Vaikams su autizmo spektro sutrikimais – konkrečios pagalbos priemonės

Nuotrauka iš SAM Spaudos tarnybos

Šią savaitę trys ministerijos įsipareigojo suvienyti jėgas ir konkrečiomis priemonėmis padėti vaikams, kuriems diagnozuotas autizmas ar kitas raidos sutrikimas, bei jų tėvams.

Numatyta daug naujovių

Tuo tikslu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis bei švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius patvirtino pagalbos veiksmų planą dvejiems metams.
2019–2020 metų pagalbos veiksmų plane numatyta naujovių sveikatos priežiūros, ankstyvosios diagnostikos ir reabilitacijos srityse, teikiant socialinę pagalbą ir reikiamas ugdymo paslaugas ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir vėlesniuose ugdymo etapuose.
Planuojama paruošti ir daugiau specialistų, kurie galėtų dirbti su tokių raidos sutrikimų turinčiais vaikais, padėti jų tėvams.
Taip pat numatoma aktyviau šviesti visuomenę, siekiant mažinti iki šiol gajų viduramžišką požiūrį į tokių raidos sutrikimų turinčius vaikus bei jų tėvus, mažinti stigmą, didinti toleranciją ir pakantumą kitokiems šalia mūsų esantiems žmonėms, nes jie – lygiaverčiai visuomenės nariai, o su autizmu susiduria dažna Lietuvos šeima.

Buvo būtina sujungti pajėgas

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, šis planas – svarbus, nė karto iki šiol nežengtas žingsnis, siekiant didinti pagalbos mastą ir paslaugų įvairovę.
„Šiandien įtvirtinome bendrą siekį padėti autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams ir jų šeimoms, pradedant ankstyvąja diagnostika, reikalingomis paslaugomis, baigiant specialistų rengimu ir realia pagalba tėvams. Tai mūsų visuomenės nariai, kuriems norėdami padėti, įsipareigojame dirbti petys į petį“, – sako ministras A. Veryga.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis tvirtina, kad pagalba šeimoms, auginančioms vaikus su autizmo spektro sutrikimais, turi būti kuo individualesnė: čia negalioja principas, kas tinka vienam – tiks ir kitam. Šiuo atveju mes turime prisitaikyti prie tėvų, auginančių „lietaus vaikus“ poreikių ir teikti tas paslaugas, kurių reikia konkrečiai šeimai.
„Daugelis tyrimų ir ne vienos šeimos patirtis rodo, kad dėmesys, kantrybė ir sunkus nuolatinis darbas su autizmo spektro sutrikimą turinčiu vaiku gali padėti pasiekti reikšmingos pažangos. Norėdami padėti – turime sujungti pajėgas, todėl ir radosi konkretus veiksmų planas“, – teigia ministras L. Kukuraitis.

Reikalinga strategija

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad iki šiol sisteminio, koordinuoto dėmesio autizmui labai stigo.
„Tiek kuo anksčiau nustatant diagnozę, tiek vykdant ankstyvąją intervenciją ankstyvosios reabilitacijos ar ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose individualizuojant ugdymą ir teikiant švietimo pagalbą vaikui, taip pat konsultuojant tėvus ir kt. Džiaugiuosi, kad pavyko suvienyti pastangas, pasiekti bendro sutarimo.
Tikiuosi, kad bus pritarta ir Švietimo įstatymo pataisai, numatančiai, kad kiekviena mokykla sudarytų sąlygas įvairių ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymui ir reikalingos pagalbos teikimui“, – sako ministras A. Monkevičius.
Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkės Kristinos Košel-Patil teigimu, veiksmų planas yra ilgalaikio asociacijos ir trijų ministerijų bendradarbiavimo rezultatas.
„Dėsime visas pastangas, kad jis virstų ne dar vienu dokumentu stalčiuje, o realia pagalba su autizmu susidūrusioms šeimoms Lietuvoje.
Deja, plane kalbame tik apie vaikus, o visai pamirštame, kad po 15 metų mes turėsime tūkstančius suaugusių autistiškų asmenų, kuriems reikės plataus spektro pagalbos priemonių – nuo grupinio gyvenimo namų iki pagalbos universitetuose, integracijos į darbo rinką. Tad kviečiame žengti dar vieną svarbų žingsnį – paruošti šalies Autizmo strategiją, kokias turi kitos Vakarų Europos šalys. Mūsų asociacija yra „Autism Europe“ narė ir glaudžiai bendradarbiauja su kitų šalių asociacijomis, tad siūlome inicijuoti tarptautinę darbo grupę bei perkelti gerąsias praktikas į Lietuvą“, – sako K. Košel-Patil.
Plačiau skaitykite laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*