Šiandien – Pasaulinė Žemės diena

Nuotr. iš Aplinkos ministerijos svetainės

Šiandien pasaulis mini Žemės dieną. Ir nors dėl koronaviruso įvedus karantiną žmonėms neleidžiama susiburti įvairiuose renginiuose, dabar, kaip niekada anksčiau, kiekvienas turi laiko pamąstyti, ką galima padaryti dėl švaresnės, saugesnės žemės.

Minima per pavasario lygiadienį

Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 metais. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose.
Kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Džonas Makonelis kreipėsi į mūsų tautą ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20–21 dienomis, minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną.

Žemės dienos renginiai atidėti

Įprastai ankstesniais metais įvairios gamtosauga besirūpinančios institucijos bei organizacijos, mokyklos iškeldavo Žemės dienos vėliavas. Jos plevėsuodavo ilgiau nei mėnesį, iki Tarptautinės motinos Žemės dienos, minimos balandžio 22 dieną. Tokia vėliava iškelta ir šiemet – ji plevėsuoja prie Mažeikių savivaldybės kultūros centro, tačiau be tradicinių iškilmių.
Žemės dieną būdavo vedamos žaliosios pamokos šalies mokyklose – keliuose šimtuose ugdymo įstaigų vaikams būdavo pristatoma aplinkos apsaugos svarba, skatinamas kasdienis gamtos pažinimo siekis.
Šiemet šias tradicijas – šventinius renginius, kūrybines akcijas, išvykas į parkus, miškų tvarkymo bei inkilų kėlimo akcijas – šalies gyventojams tenka atidėti iki geresnių laikų.

Inkilus įkels girininkai

Dėl karantino šią savaitę mažeikiškiai nesusibūrė į Valstybinių miškų urėdijos rengiamą inkilų kėlimo šventę. Urėdijos Mažeikių regioninis padalinys informavo, kad 75 inkilai šią savaitę buvo išdalyti girininkijoms ir jie bus iškelti.
Gamtininkai pataria meistrauti gebantiems ir norintiems žmonėms karantino metu laisvą laiką išnaudoti prasmingai. Pavyzdžiui, sumeistrauti inkilų ir juos iškelti savo sodybų medžiuose. Informacijos apie tai, kokiems paukščiams kokių inkilų reikia, galima rasti internete.
Prasminga Žemės dieną paminėti ir žiūrint įvairius pažintinius filmus apie gamtą, ekologiją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*