Reklama

Gyvenimas, Sportas | 2017-05-19 11:34 | Autorius:
Versija spausdinimui

Futbolo pradžiamokslis – pušynėlyje ir parke(0)

Romas Skeivys futbolui atidavė du dešimtmečius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Mes pramušėme ledus gimtojo miesto komandoms į šalies futbolo aukščiausią lygą“, – taip, minėdamas aštuoniasdešimtmetį, pokalbį pradėjo žinomas futbolininkas Romas Skeivys. Jo pagerbti susirinko mūsų miesto futbolo veteranai, kalbos sukosi apie rungtynes, įvarčius ir… traumas.

Brolių tandemas

Romo ir jo jau amžinatilsį brolio Kornelijaus duetas šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje buvo varomoji jėga ne tik Mažeikių, bet ir Šiaulių futbolui. Brolių duetas daug prisidėjo prie to, kad 1961 metais Mažeikių „Elektra“ patektų į šalies futbolo A lygą. Šioje lygoje ekipa žaidė keturis sezonus, tačiau, broliams persikėlus į Šiaulius, 1966 metais iš jos iškrito.
Tokia situacija sukėlė futbolo sąjūdį, mūsų mieste susikūrė „Atmosferos“, kuri 1976 ir 1979 metais tapo šalies čempione, „Montuotojo“ ekipos.
Brolių tandemas pagyvino ir Šiaulių futbolą – 1967 metais jie padėjo šio miesto „Statybininkui“ iškovoti sidabrą, po metų – bronzą, o 1969 metais pelnyti ir šalies čempionų vardus.
Broliai 1967 metais savo komandai pelnė po 13 įvarčių ir buvo rezultatyviausi čempionate,  kiekvienas jų Lietuvos pirmenybių rungtynėse yra pelnę daugiau kaip po šimtą įvarčių.

Buvo ir žaidimo, ir peštynių

Kito kelio, kaip žaisti futbolą, broliams, atrodo, nebuvo – tiek tėvas Stasys, tiek jo brolis, pasak R. Skeivio, buvo užkietėję žemaičiai futbolininkai. Tėvas žaidė futbolą tiek Sedoje, tiek Skuode, tiek Mažeikiuose, jo brolis rungtyniavo Lietuvos rinktinėje.

Pralaimėjimas Klaipėdoje vietos „Baltijai“ 1961 metais „Elektros“ komandos vyrams nuotaikos nesugadino: (iš kairės) Stasys Noreikis, Eimutis Zizas, Širmanis, Vidmantas Želvys, Valerijonas Mitkevičius, Kornelijus Skeivys, treneris Šveikauskas, Petras Valantinas, Romas Skeivys, Skara, Romas Valantinas, Antanas Glambinskas, sėdi ant lagamino – Stasys Erleckas. Nuotraukoje nėra trijų brolių Jonikų. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

„Į futbolą įsijungėme ir mes, trys sūnūs, – aš, Kornelijus ir amžinatilsį Saulius. Surinkdavome savo draugus ir dienų dienas gainiodavome kamuolį – iš pradžių Klaipėdos gatvėje esančiame pušynėlyje, po to jau senamiesčio parko stadione. Būdavo visko – ir žaisdavome, ir mušdavomės, grįždavome kruvinomis kojomis, rankomis, na ir tėvai mums namuose jau atskaitydavo. Nuo to pradėjome, užvedėme draugus ir susidarė komanda“, – prisiminė pradžią R. Skeivys.
1954 metais mūsų mieste buvo Šiaulių zonoje žaidusi „Apavo“ komanda, tačiau ją rajono laikraščio surengtose varžybose kelerius metus įveikdavo „Kregždutės“ moksleiviai futbolininkai, tarp kurių  žaidė ir broliai Skeiviai.
„Susodindavo mus ant griovio krašto mokytojas Albertas Beltinis, kažkiek pamokydavo, pasakydavo, kas kur žais, duodavo nurodymus – ir į aikštę. Po to tik persirengi ir vėl bėgi mokytis“, – prisiminė tuos laikus futbolo veteranas.

