SAM ir mokesčių inspekcija kartu kovos su šešėliu sveikatos apsaugoje

Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad reikalinga intensyvi sveikatos apsaugos sektoriaus mokesčių kontrolė. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) antradienį sutarė vienyti pastangas kovoje su korupcija ir mokesčių vengimu sveikatos apsaugoje. Skaičiuojama, kad šešėlyje esanti sveikatos apsaugos dalis siekia nuo 2 iki 3 mlrd. litų.


Žada „išgydyti“ nuo korupcijos ir šešėlio 

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis pabrėžė, kad reikalinga intensyvi sveikatos apsaugos sektoriaus mokesčių kontrolė. Ministras pateikė pluoštą pacientų skundų, kuriuose užfiksuotos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) apmokamos, tačiau realiai neatliekamos procedūros, bei dokumentus, liudijančius darbo įstatymų pažeidimus, taip pat įrodymus dėl abejotino teisėtumo mokėjimų, daromų gydymo įstaigų sąskaita.
Sveikatos apsaugos sistemoje yra nesąžiningumo ir korupcijos. Kartu su VMI, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba mes išgydysime šį vėžį“, – kalbėjo ministras V. P. Andriukaitis.

Pažeidimų nemažai

Pasak VMI viršininko Modesto Kaseliausko, dažniausi pažeidimai sveikatos sektoriuje – pajamų iš klientų neapskaitymas ir neapmokestinimas įstatymų nustatyta tvarka, medikų darbo antraeilėse pareigose nuslėpimas.
Tarp šių pažeidimų įvardijamas ir nerodomas faktiškai mokamas darbo užmokestis, nepateikiamos pacientų kortelės slepiant tikrąjį pacientų, o kartu ir pajamų, srautą. Nustatyti ir vadovų neteisėto praturtėjimo atvejai.
„Šiais metais koncentravomės į odontologus ir privačias bendroves, teikiančias kitas medicinos paslaugas. Siekiame ne vien tik nubausti, o nuolatos stebime pažeidimus padariusius asmenis: atimame galimybę grįžti prie neteisėtos veikos“, – sakė M. Kaseliauskas.


Projektas tęsis

M. Kaseliauskas akcentavo, kad projektas „Baltieji chalatai“ bus tęsiamas ir 2014 metais.
Išanalizavus per 2000 įmonių veiklą, nustatyta, kad 736 įmonės už 2010-2012 metų laikotarpį deklaravo nuostolius, sudariusius 38,4 mln. litų, tačiau po apmokestinimo šios įmonės išmokėjo išmokas iš pelno už 10,3 mln. litų.
Tokia situacija, anot VMI, susidarė dėl to, kad Pelno mokesčio įstatymas pajamas už paslaugas, kurios finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, priskiria neapmokestinamosioms pajamoms.


Pritaria naujovėms

Ministras V. P. Andriukaitis prisijungė prie VMI siūlymo, kad pajamos už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas būtų priskiriamos apmokestinamosioms pajamoms, neatsižvelgiant į tai, kas už tas paslaugas sumoka – patys gyventojai ar Teritorinė ligonių kasa. 
Tuo tarpu VMI išsakė pritarimą Sveikatos apsaugos ministerijai dėl medikų viešų ir privačių interesų deklaravimo, taip pat galimą visų medikų įtraukimą į pajamų ir turto deklaravimo procesą.
Ministras V. P. Andriukaitis ir M. Kaseliauskas susitarė, kad VMI pateiks rekomendacijas, kaip užkirsti kelią nesąžiningam ir neteisėtam elgesiui sveikatos apsaugos sistemoje, o abi institucijos kartu vykdys prevencines ir mokesčių mokėjimą skatinančias priemones.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*