Sodininko skiltis: ciklamenų priežiūros paslaptys

Ciklamenai – populiarios žiemą žydinčios raktažolinių šeimos vazoninės gėlės. Tinkamai prižiūrimos jos džiugins daugelį metų ir žydės po kelis mėnesius.
Nusipirktą augalą specialistai pataria 20 minučių iki pusės panardinti į kambario temperatūros minkštą vandenį. Kas antrą dieną palaistyti, tik nepilti vandens ant gumbo. Kas 7–10 dienų patręšti.
Ciklamenai puikiai auga ant vėsių šiaurinių palangių ir nepakenčia tiesioginių saulės spindulių. Tinkamiausia temperatūra yra apie 15?C. Gaivi vėsa ir saikinga drėgmė – štai ciklamenų priežiūros paslaptis.
Rūpestingai prižiūrimos šios gėlės auga ir šiltame kambaryje, tik kasdien į padėklą reikia įpilti vandens, kad įsigertų į žemę, o likutį po valandos išpilti.
Ciklamenai gerai auga puriame, derlingame substrate. Tinka velėninės, lapinės, kompostinės žemės ir smėlio mišinys (1:2:1:0,5) arba „Durpetos“ durpinis substratas (pH 5,5–6,5) gėlių sėjai.
Dauginama dalijant senus gumbus arba sėklomis. Sėti geriausia rugsėjo pabaigoje arba net lapkričio mėnesį. Pasėtos sėklos užberiamos labai plonu to paties substrato sluoksniu. Sėjinukai pražysta po pusantrų metų, juos iki tol reikia bent du kartus pikuoti, kruopščiai laistyti ir purkšti vandeniu.
Paprasčiau dauginti dalijant gumbus. Sodinama taip, kad gumbas būtų bent lygiai su žemės paviršiumi. Vėliau, substratui suslūgus ir gumbui paaugus, apie ketvirtadalis jo būna virš substrato. Per giliai pasodintų ciklamenų blogai vystosi žiedpumpuriai. Per sekliai pasodinti blogai auga, gumbai pradeda medėti, greitai pražysta pirmasis žiedas, tačiau žiedpumpurių susiformuoja mažai. Kol prigis, augalai 2–4 kartus per dieną apipurškiami vandeniu, pritemdomi nuo tiesioginių saulės spindulių.
Ciklamenus rudenį ir žiemą reikia laistyti saikingai, nes nuo per didelės drėgmės pradeda pūti žiedpumpuriai, augalai gali susirgti pilkuoju puviniu. Tačiau negalima leisti ir perdžiūti, nes tada jie pradeda anksčiau žydėti, o žiedai būna su trumpais žiedkočiais, vienodame aukštyje su lapais arba net po jais.
Nužydėjusiems augalams leidžiama ilsėtis. Laistoma rečiau, laikoma šviesioje vietoje. Gegužės mėnesį persodinama į naują žemę.
Gegužės pabaigoje ciklamenus galima sodinti lauke pusiau pavėsyje arba į žemę įkasti tiesiog su vazonais. Lauke per vasarą augintos gėlės būna užsigrūdinusios, standžiais lapais ir turi daug žiedpumpurių. Vasarą ciklamenai laistomi saikingai, minimaliai tręšiami trąšomis su mikroelementais. Į kambarį vazonai sunešami spalio pradžioje.
Ciklamenus galima auginti ir ištisus metus be ramybės periodo. Tada peržydėjusios gėlės tuoj pat  persodinamos į durpinę ar specialią žemę, šaknys kiek supurenamos, žemės gniužulas atsargiai sumažinamas; vazonas imamas šiek tiek didesnis. Laikyti reikia šviesioje vietoje, saugoti nuo vidurdienio saulės. Saikingai drėkinamas augalas pradeda augti, numeta senus lapus.
Ciklamenų žiedai puikiai tinka puokštelėms. Tik reikia įsidėmėti, kad žiedkočiai ne nupjaunami, o išsukami iš gumbo. Nuskinti nusmailėję žiedkočių galai nupjaunami įstrižai ir 2–3 cm įskeliami. Taip paruošti žiedai vandenyje išsilaiko savaitę ir ilgiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto