Kardiologė įspėja: ankstyvųjų padidėjusio cholesterolio požymių nėra

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Apie širdies ir kraujagyslių ligas Lietuvoje kalbama daug ir dažnai – tai nestebina, nes kasmet daugiausia gyvybių nusineša būtent šios ligos. Vis dėlto mirtingumo ir mirties priežasčių statistika keičiasi lėtai.

Parodo kraujo tyrimas

Kardiologės dr. Noros Kupstytės-Krištaponės teigimu, žmonės klaidingai identifikuoja padidėjusio cholesterolio, vienos pagrindinių šių ligų priežasčių, požymius. Dėl to delsia atlikti būtinus tyrimus ir pradėti gydymą. Tai patvirtina ir neseniai atlikta apklausa – daugelis apklaustųjų įvardija jau vėlyvus širdies ir kraujagyslių ligų požymius.
Naujausio visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, pagrindinis požymis, rodantis cholesterolio padidėjimą kraujyje, – antsvoris. Taip teigė 47 proc. apklaustųjų. Toliau rikiuojasi riebalų sankaupos ant vokų ir sausgyslių (23 proc.) bei skausmas širdies plote (21 proc. apklaustųjų). Kardiologė apklausos rezultatus vertina griežtai – nereikėtų padidėjusio cholesterolio požymių ieškoti veidrodyje, vienintelis patikimas būdas išsiaiškinti tiesą – lipidograma, keturių cholesterolio rodiklių kraujo tyrimas.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių ligų centro vadovė kardiologė dr. N. Kupstytė-Krištaponė atkreipė dėmesį, kad jokių išorinių dislipidemijos požymių, kurie būtų ankstyvi ir paprastai nustatomi, nėra. Būtina atlikti lipidogramą tiems žmonėms, kurie patenka į rizikos grupę pagal amžių, lydinčias ligas ar šeimos širdies ligų istoriją.

Įtakos turi genai

Dr. N. Kupstytės-Krištaponės teigimu, pagrindiniu požymiu įvardijamas antsvoris, neabejotinai susijęs su dislipidemija, kūno riebalų disbalansu, ypač kai didžioji dalis susikaupia pilvo srityje. Antsvorio turintys žmonės paprastai juda mažiau, dažnai anksčiau suserga arterine hipertenzija ir cukriniu diabetu, dažniau patiria aterosklerozės komplikacijas – miokardo infarktą, insultą. Dislipidemija antsvorio turintiems žmonėms iš tiesų nustatoma gana dažnai, todėl apklaustieji yra iš dalies teisūs, nurodydami šį požymį.
Vis dėlto nereikėtų suklysti, dislipidemija dažnai nustatoma ir neturintiems antsvorio, sveikai besimaitinantiems bei reguliariai sportuojantiems asmenims, mat šiai ligai įtakos turi genai. Riebalų sankaupos, gelsvi lašeliai, matomi odoje aplink akis, ar blyškus žiedas akies rainelėje bei sausgyslių ksantoma neabejotinai yra lipidų apykaitos sutrikimą rodantys požymiai. Tačiau jie būdingi sergantiesiems paveldimomis lipidų apykaitos ligomis, be to, atsiranda tik vyresniame amžiuje ir liudija ne vien apie padidėjusį cholesterolį, bet ir apie didelę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Trečiasis įvardintas požymis – skausmas širdies plote – taip pat signalizuoja apie kraujagyslės sienelei jau padarytą žalą ar rimtesnes sveikatos problemas, tačiau tai nėra tiesioginis dislipidemijos simptomas. Taigi, visi trys požymiai rodo sveikatos sutrikimus, kuriuos dažniausiai jau būtina gydyti.

Koreguoja vaistai

Kardiologė išskiria ir dar vieną Lietuvos pacientams aktualią problemą – nenorą keisti gyvensenos ar vartoti gyvenimą ilginančių vaistų, tokių kaip statinai. Pasak specialistės, kai jau atsiranda dislipidemijos sąlygoti širdies ir kraujagyslių ligų požymiai ar dar blogiau – ištinka infarktas ar insultas, pacientams tenka pasiūlyti dislipidemijos gydymui būtinus vaistus – statinus. Šie vaistai ne tik koreguoja kraujo lipidų koncentraciją, bet ir turi papildomą aterosklerozę stabilizuojantį poveikį. Žmonės sutrinka sužinoję, kad statinus reikia vartoti nuolat, nes kitaip lipidų ir baltymų junginių sintezę kepenyse lemiantis fermentas nėra slopinamas ir vėl pasireiškia dislipidemija. Pasak kardiologės, prieš nutraukiant gydymą, reikia pagalvoti, ar verta rizikuoti gyventi trumpiau, nes dislipidemijos gydymas statinais apsaugo nuo aterosklerozės progresavimo ir tai įrodo patikimi moksliniai tyrimai.
Dr. N. Kupstytė-Krištaponė ragina profilaktiškai atlikti tyrimus, o dėl sveikatos būklės, gydymo ar kylančių dvejonių pasitarti su gydytoju, o ne pasikliauti internetu, propaguoti sveiką gyvenimo būdą – tai patikimiausi kovos su ligomis būdai.
Parengta pagal pranešimą spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*