Vaistų pakaitalai ligoniams bus brukami per prievartą?

Ligoniai itin retai perka vaistinėje siūlomus pigesnius kito gamintojo vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nuo balandžio gali įsigalioti nauja kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarka.
Jei ligoniui vaistai skiriami pirmą kartą, gydytojas recepte privalės tai nurodyti, o vaistininkas privalės parduoti pigesnius vaistus.
Iki šiol pacientai galėdavo rinktis, kokius vaistus pirkti – pakaitalus ar originalius.
Medikai ir vaistininkai įsitikinę, kad tokia tvarka yra žmogaus laisvių suvaržymas. Panašios nuomonės yra ir mažeikiškiai.

Privalės parduoti pigiausią

Sveikatos apsaugos ministerija pateikė visuomenei derinti įsakymo projektą, pagal kurį gydytojas, pacientui išrašydamas kompensuojamąjį vaistą bendriniu pavadinimu gydymui pirmą kartą ar po pertraukos, recepte turėtų nurodyti žymą „Pirmas paskyrimas“. Vaistinės tokiais atvejais, t. y. naujiems pacientams, būtų įpareigotos išduoti pigiausius vaistus ir taip parduotų daugiau pigesnių vaistų. Paciento nuomonės tokiu atveju nebūtų paisoma.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos tyrimą, kompensuojamus pigiausius kardiologinius vaistus renkasi kiek daugiau nei dešimtadalis pacientų, o brangiausių perkama daugiau kaip dviem trečdaliais atvejų. Panaši situacija perkant vaistus nuo kitų ligų.
Ministerija, skatindama vartoti daugiau pigių vaistų, parengė naują tvarką, kurią ketina pradėti taikyti nuo balandžio.

Renkasi nenoriai

Rinktis pigesnius vaistus žmonės galėjo ir anksčiau. Sveikatos apsaugos ministerija buvo  suskaičiavusi, kad pacientai, rinkdamiesi pigesnius kompensuojamuosius vaistus, galėtų per metus sutaupyti apie 20 mln. eurų priemokų.
Kaip parodė vaistų pardavimo praktika, ligoniai itin retai perka vaistinėje siūlomus pigesnius kito gamintojo vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga.
Apie tai „Santarvė“ rašė dar praėjusią vasarą. Tuomet Mažeikiuose įsikūrusios vaistinės „Vaistų namai“ vadovė Gileta Dargienė sakė, kad apie 90 proc. ligonių nuo seno perka tuos pačius, originalius vaistus, nors ir yra siūlomi analogiški – tik kito gamintojo ir pigesni.
Nelabai kas pasikeitė ir praėjus pusei metų.
Plačiau skaitykite penktadienio laikraštyje.

One Reply to “Vaistų pakaitalai ligoniams bus brukami per prievartą?”

  1. kodėl parašė:

    Veryga nusprendė gydyti Lietuvos gyventojus su PASENUSIAIS VAISTAIS,kai jau yra atrasti efektingesi nauji vaistai,juk ir jam pačiam pigiausi antibiotikai NEPADĖJO,reikėjo naujesnių,ar mes tapome Verygos BANDYMO TRIUŠIAIS,ar seimas nemato ką išdarinėja Veryga su savo šutve

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*