Sugrįžtantiems emigrantams – didesnis savivaldybių dėmesys

Nuotrauka iš LR Prezidentūros archyvo

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su šalies merais ir aptarė, kaip padėti iš emigracijos grįžtantiems mūsų šalies piliečiams ir kaip paskatinti jų sugrįžimą.

Emigrantai domisi sugrįžimu

Nors dėl emigracijos šalies gyventojų skaičius per pastaruosius 27 metus sumažėjo beveik milijonu, vis dėlto beveik kas antras užsienyje gyvenantis pilietis domisi galimybėmis sugrįžti į tėvynę. Dauguma svetur gyvenančių žmonių palaiko ryšius su Lietuva, o absoliuti dauguma (89 proc.) brangina lietuvybę ir prisipažįsta, kad jos išsaugojimas yra labai svarbus. Valstybės vadovės teigimu, šie faktai – geriausias įrodymas, kad potencialas grįžti namo yra didelis, todėl šalies savivaldybės galėtų jį išnaudoti bei veikti drąsiau ir išmintingiau.
Kad savivaldybės neskiria pakankamai dėmesio iš emigracijos parvykstantiems žmonėms, atskleidė Tarptautinės migracijos organizacijos atliktas tyrimas. Nors sugrįžtančiųjų į Lietuvą skaičius pastaraisiais metais išaugo, o pernai į tėvynę sugrįžo 5 tūkst. daugiau gyventojų nei prieš metus, tik pusė apklaustų savivaldybių nurodė turinčios tikslą skatinti emigrantus sugrįžti į gimtąjį regioną.

Savivaldybės neturi konkretaus veiksmų plano

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje atliktas tokio pobūdžio tyrimas parodė, kad savivaldybės neturi mechanizmų ryšiams su išvykusiaisiais palaikyti ir neskaičiuoja, kiek ir kokie žmonės iš jų krašto išvyksta svetur. Be to, nei viena šalies savivaldybė neturi konkretaus veiksmų plano, ką daryti tokiu atveju, jeigu į jų regioną sugrįžtų daugiau emigrantų.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad grįžusieji iš emigracijos susiduria su darbo, būsto paieškos ar paskolos problemomis. Todėl pateikiamose rekomendacijose siūloma kiekvienoje savivaldybėje paskirti „sugrįžimo koordinatorių“, į kurį vieno langelio principu būtų galima kreiptis visais sugrįžimo klausimais. Taip pat siūloma savivaldybėms ir jų įstaigoms daugiau dėmesio skirti sugrįžusių vaikų integracijai bei rekomenduojama siekti išlaikyti ryšį su išvykusiaisiais.
Vis dėlto kai kurios savivaldybės jau ėmėsi padėti sugrįžtantiesiems. Alytuje veikia neformaliojo ugdymo paslaugas sugrįžusiems vaikams teikiantis Lietuvybės centras; Tauragė inicijavo „Globalios Tauragės“ projektą, kurio metu renkami išvykusiųjų kontaktai, su jais palaikomi ryšiai, informuojama apie darbo vietas; Prienų rajone ir Birštone buriamos išvykusiųjų bendruomenės, Akmenėje siūlomas mokymasis nuotoliniu būdu.

Pristatė tyrimo rezultatus

Prezidentės teigimu, žmonių susigrąžinimas – bendras visos šalies tikslas, o emigracijai stabdyti vien tik nacionalinės valdžios sprendimų nepakanka.
Sprendžiant emigracijos problemas ir kviečiant žmones sugrįžti būtinos visų pastangos, todėl norint susigrąžinti išvykusiuosius ypač svarbus vaidmuo tenka arčiausiai žmonių esančiai vietos valdžiai.
Dar pernai Prezidentė inicijavo kampaniją „Rinkis Lietuvą“, kurios metu ypatingas dėmesys skiriamas iš emigracijos grįžtantiems žmonėms.
Įgyvendinant šią iniciatyvą dalijamasi geromis patirtimis, keliamos problemos, su kuriomis susiduria grįžusieji, ieškomi jų sprendimų būdai.
Susitikime tyrimą pristatė Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė, apie grįžusių vaikų integracijos sunkumus pasakojo nevyriausybinių organizacijų atstovai, patirtimi dalijosi iš emigracijos grįžę mūsų šalies gyventojai bei miestų merai.
Parengta pagal Prezidentės spaudos tarnybos pranešimą

12 Atsakymų į “Sugrįžtantiems emigrantams – didesnis savivaldybių dėmesys”

  1. Vardas parašė:

    Ar ne geriau būtu ypatingą dėmesį skirti išvažiuojantiems? Sugrįš ir vėl išvažiuos.

