas, būdamas 82 metų, mirė. Tačiau po poros metų – 2016 metais, užsimezgė graži Nidoje gyvenančios menininko žmonos bei bičiulių ir Pikelių gyventojų bendrystė.

Atminimą įamžino ir pikeliškiai

Pasak aktyvaus pikeliškio Danieliaus Gedučio, dabar Pikeliuose jau sunku būtų surasti gyventojų, atsimenančių 1942 metais į Vokietiją pasitraukusią Jonušų šeimą. Tačiau miestelio gyventojai didžiuojasi daug prasmingų darbų nuveikusiu kraštiečiu.
Menininko atminimas bei nuveikti darbai Pikeliuose yra įamžinti parkelyje esančia akmenine laivo kurėno skulptūrėle. Ją sukūrė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai, padedami savo dėstytojo skulptoriaus Osvaldo Neniškio.

Akimirka iš pikeliškių ir nidiškių susitikimo. Nuotr. iš Pikelių bendruomenės archyvo

Praėjusį sekmadienį pusšimtis žmonių – dalis iš jų pikeliškiai, dalis – kitų Mažeikių rajono vietovių gyventojų, vyko į ekskursiją į Nidą. Lauktuvių menininko žmonai jie nuvežė nuotrauką, kurioje įamžinta ši skulptūrėlė. „Santarvei“ D. Gedutis sakė, kad naujiena apie parkelyje esančią E. Jonušui dedikuotą skulptūrėlę jo žmonai buvo maloni staigmena.

Puoselės užsimezgusią draugystę

Ekskursijos dalyviai aplankė Nidą, Juodkrantę, gyvai pamatė savo kraštiečio meninius kūrinius, bendravo su jo žmona Vitalija, kurėno „Kuršis“ kapitonu, žurnaliste Raimonda Ravaityte-Mayer.
Pikeliškiai ir Neringos krašto žmonės žada ir toliau bendrauti.
Balandį, kai bus minimos menininko 88 gimimo metinės, E. Jonušo žmona ir bičiuliai žada vėl atvykti į Pikelius. Savo ruožtu pikeliškiai ir vėl žada sugrįžti į Nidą – kurėno kapitonas žadėjo paplukdyti laivu.
D. Gedutis pacitavo žurnalistės R. Ravaitytės-Mayer žodžius apie tai, kad Neringos krašto turizmo agentūros Jonušo kūrybines dirbtuves yra įtraukusios į savo maršrutus.
„Didžiuojamės, kad šis žmogus gimė Pikeliuose. Norime kuo daugiau apie jį sužinoti. Be to, džiaugiamės užsimezgusia bendryste su Neringos krašto žmonėmis“, – apibendrino D. Gedutis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*