- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Už atliekas mažeikiškiai mokės brangiau

Mūsų rajone vis dar aktuali atliekų išvežimo problema. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Savivaldybės taryba patvirtino didesnius vietinės rinkliavos dydžius. Brangiau už atliekų tvarkymą mokėsime nuo liepos mėnesio.

Mokesčiai bus vienodi

Atliekos mažiausiai brangs daugiabučių namų gyventojams – nuo buto metinė rinkliava padidės 18 litų. Tačiau individualiuose namuose Mažeikiuose, Sedoje, Viekšniuose gyvenantys žmonės mokės nebe 103, o 175 litus. Beveik dvigubai už atliekų tvarkymą teks išleisti individualių namų kaimo gyventojams: rinkliava nuo 48 litų šoktelėjo iki 87 litų.
Gyventojai jau yra gavę sąskaitas už pirmojo pusmečio vietinę rinkliavą. Tad  nuo liepos pirmos dienos naujais tarifais teks sumokėti tik už antrą pusmetį. Daugiabučių namų gyventojams dar teks primokėti 124 litus, individualių namų gyventojams Mažeikiuose, Sedoje ir Viekšniuose – 139 litus, kaime – 68 litus.
Nuo liepos mėnesio keisis ir atliekų vežimų  dažniai: iš individualių valdų atliekos bus išvežamos kiekvieną savaitę, iš kaimų – kas antrą.

Nesilaikė solidarumo principo

Iki šiol mažeikiškiai už atliekų tvarkymą mokėdavo mažesnę rinkliavą nei kiti apskrities rajonai.  Dėl to, kad nesilaikoma „solidarumo“ mokesčio, kilo nepasitenkinimas kitose savivaldybėse, Telšių regioninio atliekų tvarkymo centro dalininkėse. Ne kartą akcentuota, kad mūsų rajonas nusižengia regiono savivaldybių ir Telšių regiono atliekų tvarkymo centro pasirašytai sutarčiai, kuria reikalaujama, kad rinkliavos dydis visose savivaldybėse būtų vienodas, t.y. būtų laikomasi „solidarumo principo“.
Nuo liepos 1 dienos rinkliava ir atliekų išvežimo dažnis bus vienoda visose regiono savivaldybėse.  Dabar mieste iš individualių namų mūsų rajone atliekos vežamos kas antrą savaitę, kaime – kas mėnesį.

Problemų turėtų sumažėti

Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa viliasi, kad dažniau vežant šiukšles, švariau gyvensime. Jis pastebėjo, kad ypač daug atliekų yra kaime. Seniūnijose yra 230 kolektyvinių konteinerių, ir jie visada būna perkrauti.
Telšių regioninio atliekų tvarkymo centro  duomenimis, Mažeikių bendruomenė pristato 41,4 procento visų komunalinių atliekų, kurios yra atvežamos į sąvartyną iš keturių Telšių apskrities savivaldybių.
Vienam Mažeikių gyventojui per metus tenka 281 kilogramas atliekų, Plungės rajone – 234, Telšiuose – 242 kilogramai.
Padidinus rinkliavą, tikimasi, kad bus išspręstas vietinės rinkliavos deficitas, kuris siekia per 1,7 milijono litų – rajone surenkama rinkliava nepadengia išrašytų sąskaitų už atliekų surinkimą ir tvarkymą.
Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą mūsų rajone pradėta nuo 2008 metų ir nuo to laiko ji nė karto nesikeitė.