Ukrinai – 2017 metų mažoji Lietuvos kultūros sostinė

Vilma Vžesniauskienė (kairėje) teigė, kad kitais metais ukriniškių laukia įvairus ir turiningas kultūrinis gyvenimas. Valdos MURAVJOVIENĖS nuotr.

2017 metais Ukrinai bus Telšių apskrities mažoji Lietuvos kultūros sostinė – oficialus šio fakto patvirtinimas įvyko pirmojoje mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje Naisiuose.
Iš ten ukriniškiai parsivežė mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliavą bei pažymėjimą.
Pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine 2015 metais buvo Naisiai. Nuo 2016 metų mažosiomis kultūros sostinėmis kasmet taps ne mažiau kaip 10 Lietuvos kaimų. Šiemet Telšių apskrityje mažoji Lietuvos kultūros sostinė yra Žemaičių Kalvarija.
2017 metų mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliavą bei pažymėjimą iš Naisių parsivežė Ukrinų bendruomenės pirmininkė Vilma Vžesniauskienė. Šios regalijos ukriniškiams įteiktos skelbiant Pasaulio žemaičių dienų pradžią – festivalio „Naisių vasara“ atidarymo iškilmėse.
„Po ta balta, švaria ir gražia vėliava slepiasi daugybė įsipareigojimų savo kraštui, kultūrinių renginių gausa ne tik kaimo mastu. Kviesime juose dalyvauti rajono gyventojus, aplinkinių kaimų bendruomenes, bendrausime su kitų apskričių mažosiomis kultūros sostinėmis“, – apie ateities darbus kalbėjo V. Vžesniauskienė.

Dirbs ne tik bendruomenė

Į mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginius įsitrauks, juos organizuos ne tik Ukrinų kaimo bendruomenė, bet ir gyvenvietėje esančių kultūros namų, bibliotekos, mokyklos žmonės, vietos verslininkai.
„Prašysime geranoriškai prisidėti ir visus Ukrinų žemę mylinčius žmones. Aš manau, kad ateinančiais metais Ukrinuose nebūtinai turi pagausėti renginių, bet jie turės būti kokybiški, pritraukiantys, sudominantys kuo daugiau žmonių. Tai ne tik, kaip minėjau, ukriniškių reikalas, bet tikimės ir Savivaldybės, seniūnijos pagalbos. Tie metai suteiks unikalią galimybę parodyti savo kaimą, galbūt, sukurti išliekamąją vertę turinčių renginių, be to, tai ir Mažeikių rajono reprezentacija“, – įsitikinusi V. Vžesniauskienė.
Bendruomenės vadovės samprotavimu, už mažosios kultūros sostinės renginių rėmimą gautų pinigų neužteks, nes reikės lankytis pas kolegas kitose mažosiose kultūros sostinėse, o tai – jau ir atokesnės apskritys, tad labai brangiai kainuos kelionės.

Renginiai – be alkoholio

Dar viena mažųjų Lietuvos kultūros sostinių veiklos ypatybių yra tai, kad renginiai turės vykti be alkoholio – tokį pavyzdį jau kelerius metus rodo Naisiai.
„Kur kultūra, ten turi būti ir blaivus žmogus, – su ta nuostata stengsimės dirbti. Gal tai ne visiems patiks, bet prie to reikia priprasti. Žmonės į renginius susirenka ne girtuokliauti, o bendrauti. Turime laužyti stereotipus, keisti įpročius ir požiūrį į renginius, šventes“, – įsitikinusi V. Vžesniauskienė.
Be įprastų renginių – parodų, susitikimų, koncertų, sporto varžybų, įvairių švenčių – bus ieškoma ir kitokių jų formų.
„Mažosioms kultūros sostinėms atitenka dar vienas privalumas – rašant projektus į tai bus atsižvelgiama ir papildomai skiriama balų. Turėsime daugiau galimybių į kaimą pritraukti lėšų“, – vylėsi bendruomenės pirmininkė.

Pelnė prizines vietas

2017 metų mažųjų Lietuvos kultūros sostinių pristatymas vyks Rotušės aikštėje Vilniuje.
V. Vžesniauskienė pasakojo, kad mažosios kultūros judėjimo atstovai siekia padėti pamatus naujai ilgametei kultūrinei tradicijai , siekia praturtinti Lietuvos kultūrą, puoselėti kultūrą ir meną regionuose kaip sveiką atsvarą didmiesčių kultūrai. Taip pat siekiama didinti miestų kultūros ir mažosios kultūros tarpusavio integraciją, stengiamasi grąžinti į Lietuvos žmonių širdis meilę ir pagarbą savam kraštui bei jo tradicijoms, skatinti kaimo žmonių kultūrinį aktyvumą ir taip gerinti jų gyvenimo kokybę.
Į mažosios kultūros judėjimą stengiamasi įtraukti kuo daugiau verslininkų ir kultūros atstovų, kurie aktyviai imtųsi iniciatyvos gaivinti krašto kultūrinį gyvenimą. Taip pat norima rodyti turiningo kaimo bendruomenių kultūrinio gyvenimo galimybes, kurti patrauklią alternatyvą mūsų kraštą alinančioms negerovėms – emigracijai ir girtavimui.

Grįžo su laimėjimais

Antrąją „Naisių vasaros“ festivalio dieną vykusiose šaškių varžybose ukriniškė Ingrida Daukontienė laimėjo trečiąją vietą tarp moterų ir parsivežė taurę.
„Vežėmės ir kvadrato žaidėjų komandą, bet jiems varžovų nebuvo. Tad ukriniškiai išsyk tapo nugalėtojais, gavo taurę ir medalius“, – pasakojo V. Vžesniausienė.

2017 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės pažymėjimai įteikti dešimčiai gyvenviečių. Valdos MURAVJOVIENĖS nuotr.

 

2 Atsakymai į “Ukrinai – 2017 metų mažoji Lietuvos kultūros sostinė”

  1. :) parašė:

    Reikia nusipelnyti!

  2. sediškė parašė:

    O kaip ta sostine tampama?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto