Ežero pakrantėse – nauji namai paukščiams

Į šventę atvykę vaikai atsinešė ir savo pagamintų inkilų. Į šventę atvykę vaikai atsinešė ir savo pagamintų inkilų. Nuotrauka iš miškininkų archyvo

Akcijos „Paukščiai grįžta namo“ dalyviai į medžius, augančius Plinkšių ežero pakrantėse, įkėlė daugiau nei pusšimtį inkilų.

Akcija sudomino vaikus

Pasaulinės žemės dienos ir Pasaulinės miškų dienos proga miškininkai inicijavo akciją „Paukščiai grįžta namo“. Vienas jos renginių vyko ir Valstybinės miškų urėdijos Mažeikių regioniniame padalinyje.
Daugiau kaip 130 dalyvių susirinko Sedos girininkijos Uikių kaimo aikštelėje prie Plinkšių ežero: į miškininkų kvietimą atsiliepė darželio-mokyklos „Kregždutė“ auklėtiniai, dvi Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos klasės, lopšelio-darželio „Gintarėlis“ „Gudručių“ grupė.
Plinkšių valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje kartu su aplinkos apsaugos pareigūnais, akcijoje dalyvaujančiais vaikais ir mokytojais miškininkai iškėlė per 50 inkilų. Daugiau nei pusę buvo paruošę urėdijos padalinio žmonės, nemažai atsivežė ir vaikai.
Mažeikių regiono padalinio miško apželdinimo inžinierius Paulius Gedrimas pasakojo: po inkilų kėlimo akcijos miškininkai vaikams pravedė pamoką apie gamtą, pasakojo apie savo darbą.
Jo manymu, tokios pamokos gamtoje vaikams yra būtinos – ir jie turi ne tik sužinoti, ką veikia miškininkai, kaip saugo ir rūpinasi miškais, bet ir praktiškai pamatyti, kaip ir kur yra įkeliamas inkilas.

Daugiau inkilų – saugesnė gamta

Kiekvieną pavasarį žmonės kelia inkilus įvairiose vietose – soduose, parkuose ar gyvenamųjų namų kiemuose.
Miškininkai pabrėžia: inkilus būtina kelti ir miškuose, kadangi jie padeda užtikrinti darnaus miško gyvavimą. Daugelis sugrįžtančių paukščių atlieka ir miško sanitarinę apsaugą, todėl svarbu pasirūpinti, kad jie turėtų kur apsistoti.
Daugiausiai inkilų iškeliama zylėms, musinukėms, varnėnams ir kitiems smulkiems paukščiams, kadangi jų išsaugojimas yra tiesiogiai susijęs su miško apsauga.
Vabzdžialesiai paukščiai efektyviai saugo miškus nuo kenksmingų vabzdžių ir jų lervų, todėl kuo daugiau bus šių paukščių Lietuvos miškuose, tuo mažiau jiems reikės cheminių apsaugos priemonių.

Kaip teisingai padaryti inkilą

Svarbu žinoti, kad šių inkilų gamybai yra naudojamos sausos, neobliuotos lentos, nes paukščiams labai svarbūs nelygūs paviršiai, į kuriuos yra patogiau įsikabinti. Ypač tai svarbu jaunikliams apleidžiant inkilą.
Lentų storis turėtų svyruoti nuo 1,5 cm iki 2,5 cm, tačiau inkilo stogui reikėtų rinktis storesnę lentą, kadangi ji lėčiau pūva. Galima stogą apskardinti – taip padidinsime inkilo ilgaamžiškumą.
Gaminant inkilą nėra būtinas dvišlaitis arba specialiai pakreiptas stogelis, svarbiau, kad jis būtų pagamintas iš vientisos lentos ir platesnis už inkilą. Stogo kraštai turi būti iškišti į priekį per 4–6 cm, o į šonus – per 2–3 cm.
Lakta arba pagaliukas prie inkilo landos – nepageidautinas atributas, tai tik padeda plėšrūnams, medžiojantiems paukščius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*