Sergantis vaikas: problema auklėtojams ir tėvams

Specialistai įspėja, kad sveikieji vaikai nuo sergančiųjų gali užsikrėsti ir per žaislus. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šaltuoju metų laikotarpiu pasitaiko, kad į lopšelius-darželius tėvai atveda sirguliuojančius vaikus arba, vaikui susirgus darželyje, auklėtojos ne visada gali išsikviesti tėvus. Sveikų vaikų tėvai nuogąstauja, kad nuo sergančiųjų gali užsikrėsti ir jų atžalos. Nors teoriškai pagal higienos normas palikti sergančio vaiko darželyje negalima, praktiškai išvengti tokių situacijų beveik nepavyksta.

Sunku pastebėti

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus teigia, kad tokių situacijų, kai į darželius patenka sirguliuojančių vaikų, pasitaiko ne viena: būna, kad sveikų vaikų tėvai pasipiktinę skambina ar net užeina pasikalbėti.
Vedėjo teigimu, sergantys vaikai į darželius turi būti nepriimami, bet kartais sunku pastebėti vaiko ligą, juolab kad apie tai nepasako ir patys tėvai. Tad kiekviena situacija yra skirtinga ir vadovautis reikėtų žmogiškumu.
Per dvidešimt metų lopšeliui-darželiui „Saulutė“ vadovaujanti Zina Petkuvienė taip pat pripažino, kad per jos darbo praktiką tokių atvejų būta.
„Kad vaikas serga, pamatome praėjus kuriam laikui: tada sunku nustatyti, ar vaikas į darželį atėjo jau sergantis, ar susirgo tuo momentu“, – tvirtino direktorė.

Problemos su darbdaviais

Zina Petkuvienė dėl padidėjusio vaikų sergamumo dalį kaltės priskiria tėvams. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Panašiai kaip Z. Petkuvienė kalbėjo ir kitų lopšelių-darželių vadovai.
Bet kuriuo atveju iš karto skambinama tėvams, prašoma vaiką pasiimti, ir čia prasideda problemos:  ne kiekviena mama ar tėtis gali greitai atvažiuoti, nes pasitaiko, kad darbdaviai nenori gilintis į darbuotojų problemas, jų neišleidžia iš darbo. Tada sergantis vaikas visą dieną praleidžia darželyje.
„Nenorėčiau manyti, kad tėvai elgtųsi piktavališkai. Darbdaviui svarbu, kad žmogus būtų darbe. O darbą šiais laikais visi saugo“, – svarstė Z. Petkuvienė.
Lopšelio-darželio „Bitutė“ direktorė Asta Samoškienė sakė, kad, susirgus vaikui, taip pat informuojami tėvai ir prašoma jį pasiimti. Jei vaiko negali pasiimti tėvai, jie turi pasirūpinti, kas tai gali padaryti: broliai, seserys, giminės, kaimynai, draugai.

Reikalui esant prašo pažymos

A. Samoškienė patikino, kad sergančio vaiko darželio grupėje nelaiko. Kol kas ateina jo pasiimti, vaiką savo kabinete prižiūri ir su juo būna slaugytoja“, – patirtimi dalijosi darželio vadovė.
Tokio atvejo, kad tėvai atvestų į darželį jau sergantį vaiką, per A. Samoškienės darbo laiką dar nebuvo pasitaikę.
Būna atvejų, kai tėvų prašoma atnešti gydytojo pažymą apie vaiko sveikatos būklę, įtarus, kad jis gali sirgti: tokie atvejai nėra dažni, bet jų pasitaiko.
„Bet kuriuo atveju gydytojo pažymos apie vaiko galimybę lankyti darželį reikia tada, kai vaikas atvedamas po ligos“, – akcentavo direktorė.

Izoliuoti nėra sąlygų

Kai kurios mamos siūlo sergantį vaiką, kol pasirodys tėvai, izoliuoti nuo kitų vaikų, gal net į atskirą grupę.
Z. Petkuvienė su tuo sutikti nenori: atskirtas nuo kitų vaikų jis jausis dar blogiau, tai jį traumuos psichologiškai.
„Jei tos mamytės kalba apie svetimus vaikus, joms širdies neskauda, bet jeigu izoliuoti ir laikyti kažkur atskirai reikėtų jų vaikus, kažin ar joms neskaudėtų širdies?“ – svarstė direktorė. Izoliatorių, kitų atskirų patalpų darželiuose dabar nebėra. Direktorė teigė galinti sergantį vaiką atsivesti į savo kabinetą, tą patį gali padaryti ir slaugytoja, bet tada vaikas vienišas, atskirtas nuo visų, lyg nubaustas.
„Kita vertus, nei aš, nei slaugytoja negalėtume būti su vienu vaiku: visi turime darbo. Mes neturime atskiro etato, kas su tuo vaiku būtų. Be to, reikėtų papildomų lėšų, patalpų“, – situaciją analizavo direktorė.

