- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Ar saugi jūsų vaiko žaidimų aikštelė ir smėlio dėžės?

Vaikų žaidimų aikštelių saugumu, smėlio dėžių daugiabučių namų kiemuose švara ir tvarka turi rūpintis jas eksploatuojantys asmenys. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Įvairių šalių duomenimis, pavojingiausi vaikų žaidimų aikštelių įrenginiai – sūpuoklės, čiuožyklos, laipynės, kopėčios, karstynės. Kaip įvertinti, ar aplinka, kurioje vaikai mielai leidžia laiką, yra saugi, pataria Sveikatos apsaugos ministerijos bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai.

Būtina tinkama priežiūra

Traumos, kurias vaikai dažniausiai patiria – kaulų lūžiai, sumušimai ar nubrozdinimai ir plėštinės žaizdos. Pusė visų vaikų buitinių traumų įvyksta lauke, dažniausiai žaidimų aikštelėse. Kadangi vasarą sūpynės ir žaidimų aikštelės itin patrauklios vaikams, ir nelaimių vasarą nutinka daugiau, o mažųjų patiriamos traumos dažniausiai susijusios su netinkama – sulūžusia, pažeista ar blogai įtvirtinta įranga.
Kad tokių nelaimių būtų kuo mažiau, ir buvo priimta jau pusantrų metų mūsų šalyje galiojanti higienos norma, kurioje nustatyti pagrindiniai vaikų žaidimų aikštelių ir vaikų žaidimų patalpų įrengimo viešosiose vietose, jų naudojimo ir priežiūros sveikatos saugos reikalavimai.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Namajūnaitė informuoja, kad vaikų žaidimų aikštelių saugumu, smėlio dėžių daugiabučių namų kiemuose švara ir tvarka turi rūpintis jas eksploatuojantys asmenys, pavyzdžiui, namo administratoriai ar daugiabučių namų savininkų bendrijos. Už savivaldybės teritorijose esančių vaikų žaidimo aikštelių priežiūrą, naujų aikštelių įrengimą atsakingos ir savivaldybės.

Reikalavimai įrengiant

Vaikų žaidimų aikštelių savininkus ir eksploatuotojus higienos norma įpareigoja pasirūpinti, kad ne rečiau kaip kartą per metus jas įvertintų nepriklausomi ekspertai, bei rūpintis, kad šiose aikštelėse esanti įranga nekeltų vaikams pavojaus. Atkreipiamas dėmesys, kad vaikų žaidimų aikštelės negali būti įrengtos arčiau kaip 10 m nuo buitinių atliekų konteinerių.
Be to, yra augalų, kurių negalima sodinti ir auginti viešosiose vietose įrengtose vaikų žaidimų aikštelėse, sąrašas. Šiame sąraše, kuris buvo parengtas kartu su Ekstremalių sveikatai situacijų centro specialistais, visiems pažįstama pakalnutė, kurpelės, rusmenė ir kiti ypač pavojingi nuodingi augalai, kurių ir nedidelis suvartotas kiekis, pavyzdžiui, suvalgyta nuodinga uoga, gali sukelti sunkų apsinuodijimą.

Įvertinkite galimus pavojus

Bet prie kiekvienos žaidimų aikštelės juk nekaba plakatas, kuriame būtų parašyta, ar ji saugi. Tad kaip tėvams parinkti nepavojingą vaikams žaidimų vietą?
Specialistai pataria gerai apsidairyti ir įsitikinti, ar žaidimų aikštelė aptverta, ar yra informacija, kokio amžiaus vaikams ji skirta, kas jos savininkas ir kas atsakingas už techninę priežiūrą.
Visi įrenginiai turi būti gerai pritvirtinti prie žemės ir stabilūs vaikams atsistojus, atsisėdus, lipant, stumiant ir pan. Prieš leisdami žaisti savo vaikui, turėtumėte patys patampyti, papurtyti, atsisėsti ar kitaip įsitikinti įrenginių stabilumu, ar įrenginiai nesulaužyti, juose nieko netrūksta, ar tvirtai tarpusavyje sujungtos visos jų dalys.
Įvertinkite, ar aplink kiekvieną įrenginį yra pakankamai erdvės (vadinamoji „kritimo zona“), kurioje nėra kitų įrenginių, didelių akmenų, medžių, aptvarų, kitų pašalinių atsikišusių detalių, į kurias krisdamas vaikas galėtų užsigauti.
Apžiūrėkite, ar žemės paviršius aplink laipioti skirtą įrenginį yra minkštas ir saugus. Tokiose vietose neturėtų būti asfalto ar betono dangos. Riziką nukritus susižaloti sumažina mulčo, smėlio, smulkaus žvyro ar speciali guminė danga. Šios dangos amortizuoja smūgius, be to, nesulaiko vandens, todėl nesusidaro balos ir purvas.

