Vaidinti žemaitiškai viekšniškiams nesunku

Pirmojo režisieriaus Vinco Deniušio 1953 metais pastatyto spektaklio – Ivano Turgenevo „Neatsargumas“ aktoriai. Nuotraukos iš asmeninio albumo

Žemaičių kalba vaidinantis Viekšnių kultūros centro mėgėjų teatras ateinančiais – Tarmių metais švęs savo kūrybinės veiklos 60-metį.
Tuoj po Naujųjų metų Viekšnių teatro artistai pradės ruoštis teatrų festivaliui „Vaidėnam žemaitėškaa“. Didelių pastangų dėl kalbos viekšniškiams neprireiks: jie visi žemaičiai.

Neturi patalpų

Dvidešimtį metų teatrui vadovaujanti Viekšnių kultūros centro direktorė Birutė Švažienė teigė, kad ji gali rinktis pjeses, parašytas literatūrine kalba, o jos vaidintojai be problemų ją „išvers“ į žemaičių kalbą.
Visus tuos dvidešimt metų, kai teatrui vadovauja B. Švažienė, pjesės vaidinamos tik žemaitiškai.
Viekšnių teatras unikalus tuo, kad jis neturi nei savo scenos,  nei specialaus apšvietimo, tad tenka repetuoti, kur tik yra sąlygos, kur galima prisiglausti.
Pirmoji prieš šešiasdešimt metų Viekšnių mėgėjų teatro premjera – jau Amžinybėn išėjusio režisieriaus Vinco Deniušio pastatyta Ivano Turgenevo trijų veiksmų pjesė „Neatsargumas“.

Vaidina nuo paauglystės

Iki 1990 metų teatrinis gyvenimas Viekšnių miestelyje sukosi apie šviesios atminties režisierę Reginą Saladžiuvienę. Dabar jos pėdomis einanti teatro režisierė B. Švažienė pasakojo, kad išėję  poilsio senieji aktoriai susieina tik per jubiliejus ar premjeras, bet dažnai ateina tie, kurie negali be savojo teatro.
„Man labai malonu, kad nuo paauglystės teatre vaidina Vidmantas Erlickas. Tai itin gabus aktorius  mėgėjas, jis vaidina ir Mažeikių kultūros centro skrajojamojo Juozo Vaičkaus teatro pastatymuose. Mums ypač malonu, kad kasmet mūsų pastatymų laukia Ramoniškių kaimo senbuviai, besirenkantys į susitikimus Juozo Miltinio tėviškėje“, – kalbėjo B. Švažienė.

Atrinkti patys tinkamiausi

Per savo veiklos metus Viekšnių mėgėjų teatre jau vaidino daug žmonių, tad prireikus didelio skaičiaus aktorių vadovei jų ilgai ieškoti nereikėtų.
„Kiekvienam spektakliui atsirenku žmones žinodama, kas man tiks. Skaitau pjesę ir įsivaizduoju, kas kurį personažą galėtų kurti, tada ir kviečiu žmones“, – teigė režisierė.
Šiuo metu jau antrą spektaklį vaidina beveik tie patys žmonės: personažų pjesėse nėra daug, tad B. Švažienė yra atrinkusi pačius geriausius, tinkamiausius numatytiems vaidmenims kurti.
Naujam spektakliui pakviestas dar niekur nevaidinęs viekšniškis Antanas Šidlauskas: vyriškis pats  pareiškė norą vaidinti.

Vaidina kartos

Daug metų su pertraukomis scenoje pasirodo Irina Baltutienė, ne vieną vaidmenį Viekšnių teatre yra kūrusi Zofija Margienė, Bronė Ročienė, Regina Bukauskienė, Vitalijus Baltutis, kurį labai sunku prisikviesti, kadangi yra užsiėmęs kita veikla.
„Mūsų artistai keičiasi, galima sakyti, iš kartos į kartą: kažkada vaidino tėvai, dabar, žiūrėk, scenoje jau jų vaikai ar anūkai“, – apie savo artistų kaitą kalbėjo B. Švažienė.
Jos žodžiais, nėra visiškai taip, kad žmonės pultų į sceną: kai kuriuos reikia nemažai pakalbinti, kol pagaliau išdrįsta ateiti, bet pašnekinus dažniausiai sutinka.
Pjeses vaidinimams režisierė renkasi tokias, kurios būtų mažai žinomos ir kuo rečiau statytos. Režisierė ieško pjesių, kurių tema būtų aktuali, keltų šiuolaikiškas problemas.
„Daug važinėjame po kaimus, tad žmonės turi matyti tai, kas jiems įdomu, svarbu. Kaimo gyvenimas, žmonių santykiai, – tai kaimo žmonėms yra įdomiausia“, – patikino pašnekovė.

Veikla įvertinta

Šie metai viekšniškių teatrui buvo itin sėkmingi: rajoninėje mėgėjų teatrų apžiūroje parodyta Juozo Gurauskio komedija „Šalaputris“ buvo įvertinta geriausiai, pastatymas atrinktas į mėgėjų teatrų konkurso regioninį turą.
Teatro kolektyvas pelnė Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai 2012“ diplomą, kurį pasirašė Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos prezidentas Jonas Andriulevičius ir Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius Saulius Liausa.
„Mums tai ypač didelis pripažinimas, juolab kad keturis dešimtmečius neturime savo patalpų, tad šiuo diplomu esame įvertinti būtent už darbą“, – tikino B. Švažienė.
Teatras sėkmingai gastroliuoja ne tik Mažeikių rajone: visai neseniai viekšniškiai buvo pakviesti į Žagarėje vykusią teatrų šventę „Vaidintuvė-2012“, prieš Naujuosius metus jie vyks į Akmenę, o akmeniškiai apsilankys Viekšniuose. Akmenėje „Šalaputrio“ pastatymas bus vaidinamas keturioliktą kartą.
Dabar teatro aktoriai repetuoja naują pjesę – tai bus jau 82-asis Viekšnių mėgėjų teatro pastatymas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*