Ūkininkas sumanė žiemą nuganyti nešienautą ganyklą

Rajono veterinarijos gydytojams ne kartą teko priminti žmonėms, kad šie privalo pašerti, pagirdyti savo gyvulius. Tačiau jie nustėro žvarbią žiemos dieną išvydę ganykloje ganomus arklius. KREIPĖSI PAGALBOS
Viekšnių seniūno pavaduotoja Aldona Bačiulienė apie Jono Balvočiaus lauke tebelaikomus arklius pirmųjų pranešimų sulaukė dar lapkričio mėnesį. Pavaduotoja jau tą pačią dieną aplankė ūkininką.
„Buvo žvarbus oras, laukus dengė pirmasis sniegas“, – prisiminė pavaduotoja. A. Bačiulienė arklių šeimininkui priminusi jo pareigas užtikrinti gyvulių gerovę ir paliepusi juos suvesti į tvartą.
Balvočius elgęsis taktiškai, pažadėjęs paklusti.
Prieš Naujuosius metus, kai lauke jau buvo dešimt laipsnių šalčio, seniūnijai ir vėl buvo pranešta, kad J. Balvočiaus arkliai ganomi ant sniego.
Tokio pat signalo sulaukė Mažeikių rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

APSIRIBOJO ĮSPĖJIMU
„Tuo, ką pamatėme, sunku buvo patikėti. Du Balvočiaus arkliai buvo pririšti kieme prie medžių, o vienas „ganėsi“ pripustytoje ganykloje“, – „Santarvei“ pasakojo su komisija aiškintis skundo vykęs Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra.
Komisija nustatė, kad ir tvarte trūksta šilumos, nes neužsandarintos durys, langai, pučia skersvėjis, kuris arkliams ypač pavojingas.
Veterinarijos gydytojas inspektorius Virginijus Grigaliūnas, kontroliuojantis, kaip laikomasi gyvulių sveikatingumo ir gerovės standartų, informavo, kad J. Balvočiui surašytas protokolas, jis įspėtas tinkamai prižiūrėti savo gyvulius. Anot inspektoriaus, neatrodo, kad šeimininkas savo gyvulių nešertų – jie nebuvę sulysę. Tačiau ilgas plaukas bylojo, kad tokiu būdu organizmas ginasi nuo šalčio. „Jeigu situacija pasikartos, imsimės griežtesnių priemonių“, – teigė V. Grigaliūnas.

ARKLIAI JAU TVARTE
„Mano arkliai pripratę ir tokiu oru būti po atviru dangumi, tik kaimynai prie to negalėjo priprasti“, – ironizavo „Santarvei“ J. Balvočius.
Vyriškis patikino, kad komisijos nurodymo, nors ir kaip jis ne prie širdies, klauso. Atidaręs tvarto duris, pakvietė ir mus tuo įsitikinti.
„Dar porą savaičių, ir būčiau baigęs ganyti nenušienautos pievos gabaliukus. Tačiau tam sutrukdė kaimynai“, – šypteli pašnekovas ir patikina, kad dėl šito pykčio nelaikąs.
J. Balvočius kuo rimčiausiai bandė mus įtikinti, kad žiemą ganyti gyvulius nesą blogai. Arkliai puikiausiai susiranda po sniegu esančią žolę. Ir girdyti jų nereikia – vandenį atstoja sniegas.
„Nieko aš neišradau. Mano senelio brolis Leonas Balvočius čia ūkininkavo. Arklius jis žiemą vasarą po atviru dangumi laikė“, – patikino pašnekovas.

BANDĄ ŽADA MAŽINTI
Prieš dešimt metų į vienkiemį atsikėlęs gyventi Jonas kitokių gyvulių nelaiko. 8 hektarus žemės turintis vyras pasakojo pirmąjį arklį įsigijęs ūkio darbams. Šiuo metu jų turi keturis: seniausiam penkiolika metų, jauniausiam – pustrečių.
„Arkliai savimi pasirūpina. Žolę nusipjauna, ją sugrėbia, suveža. Be to, ir kuro nereikia“, – džiaugėsi Jonas dėl jų neturintis didelių rūpesčių.
Balvočius sutiko, kad nedideliam ūkiui keturi arkliai gal ir per daug. Bent jau su jaunuoju eržilu ketinąs atsisveikinti.
„Mano dirvos sunkios. Vienas arklys žemės dirbimo padargų nepatrauktų. Bent porą arklių būtinai reikia turėti“, – teigė pašnekovas.

NEPRIŽIŪRINČIŲJŲ YRA IR DAUGIAU
Viekšnių seniūno pavaduotoja Aldona Bačiulienė yra baigusi Veterinarijos akademiją, zooinžineriją. Galbūt dėl to labai rūpi, kaip seniūnijos žmonės prižiūri gyvulius. „Važinėdama po kaimus, visada nužvelgiu, kokie žmonių gyvuliai“, – prasitaria pavaduotoja.
A. Bačiulienei dėl blogai prižiūrimų gyvulių jau teko pasibarti ne su vienu jų augintoju. Anot jos, dažniausiai gyvuliai skriaudžiami girtaujančiose šeimose. Būna, kad šeimininkai jų nepašeria ir po keletą dienų.
„Kol kas bandau su žmonėmis geruoju susitarti. Tačiau gerai, kad rajone yra tarnyba (Maisto ir veterinarijos tarnyba – B. R.), kuri prieš netvarkingus gyvulių augintojus gali imtis griežtų priemonių“, – pasidžiaugė A. Bačiulienė.

GALIMA KREIPTIS Į TEISMĄ
Tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius V. Grigaliūnas pritarė Viekšnių seniūno pavaduotojai: dažniausiai gyvuliai kenčia nuo girtaujančių šeimininkų. Šiemet dėl to protokolas buvo surašytas pikeliškiui Antanui Vindašiui.
Inspektorius informavo, kad gyvulius skriaudžiantiems žmonėms gali būti skiriamos nemažos baudos. Kai iškyla grėsmė gyvulių ar gyvūnų gyvybei, galima kreiptis į teismą.
Teismas skubos tvarka bylą turėtų išnagrinėti ne vėliau kaip per dvi dienas. Teismas gali įpareigoti priverstinai gyvulį paskersti arba parduoti.
Mūsų rajone kol kas neteko imtis tokių drastiškų priemonių.
V. Grigaliūnas informavo, kad žmonės, norintys pranešti apie neprižiūrimus, skriaudžiamus gyvulius ir gyvūnus, gali skambinti tel. 25408.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
J. Balvočius lauke arklių nebelaiko, tik „Santarvei“ jis išvedė pademonstruoti gyvulį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto