Vaikų sąskaita tėvai kol kas dar netaupo

Atėjus sunkmečiui ir augant nedarbui tėveliai svarsto, ar verta vaikus leisti į mokamus papildomus užsiėmimus.
Mažeikių rajono įstaigų vadovai retėjančių gretų kol kas neskaičiuoja. Prognozuojama, kad mažiau vaikų sulauks vasarą budintys lopšeliai-darželiai.


DALIS
DARŽELINUKŲ
NUBYRĖS
Šią vasarą mažuosius mažeikiškius priims budintys lopšeliai-darželiai „Pasaka“ ir „Delfinas“. Šioms dviem ikimokyklinėms įstaigoms išlaikyti Savivaldybė ketina skirti netoli pusantro šimto tūkstančių litų.
Atlikus tėvelių apklausą paaiškėjo, kad vasarą lopšeliusdarželius ketina lankyti trečdalis visų rajono darželinukų – per 600 vaikų.
„Mes to skaičiaus neišsigandome. Iš pradžių visada norinčiųjų yra daug, bet iki vasaros jų sumažėja,“ – „Santarvei“ paaiškino Savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Zakalskienė.
Esą tėveliai, užsirašydami į lankysiančiųjų sąrašą, dažniausiai apsidraudžia. Kartais tėvai nežino, kada patys išeis atostogų, tad vaikus užrašo į vasarą budinčius darželius, o sulaukę atostogų jų nebeveda. Iš anksto neužsirašius vėliau sugalvoti vaiką vesti į darželį jie nebeturėtų galimybės.
Kita dalis tėvelių, turėdami laisvo laiko, vasarą stengiasi vaikams taip pat suteikti atostogas ir leisti pailsėti nuo darželių.
Švietimo skyriaus specialistai prognozuoja, kad realus lopšeliuose-darželiuose „vasarosiančių“ vaikų skaičius sieks vos du šimtus.
MIGRUOJANTYS VAIKAI –
NORMALU
Lopšelių-darželių vadovai sunkmečio kol kas sako nepajutę. Nors ir yra mamų ar tėvelių, kurie neteko darbo, bet jų vaikai ikimokyklinio ugdymo įstaigas tebelanko.
Švietimo skyriaus specialistams kol kas žinomi tik du atvejai, kai tėvai į darželius atžalų nebeleidžia.
„Masinio vaikų atsiėmimo iš darželių kol kas nesame pastebėję. Bet mažas judėjimas – visiškai normalu, migracija vyksta ištisus metus. Išsibraukia, serga, grįžta, judėjimas yra,“ – sakė Savivaldybės darbuotoja N. Zakalskienė.
Atvirkščiai, lopšeliuose-darželiuose laisvų vietų nėra. Daugelyje lopšelių net baigiamos užpildyti grupės kitų metų rugsėjo mėnesiui.
„Nežinau, ar dėl baimės netekti darbo, bet jaunos mamytės vaikučius į darželį tikrai leidžia. Būna, kad ir nedirba mamos, bet vis tiek atžalas atveda. Juk darželyje visai kitokia priežiūra, nei paliekant vaiką kokioms auklėms,“ – sakė lopšeliodarželio „Žilvitis“ direktorė Irena Petrutienė ir pridūrė, kad darželį tėveliai labiau renkasi ir dėl kainos.
Šiuo metu už dienos maitinimą lopšelinukų tėveliai moka 5,25 lito, o darželinukų tėveliai – 5,85 Lt. Nuo naujųjų mokslo metų pradžios šiuos įkainius ketinama padidinti vienu litu.
AUKLĖS BIJO
UŽDIRBTI MAŽIAU
Sumažėjus tėvelių pajamoms ir padidėjus išlaidoms, atėjo sunkesnis metas auklėms. Aštuonerius metus „aukliaujanti“ Raimonda „Santarvei“ sakė, kad jau ketina ieškotis kito darbo. Ji skundėsi į rankas begaunanti penkis šimtus litų, kai prieš metus už buvimą su trimete mergaite gaudavo dvigubai daugiau.
„Juk su tuo vaiku ir žaidžiame, ir užduotėles sprendžiame, kol miega, spėju ir pietus visai šeimai padaryti. Nebeverta tiek dirbti už penkis šimtus litų, geriau eiti dirbti pardavėja,“ – nusprendė trisdešimtmetė moteris.
Kita auklė džiaugėsi gaunanti ir tuos kelis šimtus litų: „Vis tiek darbo neturiu, tad pažiūrėti kaimynės dukrą – puiki išeitis. Vis keli šimtai prisideda prie bedarbio pašalpos“.
„Santarvė“ pabandė išsiaiškinti, ar apskritai mažeikiškių šeimas bedomina auklių teikiamos paslaugos. Laikraštyje išspausdinome skelbimą, kad jauna moteris ieško auklės darbo. Deja, susidomėjusių mamų skambučių nesulaukėme, tik keletas „tėvelių“ norėjo susipažinti.
MAŽĖJA
NORINČIŲJŲ VAIRUOTI
Tėveliai vis dažniau pasvarsto, ar verta vaikučius leisti po pamokų į papildomo ugdymo būrelius.
Tokią tendenciją pastebėjo Mažeikių moksleivių techninės kūrybos centro direktorė Biruta Milienė. Ji teigė, kad balandžio mėnesį paprastai jau būna pilni sąrašai norinčiųjų mokytis vairuoti kitais metais. Šiuo metu užregistruota trisdešimčia procentų mažiau. Dabar devynių mėnesių trukmės vairavimo kursai kainuoja 675 litus (1 mėn. – 75 Lt), kone dvigubai brangiau nei buvo iki šiol.
Sunkesnė situacija ir kituose būreliuose. Pasak direktorės, jei ne pavasarį organizuojamos įvairios varžybos, tai kaži ar tėvai beleistų vaikus į tuos būrelius.
Jie tėvų kišenei per mėnesį atsieina 13 litų – dešimt procentų minimalaus gyvenimo lygio. Tiek pat užsiėmimai kainuoja ir Mažeikių jaunųjų gamtininkų stotyje bei Mažeikių moksleivių namuose.
Pastarosios ugdymo įstaigos direktorė Birutė Jurkienė su vaikų nubyrėjimu dėl sunkios tėvelių ekonominės padėties kol kas nesusidūrė. Tiesa, ji nežino, kaip bus kitais mokslo metais, nes sąrašai rudeniui dar nesudaromi.
Jaunuosius gamtininkus ruošiančios stoties vadovas Algirdas Vilkas viliasi, kad pavyks išlaikyti tokias pat kainas už būrelių lankymą. Kitu atveju, gali tekti skaičiuoti būreliuose retėjančius vaikus.
STENGIASI
VISUS SUTALPINTI
Vaikų kol kas netrūksta ir Muzikos, Sporto bei Choreografijos mokyklose.
Keturis šimtus vaikų turinčios Mažeikių sporto mokyklos direktorius Algirdas Pocevičius patikino, kad nubyrėjimo kol kas nėra. „Mokesčius surenkame be problemų,“ – džiaugėsi direktorius, kurio mokykloje pamokos taip pat kainuoja 13 litų.
Pusaštunto lito daugiau už vaikų meninį lavinimą moka Choreografijos mokyklą lankančių vaikų tėveliai.
„Sunkmetį jaučiame ne iš tėvelių pusės, o apskritai šalies mastu. Mažai kas beorganizuoja koncertus, festivalius, nebėra kur mums nuvažiuoti,“ – sakė mokyklos vadovė Jolanta Tendienė.
Šiek tiek didesni užsiėmimų įkainiai Mažeikių muzikos mokykloje. Muzikinių dalykų būreliai kainuoja 26 litus, o besimokantys groti gitara, mušamaisiais ir sintezatoriumi moka po keturiasdešimt litų per mėnesį.
„Nenorėčiau tikėti, kad tėveliai taupytų vaikų sąskaita. Vaikų kol kas tik daugėjo. Kartais sudėtinga darosi visus norinčiuosius sutalpinti, bet ieškojome visų būdų, kad nepaleistume nė vieno vaiko,“ – sakė Mažeikių muzikos mokyklos direktorius Ričardas Grušas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Lopšeliodarželio vadovai sako, kad auklėtinių sunkmečiu nemažėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto