Ūkininkai Europos Komisijai įteikė peticiją ir laukia rezultatų

Su protestuojančiais Lietuvos ūkininkais, tarp kurių buvo ir mažeikiškis, susitiko šalies Prezidentė Dalia Gribauskaitė.

Praėjusią savaitę Europos Sąjungos šalių posėdžio metu Briuselyje vyko Baltijos
žemdirbių protesto akcija.
Tarp protestuotojų buvęs mažeikiškis ūkininkas Andriejus Virkutis sugrįžo su viltimi, kad į žemdirbių reikalavimus bus atsižvelgta – pirminiais duomenimis, išmokas lietuviams siūloma padidinti 18 eurų.

Vyko taiki akcija

„Santarvė“ jau rašė, kad protesto akcija buvo surengta ES valstybių narių vadovams renkantis į neeilinį posėdį Briuselyje, kur prasidėjo derybos dėl 2014–2020 m. laikotarpio ES finansinės perspektyvos.
Prie ES Tarybos pastato piketavo netoli šimto Baltijos šalių žemdirbių. Kartu su jais buvęs Ūkininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas A. Virkutis pastebėjo, kad lietuviai pasirodė aktyviausi – jų atvyko apie 60, tuo tarpu estų tebuvo trys.
Briuselį pasiekė ir „Baltijos traktorius“ – senas, sovietinis „Belarusas“, per visą Europą prie parlamento būstinės atvažiavęs iš Talino.
Traktorius atvežė maišus žemdirbių prašymų, reikalavimų ir 45 tūkstančių ūkininkų pasirašytą peticiją, kuri buvo perduota Europos Komisijos nariui Algirdui Šemetai, atsakingam už išmokas.
Protesto akcija vyko taikiai – dalyviai rankose laikė valstybines vėliavas, nacionalinę atributiką ir plakatus, reikalaudami lygių konkurencijos sąlygų bendroje rinkoje, prašė nežlugdyti Baltijos šalių žemdirbių ir suteikti lygias galimybes ūkininkauti.
Kaip pastebėjo A. Virkutis, Baltijos šalių protesto akcija sulaukė ne tik kitų šalių atstovų, bet ir žiniasklaidos dėmesio.

Protestuotojus aplankė Prezidentė

Mažeikiškis ūkininkas teigė, kad delegaciją iš Lietuvos nustebino Prezidentė Dalia Grybauskaitė, apsilankiusi protesto akcijoje, nes šito iš anksto nebuvo žadėjusi.
Šalies vadovė patikino, kad pati drauge su Lietuvos derybininkais stengsis, jog išmokos Lietuvos žemdirbiams būtų padidintos. Prezidentės pažadą palydėjo garsus ūkininkų „ačiū“.
Akcijos dalyvius taip pat aplankė Latvijos Ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis ir žemės ūkio ministrė Laimdota Straujuma.

Siūlymai pakoreguoti ūkininkų naudai

A. Virkutis akcijos rezultatais liko patenkintas.
„Manau, kad akcija pavyko. Mus pamatė ir išgirdo kitos šalys. Be to, atsirado ir siūlymas didinti paramą Baltijos šalių žemdirbiams. Vietoj anksčiau numatytų 178 eurų už hektarą, siūloma Lietuvai skaičiuoti 196 eurus“, – žiniomis pasidalijo ūkininkas.
Skirtumas – 18 eurų (šiek tiek per 60 litų) – nors ir nėra labai didelis, tačiau ūkininkai patenkinti, kad vis dėlto finansinę paramą planuojama koreguoti.
Tačiau A. Virkutis prasitarė, kad labai džiaugtis dar ankstoka, nes jau sujudo didžiausias išmokas gaunančios šalys, tarp jų – Didžioji Britanija. Protestuotojus į kampą spaudė net šios šalies BBC televizija.

Planuoja dar vieną akciją

Europos Sąjungos šalių narių derybos dėl 2014–2020 metų laikotarpio ES finansinės perspektyvos bus tęsiamos gruodį ar kitų metų sausį. Kai bus paskelbta data, Baltijos šalys pradės rengtis dar vienai akcijai.
Anot A. Virkučio, patriukšmavus negalima trauktis, reikia pasiekti bent šiokių tokių rezultatų.
„Mes juk daug neprašome. Čia kaip mažam triukšmaujančiam vaikui – davei žaislą, ir jis nurimsta, taip ir su mūsų ūkininkais. Tos šalys, kurios ir taip daug gauna, nori dar daugiau“, – lygino mažeikiškis ūkininkas.
Prie Baltijos šalių prisijungti ketina ir daugiau ES narių valstybių, kurių žemdirbiai taip pat jaučiasi skriaudžiami Briuselio biurokratų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto