Civilizacijos liga – cukrinis diabetas – paliečia vis jaunesnius žmones

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Neseniai buvo paminėta Pasaulinė diabeto diena. Skaičiuojama, kad diabetu serga 1 iš 11 žmonių. 1991 m. Tarptautinė diabeto federacija kartu su Pasaulio sveikatos organizacija lapkričio 14 d. paskelbė Pasauline diabeto diena, siekdami atkreipti dėmesį į vis didėjančią diabeto ir su juo susijusių padarinių problemą pasaulyje. Kiekvienais metais yra pasirenkama konkreti tema, su kuria siejama ateinanti diabeto prevencijos kampanija. Šiemet Pasaulinės diabeto dienos tema buvo „Šeima ir diabetas“.

Liga – dviejų formų

Visų pirma reikėtų paminėti tai, kad egzistuoja dviejų formų diabetas:
1 tipo diabetą sukelia imuninė sistema, kai organizmo apsauginės sistemos atpažįsta insuliną gaminančias ląsteles kaip svetimkūnį, dėl ko organizme iš vis neišskiriamas insulinas arba jo pagaminama labai mažai. Tikslios šio susirgimo priežastys nėra žinomos, bet manoma, kad tam įtakos turi genetiniai ir aplinkos veiksniai. Šio tipo diabetu serga maždaug 10 proc. visų sergančiųjų, o jo prevencija kol kas nėra išaiškinta.
2 tipo diabetas yra žymiai dažnesnis. Juo serga 90 proc. diabetu sergančių asmenų. Jis pasireiškia atsparumu insulinui, kai žmogaus organizmo ląstelės nepakankamai reaguoja į kraujyje cirkuliuojantį insuliną. Dėl šios priežasties kraujyje išlieka aukšta gliukozės koncentracija, o kasoje toliau gaminamas insulinas, siekiant šią koncentraciją sumažinti.
Toks uždaras ciklas kai kuriems žmonėms gali išsekinti kasą, dėl ko ilgainiui sumažėja insulino gamyba, o gliukozės koncentracija išlieka aukšta (pasireiškia hiperglikemija). Šiuo metu 2 tipo diabetas yra diagnozuojamas daugiausiai vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau dėl sparčiai didėjančių nutukimo, fizinio pasyvumo ir sveikatai nepalankios mitybos rodiklių vis dažniau nustatomas ir vaikams, paaugliams bei jauno amžiaus suaugusiems.

Lemia daug faktorių

Apskritai, cukrinis diabetas dar vadinama civilizacijos liga, kurią lemia:
• diabeto atvejai šeimoje;
• amžius;
• antsvoris ir nutukimas;
• sveikatai nepalanki mityba;
• fizinis pasyvumas;
• aukštas kraujo spaudimas;
• gestacinio diabeto buvimas;
• prasta mityba nėštumo metu.
Šeima turi didelę reikšmę sergančiųjų diabetu gyvenime – savikontrolėje, priežiūroje, prevencijoje ir ugdyme. Siekiama, kad šeimos labiau atkreiptų dėmesį į ankstyvuosius diabeto simptomus bei patys įvertintų asmeninę riziką susirgti.

Susirgimo simptomai

2018 m. Tarptautinės diabeto federacijos atskleistas tyrimas parodė, jog tėvai negeba pas savo vaikus pastebėti šios sunkios lėtinės ligos simptomų. Nepaisant to, kad dauguma apklaustų žmonių artimoje aplinkoje turi diabetu sergantį asmenį, net keturi iš penkių apklaustų tėvų neatpažintų ankstyvųjų diabeto simptomų.
Taigi, tokie duomenys rodo būtinybę šviesti žmones apie įspėjamuosius diabeto simptomus, kurie yra:
• burnos sausumas ir troškulys;
• dažnas šlapinimasis;
• energijos stoka ir nuolatinis nuovargis;
• lėtai gyjančios žaizdos;
• dažnos odos infekcijos;
• suprastėjusi rega;
• rankų ar kojų dilgčiojimas ar tirpimas.
Faktas, kad daugelis tėvų stokoja žinių apie diabetą, rodo dar didesnę problemą – didžioji visuomenės dalis taip pat nėra pakankamai informuota. Tai kelia didelį susirūpinimą, nes 2 tipo cukrinio diabeto galima išvengti, nors tai yra labiausiai paplitusi ligos forma. Taip pat manoma, kad vienam iš dviejų sergančiųjų diabetu asmenų liga iš viso nėra diagnozuota. Negydomas ir nekontroliuojamas diabetas gali sukelti sunkių komplikacijų, kurios lydi visą gyvenimą – amputacijas, aklumą, inkstų nepakankamumą, infarktą ar insultą.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras siekia atkreipti dėmesį, jog 2 tipo cukrinis diabetas yra išvengiama liga, kurios prevenciją sudaro minėtų rizikos veiksnių kontrolė, o anksti diagnozuota liga gali padėti išvengti rimtų komplikacijų.
Gyventojai skatinami pasinaudoti galimybe dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programoje, kurios metu įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistai siekia gyventoju supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, išmokyti keisti gyvenimą, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą. Programoje gali dalyvauti asmenys, priklausantys širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupei, tačiau dar nesergantys šiomis ligomis.
Gyventojai, norintys dalyvauti šioje programoje, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba savivaldybės, kurioje gyvena, visuomenės sveikatos biurą. Dalyvavimas nemokamas.
Jei norite įsivertinti, kokia jūsų rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, atlikite šį testą (lietuvių k.).
Jei norite įvertinti savo žinias apie cukrinį diabetą, galite atlikti šį testą (anglų k.)

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video