Žmogui pavojingi, šunims ir katėms – ne

Pavojai vaikų tyko ir smėlio dėžėse. Šunų ir kačių organizme įvairūs parazitai gali gyventi nesukeldami jokių infekcinės ligos požymių. Tačiau kai šie gyvūnai netinkamai prižiūrimose ar visai neprižiūrimose vaikų smėlio dėžėse atlieka savo gamtinius reikalus, rausia smėlį ar tiesiog gulinėja šildydamiesi prieš saulutę, dėžėse jie palieka ir kai kurių ligų sukėlėjus. Šunys ir katės dažniausiai platina Echinococcus genties kaspinuočius, toksoplazmų cistas, toksokarų kiaušinėlius, kurie, patekę į žmogaus organizmą, sukelia rimtus pažeidimus.
Specialistai pastebi, kad žmonės šiomis ligomis užsikrečia, kai ligų sukėlėjai per burną patenka į žarnyną. Dažniausiai jie patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų.
Susirgus šunų ir kačių platinamomis užkrečiamosiomis ligomis, gali vystytis sunkūs sveikatos sutrikimai. Šių ligų simptomai gali būti įvairios alerginės reakcijos, pilvo skausmai, tačiau tokius simptomus gali sukelti ir kitos priežastys.
SAM duomenimis, mūsų šalyje dažniausiai registruojamos echinokokozė, toksokarozė ir toksoplazmozė, kurias platina šunys ir katės. Vien pernai Lietuvoje registruota po 49 toksokarozės ir toksoplazmozės atvejus bei 53 echinokokozės atvejai. Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad sergamumas echinokokoze didėja.

Smėlį reikia keisti ir tikrinti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad smėlis viešose vietose įrengtose vaikų žaidimų aikštelių smėlio dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį, o jei prireikia, pavyzdžiui, jei jis užterštas parazitais, šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis, ir dažniau. Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų kiaušinių, todėl, pakeitus ar atnaujinus smėlį, jei jo tiekėjas nepateikė smėlio parazitologinio tyrimo rezultatų, turi būti atliekamas šis tyrimas. Kai smėlio dėžės nenaudojamos, saugant smėlį nuo užteršimo dėžės turi būti uždengiamos.
Šių reikalavimų privalo laikytis visi už žaidimų aikštelių priežiūrą atsakingi ir jas eksploatuojantys juridiniai ar fiziniai asmenys arba šių aikštelių savininkai – savivaldybės, gyventojų bendrijos, ugdymo ir kitos įstaigos, kurių teritorijoje yra smėlio dėžė.
Kad vaikas smėlio dėžėje būtų saugus:
1. Smėlio dėžę reikia įrengti saulėtoje vietoje ir kartas nuo karto perkasti smėlį.
2. Smėlį keisti ar atnaujinti reikia kiekvieną pavasarį. Jei jis užterštas šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis – iš karto.
3. Prižiūrėkite smėlio dėžėje žaidžiantį mažylį, kad jis nekištų pirštukų ar žaislų į burną.
4. Nenaudojamą smėlio dėžę reikia uždengti uždangalu su neslidžiu paviršiumi.
5. Neleiskite vaikui žaisti neprižiūrimose ar netinkamai prižiūrimose smėlio dėžėse.
6. Pasirūpinkite, kad į vaikų smėlio dėžę nepatektų jokie gyvūnai.
7. Grįžę iš lauko, švariai nusiplaukite rankas ir nuplaukite jas vaikui.