Alkoholio poveikis žmogaus organizmui – pražūtingas

Medikai neskirsto alkoholio į geresnį ar blogesnį, nes bet koks alkoholis žmogų žudo – tik vienus greičiau, kitus lėčiau. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais vienas šalies gyventojas suvartojo vidutiniškai 13 litrų, o vienas 15 metų ir vyresnis gyventojas – 15,2 litro legalaus absoliutaus alkoholio, arba po 0,3 litro daugiau nei 201aisiais.

Augant alkoholio vartojimui neišvengiamai daugėja ir jo sukeltų ligų, ardančių gyvybiškai svarbius žmogaus organus.


Alkoholis žudo 

Šeimos gydytoja Virginija Bielskytė, kuri atlieka ir įvairių organų echoskopiją, „Santarvei“ sakė, kad   bet koks alkoholis organizmui – nuodas, nepriklausomai nuo to, kokio stiprumo jis yra. 
„Jei nuodus vartoji didesnėmis dozėmis, nusinuodiji greičiau, jei mažesnėmis – lėčiau. Taip ir su alkoholiu. Be to, daug kas priklauso nuo žmogaus organizmo gebėjimo jį neutralizuoti“, – teigė gydytoja.
Ji pridūrė: neformalioje aplinkoje gydytojai juokauja, kad norint būti alkoholiku, reikia iš prigimties turėti labai gerą sveikatą – nes ne kiekvienas gali atlaikyti kasdienį stipriųjų alkoholinių gėrimų vartojimą.


Sklando mitai

V. Bielskytė sakė girdėjusi įvairių mitų, koks alkoholis esą pavojingas, o koks – nelabai. Vienas iš jų – tai, kad gryną degtinę gerti yra geriau nei spalvotus stipriuosius gėrimus ar alų. Ji įsitikinusi, kad tai tik niekuo nepagrįsti žmonių pramanai.
„Be abejo, kuo stipresnis alkoholis, tuo didesnis nuodas jis yra. Tačiau ne mažiau žalos gali pridaryti  ir silpnesni gėrimai, tokie kaip šampanas, nes tikrojo šio gėrimo Lietuvoje yra labai mažai, o ir kainos ne kiekvienam įkandamos. O pigiame vadinamajame šampane yra daug įvairių cheminių medžiagų, kurios ir pridaro žalos organizmui“, – patikino V. Bielskytė.
Jos teigimu, medikai neskirsto alkoholio į geresnį ar blogesnį, nes bet koks alkoholis žmogų žudo. Tik vienus greičiau, kitus lėčiau.


Gali sukelti vėžį

Atlikti specialistų tyrimai rodo, kad bene daugiausiai ir dažniausiai nuo alkoholio nukenčia mūsų kasa ir kepenys. Teigiama, kad dažnas alkoholio vartojimas yra viena pagrindinių susirgimo pankreatitu priežasčių. Žmonės šią ligą vadina tiesiog kasos uždegimu. 
„Manoma, kad dauguma alkoholikų turi lėtinį pankreatitą, kuris iš pradžių, galima sakyti, tik rusena, o vis dažniau vartojant alkoholį liga paūmėja ir gali išsivystyti net cukrinis diabetas ar kasos vėžys. Šiuos procesus dar pagreitina rūkymas“, – „Santarvei“ sakė V. Bielskytė.
Pankreatitas – tai ūminis arba lėtinis kasos uždegimas. Ūminis pankreatitas – tai staiga prasidėjęs fermentinės kilmės kasos uždegimas, kai gali būti pažeidžiami ir kiti audiniai, organai, sistemos.
Lėtinis pankreatitas – tai lėtinė uždegiminė kasos liga, kai sutrinka kasos funkcija: virškinimui svarbių fermentų, insulino gamyba.


Galimi  pankreatito požymiai 

Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, šią ligą galima įtarti pagal tam tikrus požymius. 
Ūminio ir lėtinio pankreatito simptomai skiriasi. Ūminiam pankreatitui būdingas skausmas, jaučiamas viršutinėje pilvo dalyje, tarsi juosiantis ir plintantis į nugarą. Šis skausmas gali būti ir stiprus, nuolatinis, įvairaus pobūdžio – maudžiantis, duriantis, rėžiantis.
Skausmą taip pat gali lydėti pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, dujų susilaikymas arba viduriavimas bei karščiavimas iki 38 laipsnių ir daugiau.
Pastebėta, kad esant ūmiam pankreatitui skausmas sumažėja sėdint, klūpant, gulint susirietus.
Lėtiniam pankreatitui būdingas skausmas viršutinėje vidurinėje ar kairiojoje pilvo dalyje, plintantis į nugarą. Jis gali būti nuolatinis arba priepuolinis. Prie minėtos ligos požymių priskiriamas pilvo pūtimas, gausios, košės pavidalo, nemalonaus kvapo, blizgančios (su riebalų lašeliais) išmatos. Kitas požymis – kūno svorio mažėjimas. Gali atsirasti ir cukrinio diabeto simptomų – sausumas burnoje, troškulys, bendras silpnumas bei dažnas ir gausus šlapinimasis.
Paūmėjus tiek lėtiniam, tiek ūmiam pankreatitui, gali atsirasti gelta. Norint šių ligų išvengti, reikia atsisakyti alkoholio, vartoti mažai riebalų turintį maistą, didinti fizinį aktyvumą.


Nyksta kepenys

Dėl nuolatinio alkoholio vartojimo žmogaus kepenyse gali pradėti kauptis riebalai, po kurio laiko jie sukelia kepenų uždegimą. 
„Alkoholis taip pat gali sukelti kepenų cirozę, kai kepenų ląstelės būna tokios pažeistos, kad nebegali atsistatyti ir sutrinka žmogaus organizmo veikla“, – paaiškino V. Bielskytė.
Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, kepenų cirozę galima žmogui įtarti, jei jis jaučia bendrą silpnumą, sumažėjusį darbingumą, miego sutrikimus. Taip pat šiai ligai būdingas blogas apetitas, pykinimas, pilvo pūtimas, viduriavimas bei gelta, skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, šlapimo patamsėjimas ir niežulys.
Gali būti ir antrinių lytinių požymių nykimas, lytinės funkcijos sutrikimas, o moterims gali išnykti mėnesinės. Sergant kepenų ciroze yra fiksuojama ir smulkių kraujagyslių išsiplėtimai, delnų ir padų paraudimas bei išsiplėtusios pilvo sienos venos. Susirgus šia liga gali prasidėti kraujavimas iš nosies, dantenų, vėmimas „kavos tirščiais“ bei pilvo padidėjimas ir sąmonės sutrikimas, elgesio pakitimas, intelekto mažėjimas.
Norintiesiems išvengti kepenų cirozės medikai pataria saikingai vartoti alkoholį, skiepytis nuo hepatito B, vengti kontakto su svetimu krauju, o jei tai neišvengiama, naudoti asmeninės apsaugos priemones  – pirštines, akinius.


Dar daroma žala

Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad alkoholis nemažai žalos pridaro ir žmogaus skrandžiui. 
Dėl alkoholio skrandyje esančios ląstelės pradeda gaminti per didelį kiekį skrandžio rūgščių, kurios gali jį dirginti.
Taip pat įrodyta, kad jeigu alkoholio yra vartojama pernelyg dažnai, smegenų ląstelės miršta daug greičiau, todėl tai gali stipriai paveikti smegenų būklę.
Taip pat yra medikų, manančių, kad alkoholio vartojimas gali padidinti ir krūties vėžio riziką. Mokslininkų teigimu, alkoholis organizme padidina estrogenų kiekį, kurie yra pagrindiniai krūties vėžio rizikos faktoriai.
Be to, teigiama, kad net ir saikingas alkoholio vartojimas padidina kraujospūdį. O jis yra vienas dažniausių miokardo infarkto ar insulto rizikos faktorių.

7 Atsakymai į “Alkoholio poveikis žmogaus organizmui – pražūtingas”

 1. Eglė parašė:

  Ar pigus ar brangus kiekviename šampane yra ta pati alkoholio formulė. Šis straipsnis jau pats per save klaidina žmones. Tie kas vartoja brangesnį alkoholį gali tik save raminti,o realybė ta kad ant to pačio niodo išleidžia daugiau pinigų.

 2. laimis parašė:

  sveiki ,skaiciau po visa interneta ,kaip mesti gerti ir visi jus nusisnekat ,neklaidinkit zmoniu su savo nesamonem,jus visi palaikote gerti vaistus pirkti kur normaliam zmogui neikandama kaina ,ir tie vaistai niekam nepadejo ir nepades nes tai is silpnu zmoniu yra pasityciojimas isvilioti kuo daugiau pinigu ,visi aferistai iesko naudos ,as ir pats geriu ir noriu tai baigti jei yra bendraminciu mano pastas lmsbudrys@googlemail.com

 3. kanape parašė:

  Dėl to ir už legalizavimą , arba alkoholio draudimą !

 4. 4 aluskasdien parašė:

  Geras straipsnis, esu alkoholikas ir ieskau priezasciu mesti sita reikala. Tikiuosi, kad pavyks ir nereikes verkti atsisedus..

 5. va taip parašė:

  Kaip nekeista,bet joks velnia ju neima.Gyvena jie ir nervus eda savo artimiesiems.Matyt,pijokai ir danguj nereikalingi,nes kaip geras zmogus,tai ir mirsta,o tie baisuokliai gyvena…

 6. Marius parašė:

  Kas per daug – tas nesveika. Fsi,o viskas. Gyvename tik vieną kartą, tik aišku nereikia daryti taip, kad senatvėje ar ir anskčiau po to būtų labai blogai.

 7. ar teisingai supratau ,turite gera arhyva ,net iki 201metu parašė:

  po 0,3 litro daugiau nei 201aisiais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*