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    Tarp Darbenu ir Kretingos yra gerai isilaikes Smetonos laiku Dimitravos sunkiuju darbu kalejimas.Ar tik nereiketu kai kuriuos ES pinigeliu skirstytojus ir dalintojus ten siusti vietoje poilsiniu kelioniu.I kompanija jiems tiktu ir kiti lietuviu smaugliai,kuriu deka saziningai dirbanciam nieko kito belieka-tik emigruoti.Dimitravoje pagrindinis darbas-akmenu skaldymas,dienos normos nepadarai- sumazitas maisto davinys. Pasidomekite,dar senukai prisimena,kaip to kalejimo bijojo sukciai,vagys ,zmogzudziai.Ten buvo teisybe:dirbi-gyveni,tinginiauji-keliauji pas Abraoma.

  3. Jonis parašė:

    Arteja laikas kai uztruks melziama karve vadinama ES pasibaigs nameliu valkataujanciom katems statybos ir kitokie ES pinigeliu svaistymai o ir i ES biudzeta reiks pradet moket , ir tos visos programos tai tik ES pinigu taskymas ir pasiguglinkit LT SKOLA pamatysit kad LT ponai valdininkeliai sugebejo praskolint jau beveik 18 milijardu euru per PARA LT skola isauga milijonu euru todel noreciau paklaust ponu virsininkeliu su grybe priesaky O TIE MILIJARDAI KUR ISGARAVO ?

  4. Cirkas parašė:

    Kalba ir kalba,zada kazka dar:)) Jei valdininkas kazka zada ar siulo pagalba tai geriau begti kuo toliau nuo jo. Sumazintu biurokratija,korupcija,pagerintu salygas verslui,investicijoms ekonomika pakiltu ir visos problemos issisprestu savaime.O dabar pasigauna viena dziustancio medzio saka ir stebisi,kodel nera lapu ant jos,diskutuoja kaip ta saka atgaivinti:)) O,kad medis pagrauztas korupcijos ir biurokratijos nemato,nes naudinga nematyti.Ka gali salies ministras pirmininkas neturintis tokio issilavinimo,patirties ir nemokantis anglu kalbos nuveikti salies ekonomikos labui? Nieko,bet jis populiarus,ji prezidentu kazkas rinks:))) Buvo prietaisas premjero kedeje,ka nuveike? Toks pat dabar sedi. Apie Mazeikiu savivaldybe geriau net nekalbeti,tuscias reikalas.

  5. Vardas (privalomas) parašė:

    Niekas nepasikeis,kol vadovaus seno raugo ES pinigu skirstytojai ir privatizuotojai susibure i atskiras gaujas.Antra problema musu vadinami ,,verslininkai“kurie dirbanti padaro vergu nemokedami atlyginimo o patys grobuoniskai pasisavinantys pelna.Pasidomekite,kiek pas mus dirbanciu ir kiek pinigu skirstytoju,kurie net mokesciu nemoka.

  6. Planuoju emigruoti parašė:

    Tų.kurie išvyko jau tikrai nesusigrąžinsime – grįžta ir planuoja grįžti tik vienetai, daug svarbiau dirbti ir investuoti į tuos, kurie pasiliko, nes neaišku, kokia dalis jų artimiausiu metu neemigruos.Kas padaryta dėl tų, kurie čia gyvena – keliais eurais pakeltas minimumas

  7. lolas parašė:

    Nelabai suprantu, kodėl kažkam sugrįžtančiam turėtų būti sudarytos geresnės sąlygos nei čia gyvenančiam. Mano nuomone – nori grįžti, grįšk tokiomis pačiomis sąlygomis.

  8. E.V. parašė:

    Tuščias, nereikalingas ir nieko nepasakantis straipsnis. Na, ir kur patartumėt įsidarbinti grįžtančiam iš emigracijos žmogui, kuo jį priviliotumėt į Mažeikius, jei per paskutinius keletą metų mieste ir rajone neįsteigta nė viena nauja įmonė, nė viena gamykla garantuojanti grįžtančiam bent jau vidutinį Lietuvos atlyginimą

  9. taip parašė:

    panele dalia visai nusisnekejai dar adamkaus reikia paokimu

  10. Komentatorius parašė:

    Didesnis dėmesys? Iš kažkur perspausdintas tekstas, arba padaryta copy/paste. Bet ne apie tai. Kaip gali savivaldybė kažką padaryti, jei municipalinė valdžia yra sudaryta iš tų, kurie jau daug metų nieko negali padaryti? Socialdemokratai gyvena iš statybų, kurias susiorganizuoja valdomame rajone, o su statybomis sugrįžtančių nelabai sudominsi. Visa kita – mes nieko negalim padaryti. Ir taip kasmet, ir taip bus dar daug metų. Kol bus tik vaikščiojama po kabinetus ir nešiojami popieriai, tol nieko nevyks. Ir tas yra ne tik Mažeikiuose, tas yra labai daug kur. Tokia realybė.

  11. Vardas (privalomas) parašė:

    Taigi ,kad neturi kuom pasigirti.

  12. Rolandas parašė:

    Akmenė,Tauragė,Alytus kažką daro,o Mažeikių ponai kuom galėtų pasigirti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto