- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Sveikų mitybos įpročių pradinukai buvo mokomi per „Košės dieną“

Asmeninio archyvo nuotr.

Spalio 9 d. nuo ankstaus ryto visose rajono ugdymo įstaigose vyko edukacinė akcija, kurios metu buvo paminėta pasaulinė ,,Košės diena“. Jos metu pradinių klasių moksleiviams buvo organizuojami nemokami košės pusryčiai.
Akciją inicijavo LR Sveikatos apsaugos ministerija, bendradarbiaudama su viena didžiausių Lietuvos grūdų perdirbimo bendrovių UAB „Malsena Plius“. Prie akcijos taip pat prisidėjo ir Mažeikių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.
Akcijos tikslas buvo skatinti moksleivių sveikos mitybos principus ir įpročius. Taip pat siekiama skatinti moksleivius keisti nesveikus užkandžius mokykloje sveikesniais ir maistingesniais.
Rytas mokyklose prasidėjo bendruomenine mankšta. Kitos mokyklos buvo sukūrusios daineles apie košes. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės mokiniams pasakojo apie sveikų pusryčių ir grūdinių produktų naudą. Kai kuriuose darželiuose vyko kukurūzų košės puošimas (uogomis, vaisiais, konditeriniais puošybos elementais), o lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ vyko grūdinių kultūrų pažinimas ir teminės varžybos lauke.
Košės yra ne tik maistingas, vertingas , bet ir labai lengvai virškinamas maisto produktas. Ne veltui maisto piramidėje grūdiniai produktai pačia svarbiausia mitybos pakopa dalinasi su daržovėmis ir vaisiais. Jų rekomenduojama valgyti kelis kartus per dieną.
Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos atliekamas Vaikų augimo stebėsenos tyrimas rodo, kad Lietuvos pradinukų maitinimosi įpročiai nėra tinkami. Tyrimo duomenimis, pradinukai vartoja nepakankamai grūdinių (ypač viso grūdo) produktų, šviežių vaisių, daržovių, žuvies ir pieno.
Įrodyta, kad, reguliariai vartojant pilno grūdo kruopas, mažėja tikimybė susirgti nutukimu, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, storosios žarnos vėžiu.
Valgant kruopas, gerinama žarnyno veikla bei bendra savijauta. Įvairios košės yra puikus pasirinkimas ryte. Jose esantys angliavandeniai suteikia energijos, jos lengvai virškinamos ir turi daug vitaminų, mikroelementų, maistinių medžiagų.
Iš viso šioje akcijoje Mažeikių rajone dalyvavo 2202 pradinių klasių moksleiviai, 138 mokytojai, 84 administracijos darbuotojai.

Visuomenės sveikatos biuro informacija

Asmeninio archyvo nuotr.