Spalio 16-oji – Pasaulinė maisto diena

Kasmet spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Šią dieną siekiama daugiau informuoti visuomenę apie pasaulines maisto problemas, stiprinti žmonių solidarumą kovojant su badu, prasta mityba ir skurdu. Šią dieną daugiau kaip 150 pasaulio šalių organizuojami įvairūs renginiai, skatinamos labdaros akcijos.

Tema – apie migraciją

2017 m. Pasaulinės maisto dienos tema – „Keisti migracijos ateitį“. Pasaulyje daugybė žmonių priversti bėgti iš savo namų dėl įvairių konfliktų ar politinio nestabilumo. Kiti svarbūs veiksniai, skatinantys migraciją – badas, skurdas, ekstremalios oro sąlygos, susijusios su klimato kaita. Dideliems žmonių judėjimams šiandien kyla sudėtingų iššūkių, kuriems įveikti reikia imtis tarptautinių veiksmų.
Pagrindinė plano, skirto migracijos problemai spręsti, esmė – kurti lankstesnes pragyvenimo sąlygas kaimo žmonėms, ypač jaunimui. Kaimo plėtra gali padėti sukurti galimybes verslui ir darbo vietas jauniems žmonėms, steigiant mažas pieno ar paukštienos gamybos, maisto perdirbimo ar sodininkystės įmones.

Mirtingumo priežastis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, netinkama mityba ir padidėjusi tarša yra didėjančio žmonių mirtingumo priežastis. Skaičiuojama, kad pasaulyje dėl nepakankamos mitybos silpsta per milijardą žmonių, didžioji jų dalis – vaikai. Tačiau vieni žmonės badauja, kiti – kenčia nuo persivalgymo, nutukimo ir jo sukeliamų ligų.
Pastaraisiais dešimtmečiais Europos valstybėse atliktų tyrimų duomenys rodo blogėjančią gyventojų mitybos būklę. Šiandien europiečiai kalorijų gauna per daug, o juda per mažai. Daugėja turinčių antsvorio ir nutukusių vaikų. Mirtingumas, sergamumas ir neįgalumas, susiję su neužkrečiamomis ligomis (pvz. širdies ir kraujagyslių, diabetu ir pan.), Europoje sudaro apie 60 % mirčių ir apie 47 % bendro sergamumo. Prognozuojama, kad šie skaičiai iki 2020 metų gali pasiekti 73 % ir 60 %.

Neracionalus naudojimas

Kita vis aštriau akcentuojama problema – tai neracionalus maisto išteklių naudojimas. Išsivysčiusiose šalyse vis daugiau maisto sugadinama ar išmetama. Statistikos duomenimis, Lietuvoje žmonės kasmet išmeta apie 600 tūkst. tonų maisto atliekų.
Šią dieną Lietuvoje rengiamos nemokamo maitinimo, paramos akcijos, visuomenė informuojama apie skurdžiai gyvenančius žmones, kuriuos būtų galima paremti. Tarptautinės maisto dienos metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį ir į sveiką mitybą. Sveikuolių klubai rengia sveiko maisto šventes.

Parengta pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto