Gimtasis žodis – mūsų skydas

Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Šiaulių universitete buvo surengta šventė, skirta Spaudos atgavimo, knygos bei kalbos įprasminimui. Svarbiausia renginio dalis – jau devintą kartą organizuojama Linksmoji lietuvių kalbos viktorina. Joje šiemet dalyvavo šešios komandos. Pora iš jų buvo ir iš mūsų rajono – tai Viekšnių gimnazijos atstovai ir Merkelio Račkausko gimnazijos penketukas, kurį subūrė lietuvių kalbos mokytoja Laima Skabickienė. Gimtojo žodžio gerbėjai, dalyvavę viktorinoje, buvo šie 3 c klasės mokiniai: Neringa Bartkutė, Goda Juodeikytė, Fausta Šukytė, aš – Kajus Šarpnickas ir Denis Tarasonis. Be abejo, turėjome ir palaikymo trijulę: tai sesutės Kristina ir Sigita Ramaškaitės bei Elidija Azlauskaitė.
Šventė prasidėjo Šiaulių universiteto profesoriaus Kazimiero Župerkos trumpa paskaita Apie lietuvių charakterio ir kalbėsenos savitumą, kuri buvo informatyvi bei įdomi. Po paskaitos prasidėjo viktorina. Mūsų komanda, pasivadinusi Skydnešiais, pagrindiniu prisistatymo simboliu pasirinko Dabartinės lietuvių kalbos žodyną, kuris, mūsų manymu, kaip skydas padeda saugoti gimtąją kalbą. Garbingąją komisiją sudarė Universiteto dėstytojai – kalbininkai.
Iš viso buvo duotos šešios užduotys: komponuojamoji – iš žodžio lietuviškumas reikėjo sudėlioti kuo daugiau bendrinių daiktavardžių, tarminė – pasiklausius dviejų skirtingų tarmių tekstų, teko nelengva užduotis – reikėjo išsiaiškinti kelių žodžių reikšmę, poetinė – iš atskirų Martyno Vainilaičio eilėraščio žodžių bandėme sudėlioti savo eilėraštį, pavadinamoji – nustatėme daiktavardžių perkeltines reikšmes, loginė – pagal užuominas teko pasukti galvas ir įrašyti trūkstamus žodžius. Be abejo, komandų kapitonams irgi reikėjo paplušėti. Tad momentinėje dalyje mūsų D. Tarasonis turėjo atsakyti į du nelengvus klausimus.

Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Viktorina tikrai buvo linksma, tačiau nelengva: norint puikiai atlikti užduotis, reikėjo ir gerų žinių, ir geros klausos, pastabumo bei loginio mąstymo. Vis dėlto sėkmė mums nusišypsojo – pavyko laimėti pirmąją vietą. Tačiau svarbiausia, kad komanda buvo linksma ir labai išradinga, tad ir užduotys nė kiek neišgąsdino, dargi užkrėtė gera nuotaika.
Džiaugiamės, kad iš Šiaulių parsivežėme daug gerų prisiminimų. O svarbiausia, ne vienas pagalvojome, kad lietuvių kalba yra tokia įdomi ir verta dėmesio.
Kajus Šarpnickas,
Merkelio Račkausko gimnazijos 3c klasės mokinys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*