Komandą šefavo gamykla

Rimta futbolo komanda susibūrė, kai, pastebėjusi, kad yra gerų žaidėjų, futbolininkus pradėjo šefuoti Mažeikių elektrotechnikos gamykla. Ekipoje, kuri vadinosi „Elektra“, žaidė vien mažeikiškiai, be brolių, – Mickevičius, Erlickas, Šveikauskas. Iš pradžių ji rungtyniavo „Nemuno“ pirmenybėse, po to prasimušė į aukščiausiąją lygą.
„Iš pradžių žaidėme aikštėje, kur buvo aerodromas, einant gamyklos link, po to persikėlėme į stadioną, kur dabar stovi Senamiesčio pagrindinė mokykla. Mažeikiškiams tai buvo didžiulė pramoga, susirinkdavo daugiau nei per Parcinkulio atlaidus – apsupdavo aikštę, negalėdavai praeiti, visi norėjo žiūrėti: ir vaikai, ir bobutės, ir senukai“, – prisiminė veteranas.
Pradžia buvo sunki: iš pradžių teko pačiam „susiveikti“ futbolo batelius, po to jau gamykla duodavo. Iš pradžių jokio atlygio už žaidimą nemokėjo, po to jau duodavo kelis rublius pietums, tačiau ir rungtynes buvo galima stebėti veltui.
Pasak pašnekovo, to atlygio jie nei prašydavo, nei kas duodavo – visi dar buvo „biedni“ po karo, tačiau buvo didelis noras, entuziazmas žaisti.

Valdžia žiūrėjo atlaidžiai

Treniruotės nuo dabartinių skyrėsi kaip diena ir naktis – kas galėdavo eiti po darbo, tie ir susirinkdavo pasitreniruoti, visi žaidėjai, tarp jų ir broliai Skeiviai, dirbo.
„Mes su Kornelijumi buvome technikai technologai, dirbome pameistriais, turėjome prižiūrėti savo šaltkalvius ir stalius. Kai jau atėjo pirmieji pasiekimai, tada jau ir mus išleisdavo noriau į treniruotes, daugiau laisvės turėdavome. Paprasčiausiai buvome pareigingi, o ir valdžia mūsų neskriausdavo – matė, kad kojas vos pavilkdavome po treniruočių ar rungtynių, suprasdavo, kad sunku dviejuose darbuose. O juk buvo visko – ir kojų kaulai lūždavo, ir įspirdavo, ir kraujais apsipildavai, bet jokių gydytojų komanda neturėjo, tik vėliau atsirado, kad medicinos seselė pradėjo budėti per rungtynes“, – lygino futbolo veteranas.

„Elektros“ futbolininkai po rungtynių stojo bendrai nuotraukai prie Mažeikių senojo stadiono tribūnos (1963 metai). Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Stadione prie aerodromo nebuvo nė kur nusiprausti, tik kai pamatė futbolo populiarumą mieste, pradėjo kalti tribūnas senamiesčio stadione, tada jau komandos turėjo po kambariuką po tribūnomis, kur buvo galima ir atsisėsti ant suoliuko, ir po vandeniu palįsti.
Kodėl išvyko į Šiaulius? Pasak futbolininko, norėjosi aukštesnio lygio. Neskriaudė ir Mažeikiai – suteikė butą, kurį išvykdamas paliko kitam jaunam futbolininkui Jonikai. O Šiauliai suteikė butą, darbą ne tik sportininkams, bet ir žmonoms, jau tada buvo toks reikalas – norėdavai geresnio žaidėjo, turėjai jį suvilioti, ką nors pasiūlyti.

Žaidimas skyrėsi

Šeštajame dešimtmetyje futbolas dar buvo primityvus – buvo tokių įžūlių trenerių, kurie prieš rungtynes savo auklėtiniams pasakydavo – „darykite viską, kad Skeiviai nežaistų“. Dabar, kai rungtynėms teisėjauja daug teisėjų, grubiau sužaidus, iš karto skiriamas įspėjimas ir raudona kortelė. O tada teisėjas to nepastebėdavo, tad incidentus ir grubumą tik retkarčiais sudrausmindavo.
„Šiauliuose, kai vartininkas vietoj kamuolio spyrė į galvą, tai teko mane į ligoninę vežti. Panašiai atsitiko Kornelijui rungtynėse su gruzinais, kai jam praskėlė galvą ir teko gabenti į ligoninę. Daugiau buvo grubumo, tačiau susistumdymų ar muštynių tikrai nebuvo, jeigu praeidamas kas pasakydavo kokį žodį, tai nuleisdavai pro ausis, ir tiek. Apie aikštes iš viso sunku kalbėti, ne aikštės buvo, o dirvonai – jei su volu sulygindavo, gerai, nesulygindavo – taip pat neblogai. Tačiau buvo noras žaisti, akys degdavo“, – prisiminė futbolininkas.
R. Skeivys žaisdavo saugiau, arčiau puolimo, Kornelijus – dešiniajame puolimo krašte, visus skersuotus kamuolius galva „pasiimdavo“, todėl ir žaidė rezultatyviai. Pasak pašnekovo, jis dažniausiai nujausdavo, ką tuo metu galvoja brolis, žinodavo, ką jis gali, bei tai, ką gali pats ir jo komandos draugai, todėl ir pavyko pasiekti tokį įvarčių skaičių.

Karjerą pristabdė ir traumos

Futbolą R. Skeivys baigė žaisti 1972 metais – „nebenorėjau pats, buvo jaunesnių, be to, jautėsi ir traumų pasekmės, ne veltui dabar jau abu klubo sąnariai „valdiški“ sudėti“.
Dar žaidimo Mažeikiuose metu broliai pradėjo treniruoti vaikus, Romas Sporto mokykloje buvo įformintas stalo teniso, kuris buvo žaidžiamas senajame pašte, ir futbolo treneriu.
„Tada pradėjo lankyti treniruotes Romas Šaulys, broliai Dvarionai, Vidmantas Želvys – augo tie futbolininkai, kurie vėliau sudarė taip pat mieste tuo metu labai mylimos „Atmosferos“ branduolį.  Jau tada matėsi, kad iš tų vaikų kažkas bus ir jie gali kažką pasiekti – jie degė noru žaisti futbolą“, – sakė R. Skeivys.

Jubiliatą prisiminė ir pagerbė Mažeikių futbolo veteranai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Dar žaisdamas futbolą, sportininkas atrado tautodailininko gyslelę – pradėjo meistrauti: iš pradžių nuo medžiotojų peilių su įdėklais, briedžio ragų, vėliau tapo dailės meistru, gamino sportinius prizus ir taures.
„1980 metais keletą mano prizų išvežė parodai į Maskvos olimpiadą, kelių net negrąžino, sakė, kad paliko parodai, nors manau, kad pasisavino. Pradėjau ir draugų sukaktuvėms ir jubiliejams daryti, dovanoti, na o dabar „pensininkauju“, – apie save pasakojo sporto veteranas.

Futbolas nepalieka ramybėje

Šiauliuose futbolo veteranai neužmiršti – kartą per savaitę jiems sudarytos sąlygos Šiaulių arenoje pabūti pirtelėje, pabendrauti, pasilepinti sūkurinėse voniose.
„Be futbolo negaliu, žiūriu visas rungtynes. Kokios dabar sąlygos, kokios aikštės, tik žaisk ir norėk. Kiekvienas metas futbolas vis tobulėja, su mūsų laikų futbolu nė nepalyginsi – visiškai kitokie greičiai, technika, mąstymas. Tikrai mes turėdavome laiko apmąstyti žaidimo, tuo tarpu dabar viskas juda beprotišku greičiu“, – sakė veteranas.
Skauda buvusiam futbolininkui ir dėl vaizdo Lietuvos futbole – „Futbolo federacijoje tarpusavyje nesutaria,  vyksta intrigos, pjautynės vienas su kitu. Turi ateiti toks autoritetingas žmogus, kad visi dirbtų viena linkme, užtenka pažiūrėti į krepšinį, kur yra Arvydas Sabonis, ten tokių pjautynių tikrai nėra. Tuo tarpu Lietuvos futbolo lygis nei kyla, nei leidžiasi, tačiau ir nėra aukštumoje, o juk visi norime, kad jis vis gerėtų“.

Tags: ,
  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sodininko skiltis, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.
' + '');