Vaikai mažai grūdinami

Z. Petkuvienė įžvelgia ir dar vieną problemą – itin padidėjusį vaikų sergamumą: vaikų ligos yra šio laikmečio problema. Esą dėl to kaltos ir auklėjimo spragos: tėvai neturi kantrybės ar laiko su vaikais ilgiau pabūti gryname ore lauke.
„Kad vaikas būtų užsigrūdinęs ir sveikas, turėtų imunitetą, jis turi ilgai būti lauke. Dabar tėvai jį mašina į darželį atveža, taip pat išsiveža. Vakare tėvai vaikų į lauką taip pat nesiveda, tas pats šeštadieniais ir  sekmadieniais“, – įsitikinusi vadovė.
Tėvai nepagalvoja ir apie vaiko drabužius: vieni rengia vienaip, kiti kitaip, o į lauką vaikas turi būti vedamas bet kokiu oru – tik tada jis bus užgrūdintas ir sveikas.
Kai kurios mamos mėgsta vaiką palikti su keliais megztiniais grupėse: tada vaikai sušyla, prakaituoja, tad auklėtojoms nuolat akcentuojama, kad jos žiūrėtų, kaip mažyliai rengiami.
„Bet mamos prieštarauja, kad vaikai būtų ploniau aprengti: taip jie tampa lepūs, bijo šalčio, greitai suserga, o mamos dar labiau bijo ir dar labiau juos saugo. Vaikų organizmai tampa visiškai neatsparūs šalčiui, ir ligų jiems išvengti neįmanoma“, – teigė Z. Petkuvienė.
Direktorė pastebi, kad vaikui tik susirgus, tėvai tuoj griebiasi antibiotikų: šeimose nebemokama taikyti močiučių gydymo.
„Yra mamų, kurios nuolat skundžiasi dėl sergančių vaikų, bet mūsų darbuotojos pastebi, kad  daugiausiai jos pačios ir yra kaltos, nes nemoka tinkamai savo vaiku pasirūpinti“, – sakė Z. Petkuvienė.

Yra higienos normos

Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėjos Irenos Macijauskienės teigimu, dėl sergančių ir darželiuose laikomų vaikų per metus gaunamas vienas kitas skundas.
Darželiuose yra tam tikros higienos normos, kurių privalu laikytis: jeigu akivaizdu, kad vaikas sloguoja, varva nosis, jis kosti ar čiaudo, karščiuoja, vaiko darželyje palikti negalima.

Apolinaras Stonkus siūlė tėvams būti pakantesniems ir nuolaidesniems. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Įtartiniems vaikams reikėtų matuoti temperatūrą.
Jei vaikas susirgo darželyje, reikėtų jį izoliuoti, iš karto pranešti tėvams.
„Laikyti tokio vaiko su visais negalima, kadangi jie būna vienas prie kito, dalijasi žaislais, piešia kartu, nuolat kontaktuoja, o tai – vienas žingsnis iki infekcijos“, – įspėjo I. Macijauskienė.

Siūlo būti pakantiems

Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus toks griežtas nebuvo: jis tik už tai, kad į grupę nebūtų priimamas sergantis vaikas, o jei vaikui truputį varva nosis – dar nieko baisaus.
„Pakilus temperatūrai vaiko mama į darželį tikrai neves, o su tomis smulkmenomis, manau, čia nieko tokio. Ir tos auklėtojos ne visada viską gali pastebėti: atrodo, vaikas atėjo sveikas, o po kelių valandų suserga: išėjo į lauką, sugrįžo, tiek vaikui tereikia. Esame ne kartą važiavę į vietą, pamatome, kad vaikui varva nosis, tai ką dabar padarysi. Darbe kartais mums visiems nosys bėga“, – samprotavo vedėjas.
A. Stonkus siūlė greitai supykti ir piktintis linkusiems tėvams būti pakantesniems ir nuolaidesniems: juk kalbama apie vaikus, kurie yra labai jautrūs.

One Reply to “Sergantis vaikas: problema auklėtojams ir tėvams”

  1. Mama parašė:

    Aš džiaugiuosi ‘Žilvičiu“. Nežinau, ką sakytų, jei atvesčiau sloguojantį, nepakvėpuojantį vaiką, bet nelabai mačiau ir labai sirguliuojančių.
    O jeigu pamato kokių pokyčių dėl vaiko sveikatos, visada pasako. Tad tik nesąmoningi tėvai gali nesureaguoti.

    Manau, kad ir tėvai turi mąstyti. Juk kai patys sergame, nenorime eiti į darbą, nes prastai jaučiamės. Mes pasiteisiname: reikia pinigų, ir einame. O čia mažuliukai… Paglobokime, kol dar galime, o paskui neprisileis :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto