Tualetų problemą gali išspręsti… sauskelnės

Valdžia vilkina spręsti viešųjų tualetų problemą. Tokia situacija verčia ne tik miesto svečius, bet ir vietos gyventojus elgtis nepadoriai.
Žmonės tualetus „įkuria“ po atviru dangumi ir gamtinius reikalus vidury baltos dienos atlieka viešai.
BĖDAI PRISPYRUS IEŠKO PAGALBOS
Gatvėje žmonių pasiteiravus, kaip jie elgiasi prispirti bėdos, teko išgirsti įvairių atsakymų. Vieni ieško artimiausios valdiškos įstaigos, kavinės, kiti išdrįsta pasiprašyti į parduotuvių ar net vaistinių tualetus.
Kiti pašnekovai vardijo nelegalius tualetus po atviru dangumi. Sklindanti smarvė riečia nosį praeiviams, piktina netoliese gyvenančius žmones.
Būna, kad bėdos prispirti miesto svečiai ir mažeikiškiai nesikuklina „nusilengvinti“ net daugiabučių namų laiptinėse.
Kai kurie „Santarvės“ pašnekovai susiruošusiems ilgiau pasivaikščioti po parkus ar miestą šmaikštaudami patarė užsimauti … sauskelnes.

TUALETAI UŽRAKINAMI
„Jeigu į tualetą prašo įleisti moteris, o dar su vaiku, neatsakome. O vyrui pasiūlome eiti už kokio kampo“, – teigė vienos Naftininkų gatvės vadinamosios balkoninės parduotuvės savininkė, pridūrusi, kad tokių prašymų tenka išgirsti ne tiek ir retai.
Kai kurios privačios įstaigos savo tualetus nuo pašalinių žmonių saugo po užraktu.
„Nespėdavome pirkti tualetinio popieriaus. Net muilą tokie lankytojai nugvelbdavo“, – prisiminė vienos įmonės darbuotojai, neseniai ėmę rakinti tualeto duris.
Miesto seniūnas Petras Užkuras sakė suprantąs įstaigas, po užraktu saugančias tualetus. Seniūnijos pastate įsikūrę nemažai institucijų, lankytojų srautas didelis. Seniūnas ir pats bevelytų užrakinti seniūnijos tualetus: žmonės juos prišnerkščia, išneša tualetinį popierių, nusukinėja kranus, išima klozeto plūdes, šlangeles.
P. Užkuras prisiminė miesto viešojo tualeto problemą bandęs spręsti su parduotuvės „Vasgena“ savininku. Jis sutiko, kad prie parduotuvės kavinės veikiančiu tualetu naudotųsi visi.
„Verslininkas greitai nusivylė tokiu susitarimu. Nors tualeto raktą reikėdavo pasiimti iš kavinės darbuotojų, žmonės vis tiek sugebėdavo iš jo išsinešti tualetinį popierių, muilą“, – piktinosi seniūnas.

MIESTE – DU VIEŠIEJI TUALETAI
P. Užkuras pripažįsta, kad viešųjų tualetų Mažeikiuose katastrofiškai trūksta. Apie 60 tūkst. gyventojų turinčiame mieste tėra dvi tokios įstaigos. Abu tualetai senamiestyje: parke ir Autobusų stotyje.
Parko tualetas – vienintelis likęs iš sovietiniais laikais statytų. Jį kasdien išvalo, išdezinfekuoja viešuosius darbus dirbantys žmonės.
Parko lankytojai džiaugiasi viešuoju tualetu. „Vis geriau negu nieko“, – teigė su vaikais po parką vaikštinėjančios mamos.
Mažeikiuose viešųjų tualetų trūksta, tačiau Autobusų parko tualetas lankytojų antplūdžio nesulaukia. Nors paslaugos mokamos, tačiau, anot įmonės vyriausiosios finansininkės Rimos Jankauskienės, jos yra nuostolingos.
Tualetą prižiūrinti moteris pastebėjo, kad dažniausiai juo naudojasi autobusų keleiviai ir vairuotojai.
„Manau, jog ne visi žmonės žino apie šį tualetą. O kai kuriems mokėti 50 centų yra per brangu. Jie geriau nusišlapina už laikraščių kiosko ar kito kampo“, – pastebėjo pašnekovė.

VYKSTA ŽVALGYTUVĖS
Miesto seniūnas P. Užkuras tualetų projektų paieškas pradėjo prieš kelerius metus. Kaip įrodymą ant stalo pakloja įvairių gamintojų siūlymus. Tarp jų – ir UAB „Mažeikių betonas“.
Anot seniūno, mažeikiškių gaminamas paprastas išvietes būtų galima įrengti bent Melioratorių parkelyje. Jų kaina, įskaitant duobės iškasimą, nesiekia nė dviejų tūkstančių litų ir tokios išvietės būtų geriau negu nieko. Tačiau tam priešinasi rajono vyriausiasis architektas.
P. Užkuro manymu, įrengti mokamus tualetus nenaudinga. „Daugelis žmonių geriau eis už krūmo negu pinigus mokės“, – samprotavo seniūnas ir pridūrė, kad Savivaldybei būtų per brangu išlaikyti tokį tualetą. Kainuotų vanduo, elektra, valymo ir dezinfekcinės medžiagos, tektų samdyti darbuotoją.
Seniūnas skeptiškai vertino siūlymą atgaivinti Sodų gatvės parko požeminį viešąjį tualetą. Įrengti naują kainuotų mažiau. Be to, toks tualetas šiais laikas būtų nesaugus.
P. Užkuro teigimu, problemą reikėtų spręsti civilizuotai. Jis parodo vienos užsienio firmos pateiktus projektus mobilių tualetų, kurių mažiausia kaina siekia apie 80 tūkst. litų. Anot seniūno, yra siūlymai, o konkretūs sprendimai priklausys nuo Savivaldybės administracijos ir biudžeto galimybių.

KONKRETAUS LAIKO NEĮVARDIJO
Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa sakė, kad administracija yra pritarusi, jog mieste reikėtų įrengti modernius mobiliuosius tualetus, kurie būtų prijungti prie centralizuotos kanalizacijos sistemos. Juos būtų galima statyti įvairiose miesto vietose.
Anot A. Žiulpos, minimaliai miestui reikėtų 6–7 viešųjų tualetų. Vertinant šiandieninėmis kainomis, tam reikėtų apie pusės milijono litų. Viešiesiems tualetams įrengti tektų skelbti konkursą.
„Per konkursą kaina gali nukristi. Būna, kad ji sumažėja per pusę“, – pastebėjo pašnekovas ir pridūrė, kad prieš kelerius metus tokie modernūs tualetai kainavo iki 300 tūkst. litų.
A. Žiulpa negalėjo pasakyti, kada mažeikiškiai išvys pirmąjį modernų viešąjį tualetą. „Kai tik bus tam skirti pinigai. Kasmet, sudarant Aplinkos apsaugos specialiosios rėmimo programos sąmatą, prašome lėšų problemai spręsti, tačiau jų vis nebelieka“, – lakonišai paaiškino A. Žiulpa.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius sutiko, kad problemos sprendimas užsitęsė. Esą pagrindinė kliūtis – pinigai.
„Galbūt dar šiemet pavyks pastatyti nors vieną viešąjį tualetą“, – svarstė B. Kryžius. Jis nemano, kad brangiems tualetams saugoti teks samdyti sargus.
„Kai kam iš pradžių užkliuvo ir šiukšliadėžės, nespėdavome jų keisti. Pastaruoju metu jos nebe taip naikinamos“, – palygino Savivaldybės administracijos direktorius.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto