Atkeliauja rudens palydovas – peršalimas

Peršalimą gali sukelti daugiau nei keli šimtai skirtingų virusų. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Įsibėgėjant rudeniui kartu su vėsesniu oru ir lietumi prasideda peršalimo sezonas. Pastarosiomis dienomis prie gydytojų kabinetų daugėja čiaudinčių ir kosėjančių suaugusiųjų ir vaikų su varvančiomis nosimis bei perštinčiomis gerklėmis. Kodėl rudenį sergame peršalimu, kaip juo užsikrečiame ir kaip jo išvengti, papasakojo gydytoja otorinolaringologė Reda Lesutytė.

Peršalimas – virusinė liga

Gydytoja priminė, kad ruduo vaikams ir tėveliams yra naujų mokslo metų pradžia, o gydytojams – naujas peršalimo ligos sezonas. Keičiantis orams, kai lauke vėsu, drėgna ir vėjuota, pasirinkę netinkamą aprangą, dažniau sušąlame ir sušlampame. Toks peršalimas lauke ligos nesukelia, tačiau sušalus sumažėja gebėjimas kovoti su virusais, todėl lengviau užsikrečiame ir susergame.
Be to, rudenį vaikai pradeda lankyti darželius ar mokyklas ir didžiąją laiko dalį praleidžia kolektyve. Jei uždaroje patalpoje yra bent vienas peršalimu sergantis žmogus, šia liga labai greitai užsikrečia kiti.
R. Lesutytė paaiškino, kad peršalimas yra virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kuri apima nosį, sinusus, ryklę ir gerklas. Peršalimą gali sukelti daugiau nei keli šimtai skirtingų virusų, tačiau dažniausias sukėlėjas yra rinovirusas.
Virusas plinta oro-lašeliniu ir kontaktiniu keliu. Jį platina peršalimu sergantis žmogus. Kai sergantysis čiaudi ar kosėja, į orą patenka labai daug lašelių su virusu. Lašeliai pasklinda ne tik ore, bet ir ant daugelio bendro naudojimo daiktų, pavyzdžiui, durų rankenų, žaislų, kompiuterio klaviatūros, telefono, rašiklių. Palietus tokį daiktą rankomis, virusą lengvai patys perkeliame į nosį ar burną. Tad, jei virusas oru arba nuo daiktų per rankas pakliūva į kvėpavimo takus, mes galime užsikrėsti.

Kaip apsisaugoti?

Pagrindinis gydytojos patarimas – vengti kontakto su peršalimu sergančiais žmonėmis. Aišku, tai padaryti sunku, juk dauguma peršalimo nelaiko liga, todėl eina į darbą, įvairius renginius, kuriuose susirenka daug žmonių, leidžia vaikus į mokyklą ar darželį. Virusas gali būti perduotas per viską, ką palietė sergantis žmogus, todėl nesinaudokite bendrais puodeliais, stiklinėmis ar įrankiais, dažniau plaukite rankas, nelieskite veido rankomis, vėdinkite patalpas.
„Peršalimu sergantis žmogus privalo apsaugoti kitus žmones. Jei sergate peršalimu, venkite žmonių susibūrimų, čiaudėdami ir kosėdami, prisidenkite nosį ir burną vienkartine servetėle. Naudokite tik vienkartines servetėles ir po kiekvieno panaudojimo jas išmeskite. Nepalikite jų ant stalo, kišenėje, rankinėje ar kuprinėje“, – pataria R. Lesutytė.

Peršalimo simptomai ir gydymas

Jeigu žmogus užsikrėtė ir jo organizmas nesukovojo su virusu, pirmieji simptomai pasireiškia per pirmas tris dienas. Dažniausi simptomai yra sloga, ryklės skausmas, čiaudulys, sausas kosulys, balso prikimimas, bendras nuovargis ir silpnumas. Liga tęsiasi iki 7–10 ar net 14 dienų. Blogiausia savijauta būna pirmosiomis dienomis, vėliau būklė palaipsniui gerėja.
Jei susirgote peršalimu, kelias dienas reikėtų pasigydyti namie. Svarbiausia – poilsis, lovos režimas, gausus skysčių vartojimas, sveikas maistas. Priklausomai nuo simptomų ir jų stiprumo, juos galima palengvinti arba sumažinti nereceptiniais vaistais nuo skausmo, kosulio, temperatūros, slogos.
„Daugelis vaistų nuo peršalimo simptomų yra sudaryti iš kelių veikliųjų medžiagų. Žmonės įpratę gerti karštus gėrimus nuo peršalimo, tačiau nežino, kad šis gėrimas yra ne paprasta arbata, o kompleksinis vaistas, kuriame dažniausiai būna paracetamolio, vaistų nuo kosulio ir slogos. Kadangi tokie preparatai yra vaistai, negalima viršyti rekomenduojamos dozės. Be to, negalima vienu metu naudoti kelių tą pačią sudėtį turinčių vaistų. Perdozavus didėja pašalinių reakcijų rizika bei tikimybė apsinuodyti vaistais. Todėl, prieš naudodami bet kokį nereceptinį vaistą, pasikonsultuokite su vaistininku arba savo gydytoju“, – pataria R. Lesutytė.
Gydytoja pabrėžė, kad peršalimą sukelia virusai, todėl gydytis antibiotikais negalima. Antibiotikai skiriami tik bakterinėms infekcijoms, pavyzdžiui, bakterinėms peršalimo komplikacijoms.

Rekomenduojama kreiptis į gydytoją

Viruso sukeltas peršalimas bet kuriuo ligos etapu gali komplikuotis į bakterinę infekciją. Užsitęsusi sloga gali pereiti į sinusitą, kuriam būdingas nosies užgulimas, galvos skausmas, veržimas veide, ar ausies uždegimą, kuriam būdingas ausies skausmas, užgulimas, o pratrūkus būgneliui – sekrecija iš ausies. Neretai peršalimas gali komplikuotis į bronchitą ar net plaučių uždegimą.
Todėl, jei peršalimo simptomai tęsiasi daugiau nei 2–3 savaites arba būklė blogėja, pakyla aukšta temperatūra, atsiranda galvos, ausies ar krūtinės skausmas, veržimas veide, stiprėjantis kosulys arba pasidaro sunku kvėpuoti, būtina kreiptis į gydytoją.

Parengta pagal pranešimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*