Židikiškių „Atgają“ remiantys švedai stovyklos darbo rezultatais patenkinti

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos meno studijos „Atgaja“ stovykloje šiemet laiką turiningai leido apie 60 moksleivių. Pasidomėti stovyklos darbu buvo atvykę ją jau dvidešimt metų remiantys Švedijos Kristianstato lietuvių bendruomenės atstovai – svečiai džiaugėsi stovyklos veikla, tad žadėjo ją finansuoti ir ateityje.

Dėmesys kalbai

Meno studijos „Atgaja“ stovyklautojai užsiėmė ne tik menais – daile, muzika, šokiais, vietos čia atsirado ir norintiesiems sportuoti, užsiimti gamtotyrine veikla, informacinėmis technologijomis. Šiemet – Piliakalnių bei Lietuvių kalbos kultūros metais – ypatingas dėmesys buvo skiriamas kalbai, tad bendra stovyklos tema buvo „Kalba yra bendravimo kultūra“.

Mokyklos vidines sienas papuošė vaikų sukurti piešiniai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Šią temą mums pasiūlė tie, kas finansavo stovyklą. Manau, kad ji stovyklai labai tinka, nes kiekvienas turime bendrauti gražiai, kultūringai, mokėti konstruktyviai vesti dialogą, diskusijas ar ginčą. Ir gerai, kad to mokomės nuo mažų dienų – šiemet prie stovyklautojų prisijungė ir pradinių klasių mokinukai“, – džiaugėsi Marijos Pečkauskaitės gimnazijos vadovė Rima Širvinskienė.
Ji informavo, kad švedai stovyklai skyrė per 3 tūkstančius eurų ir pažymėjo, kad keturis šimtus eurų jau skyrė ir Savivaldybė – šios lėšos buvo panaudotos stovyklautojams maitinti ir ekskursijoms.

Apie finansavimą nekalbama

R. Širvinskienė pastebėjo: norint surengti vaikams ekskursiją, visur reikia mokėti.
„Švietimo ir mokslo ministerija, kalbėdama apie tai, kad reikia ilginti mokslo metus, teigia, jog ugdymą reikia vykdyti kitose erdvėse, ne tik mokykloje, bet to nepagrindžia pinigais. Situacija tokia: nori į muziejų – mokėk, vaikai buvo Kamanų valstybiniame gamtiniame rezervate – vėl mokėk. Jei paprašytume už viską susimokėti tėvų, tikriausiai išgirstume: o kodėl mes turime tai daryti?“ – samprotavo direktorė.
Per dvi savaites stovykloje pabuvojo 20 pradinių ir 40 vyresniųjų klasių mokinių, dešimt jų buvo iš Latvijos Kalnu miestelio – su ta mokykla židikiškiai bendrauja jau seniai.
Stovyklos veiklą buvo stengiamasi integruoti: lankant piliakalnius, vieni juos matavo, kiti domėjosi  istorija, dar kiti ieškojo informacijos rašytiniuose šaltiniuose.

Dirba savanoriškai

Formalusis vaikų ugdymas stovykloje papildomas neformaliuoju: pavyzdžiui, dailės ir technologijų mokytoja Inga Šilinskaitė tai, kas yra mokyklos dailės ar technologijų programoje, papildė kitomis, vaikams dar nepatirtomis darbų kūrimo technikomis, o mėgstantiems sportą siūlomos kitokios, neįprastos sporto šakos.
Su vaikais stovykloje dirbantys pedagogai papildomo atlygio negauna – dirbama savanorystės principu.

Laima Andersson domisi vandens tyrimo rezultatais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Aš matau, kad vaikams tokios veiklos patinka ir džiaugiuosi, kad mes turime galimybę užimti jų laisvalaikį. Daugelis tėvų išvykę į užsienį, tad iš ryto atvykusi į darbą matau, kad nemažai vaikų jau susirinkę – namuose jie neturi kuo užsiimti. Labai džiaugiamės ir esame dėkingi Kristianstato lietuvių bendruomenei, mylinčiai mūsų vaikus, besidominčiai jų gyvenimais ir likimais“, – teigė R. Širvinskienė.

Sužavėjo geri žmonės

Į Židikus atvykusiai švedų grupelei vadovavo iš Lietuvos kilusi, puikiai lietuviškai kalbanti ekonomistė Laima Andersson. Svečiai apžiūrėjo visas stovykloje veikusias vaikų užsiėmimų vietas – šokių, muzikos, gamtininkų tyrinėjimų, technologijų studijas ir dailės dirbtuves, gimnazijos bendrabutį (jo renovaciją L. Andersson iniciatyva finansavo Švedijos Akus miestelio „Lions“ klubas).
Viešnia „Santarvei“ teigė: padėti Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijai nusprendė dėl to, kad ji yra šiame krašte gimusi, nors čia negyveno – jos tėvai mokytojavo Ukrinuose, po to – Ruzguose, o vėliau persikėlė į Tauragę.

Mokytoja Inga Šilinskaitė supažindino svečius su vaikų darbais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Man tas kraštas visada buvo prie širdies, jį aš puikiai pažįstu. Visada galvojau, kad čia gyvenantys žmonės yra verti dėmesio: iš vaikystės prisimenu, kad jie buvo labai geri. Kai atsidūriau Švedijoje, pamačiau, kad lietuviai buriasi į bendruomenę, renka paramą, investuoja, nori padėti Lietuvai. Ir jeigu aš, būdama lietuvė, nepadėčiau savo kraštiečiams – jausčiau gėdą“, – kalbėjo viešnia.

Investicijų nesigaili

Kristianstato lietuvių bendruomenėje už ryšius su Lietuva atsakinga L. Andersson teigė labai daug išmokusi iš švedų, negalinčių ramiai gyventi, jei aplink mato vargstančius žmones.
Iš pradžių švedai buvo užmezgę ryšį su Kelme, bet jų bendradarbiavimas nebuvo toks, kokio tikėtasi, tad pas mus prasidėjus ekonominei krizei, L. Andersson iškart pagalvojo apie Mažeikius ir Židikus.
„Kai atvažiavome čia, iš karto pamačiau nuostabius žmones, kuriais galima pasitikėti. Pirmiausia tai  – direktorė R. Širvinskienė. Čia nereikėjo nieko papildomai tikrinti – žinojom, kad viskas bus labai gerai – taip ir yra. Tai, ką čia pamatėme, tik džiugina. Ir matome, kad viskas tik gerėja. Gaila tik vieno – kad mažėja vaikų, bet tikimės, kad emigracija sustos ir vaikai į Lietuvą sugrįš. O to, kas investuota, tikrai negaila – taip bus ir ateityje“, – kalbėjo viešnia.

Saulius RUDŽIONIS

3 Atsakymai į “Židikiškių „Atgają“ remiantys švedai stovyklos darbo rezultatais patenkinti”

  1. Prudencijus parašė:

    Nu tik nereik čia žmogaus nuvertinti, kol akys gyvos, širdis plaka, tai grožį irgi supranti

  2. Prudencija parašė:

    Netikiu, kad Apolinaras dar sugeba darbuotis kompiuteriu.

  3. Apolinaras, 82 metu pencininkas parašė:

    Vien Židikų Direktorė grieko verta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*