Vasaros karščiai mažeikiškius gundo rizikuoti

Medikai pastebi, kad šiemet daugiau nei įprastai skęstančiųjų ar nuskendusiųjų. Vėsintis vandenyje nuo karščių bando ne vienas vyras, dažnai – neblaivus.
Prekybininkai vos spėja gėrimais pildyti ištuštėjusias lentynas. Ledų gamintojai trina rankas – produkcijos paklausa, palyginti su vėsia vasaros pradžia, išaugo vos ne šimtu procentų.
PAGAUSĖJO SKĘSTANČIŲJŲ
IR TRAUMŲ VANDENYJE

Šiemet nuskendusių žmonių aukų kur kas daugiau nei ankstesniais metais. Per septynis šių metų mėnesius nuskendo šeši rajono gyventojai.
Greitosios medicinos pagalbos felčerės iškvietimų dėl skęstančiųjų sulaukia vos ne kasdien. Nuvykus į vietą ne kartą teko konstatuoti mirtį arba vykti pagal kitą iškvietimą, nesulaukus, kol iš vandens bus ištrauktas skenduolis.
Felčerės negalėjo išskirti vienos konkrečios vietos, kur dažniau pagalbos prireikia skęstantiesiems. Nelaimių pasitaiko visur, kur yra bent mažiausias vandens telkinys. Vandenyje žmonės bando vėsintis nuo kelinta savaitė neatslūgstančių karščių.
Dažnas skęstantysis būna neblaivus. Medikai įspėja, kad per karščius net nedidelis alkoholio kiekis veikia stipriau. Neblaivūs eina maudytis, neapskaičiuoja jėgų – toks dažnas nelaimės scenarijus.
Papokštavimas vandenyje ne visada baigiasi mirtimi, tačiau traumų šią vasarą taip pat pagausėjo. Ne vienam jaunam vyrui konstatuota kaklo trauma, dėl kurios teks sėsti į invalido vežimėlį.
Savaitės pradžioje medikų pagalbos prireikė 25 metų vyrui, kuris neblaivus maudėsi Ventoje, netoli „Ateities“ pradinės mokyklos.
Draugai pasakojo, kad jaunas vyras tądien kartą jau skendo. Antras bandymas nardyti baigėsi tuo, kad reanimobiliu iš Mažeikių ligoninės vyras išgabentas į Klaipėdą.

GREITAJAI PAGALBAI
IŠKVIETIMŲ NEPADAUGĖJO

„Greitosios“ medikės per parą vidutiniškai sulaukiančios apie 40 iškvietimų. Kad jų būtų padaugėję dėl karščių, felčerės sakė nepastebėjusios.
Gal kiek dažniau žmonės skundžiasi galvos skausmais, vyresnio amžiaus – sutrikusia širdies veikla ar padidėjusiu kraujospūdžiu.
Ketvirtadalis iškvietimų būna dėl neblaivių žmonių.

PAPLŪDIMYJE GELBĖTI NETEKO
NĖ VIENO

Mažeikių paplūdimio prižiūrėtojas Stasys Raudonis sakė, kad šiemet neteko gelbėti nė vieno skęstančiojo. Pagalbos dažniau prireikia susižalojusiems stiklo šukėmis ar susitrenkusiems.
Anot prižiūrėtojo, pirmosios pagalbos vaistinėlę netrukus vėl teks papildyti naujais medikamentais bei tvarsliava.
Nuo 10 iki 22 val. pagal Viešųjų darbų programą dirbantis prižiūrėtojas sakė, kad tvyrant karštiems orams paplūdimys neištuštėja visą dieną. Tik artėjant dienos pabaigai keičiasi „kontingentas“: vieni patraukia namo, o juos keičia baigusieji darbus.
Paplūdimys – pamėgta turinčių vaikų mažeikiškių vieta. Mažieji taškosi vandenyje arba žaidžia greta esančioje žaidimų aikštelėje.
Vakarėjant paplūdimyje renkasi jaunimas, kurio šėliojimas dažnai nepalieka be pėdsakų.

GĖRIMŲ TIEKĖJAI NESPĖJA VEŽTI
Anot prekybininkų, dėl karštų orų gerokai išaugo kai kurių prekių paklausa. Prekybos centro „Maxima“ direktorė Natalija Barauskienė sakė, kad tokiu oru daugiau perkama vaisvandenių, mineralinio vandens, alaus. Pirkėjai nuo lentynų šluoja viską, kas gaivina. Jei perkamas alus, tai aktualu tampa ir prie jo tinkantys užkandžiai, pavyzdžiui, žuvis. Išauga ledų, ypač šerbetinių, pardavimas.
Pasak direktorės, gėrimų nespėjama vežti ir krauti į lentynas. Jie akimirksniu dingsta, ypač artėjant savaitgaliui. Žmonės perka ne po vieną gėrimų buteliuką, o vežimais. Išsiruošusieji iškylauti dairosi rūkytų mėsos gaminių, šašlykų. Daržuose užderėjo agurkai ir pomidorai, tad klientai perka lašinius.
„Karštą dieną namuose barščių niekas nenori virti“, – šmaikštavo N. Barauskienė.
Karšti orai turėjo įtakos ir pramoninių prekių pardavimui. Gerokai išaugo saulės akinių, kepuraičių, paplūdimiui skirtų prekių pardavimas. Pirkėjai išgraibstė nešiojamus maisto produktų šaldiklius ir šaldymo krepšius.
Panašiai kalbėjo ir prekybos centro „Grūstė“ vadybininkas Vaidas Sadauskas. Jis vardijo perkamiausias prekes: vaisvandeniai, ledai, alus, kepti skirtos dešrelės ir iškyloms tinkantys užkandžiai.

DĖL MAISTO KOKYBĖS – VOS VIENAS KITAS
NUSISKUNDIMAS

Karštomis dienomis padidėja rizika apsinuodyti nekokybišku maistu, įspėja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra. Išsiruošus poilsiauti, kur yra maitinimo įstaigų, jis pataria vietoj maisto produktų geriau į kišenę įsidėti litą ir vietoje pirkti kokybišką maistą.
Prie vandens telkinių rekomenduojami šaltai rūkyti gaminiai. Reikėtų vengti kreminių gaminių, pyragaičių bei tortų. Greitai gendantys produktai nepakenks tuo atveju, jei bus sudėti į šaldymo krepšį.
„Bet dauguma žmonių jų neturi“, – sakė Z. Stumbra.
Karštu oru ypač greitai genda pieno, mėsos produktai, subproduktai, tad žmonėms patariama būti atidiems. Anot viršininko, oras dabar toks, kad jei nusipirkęs kokį produktą dvi valandas polietileniniame maišelyje nešiosies po miestą, tai dėl jo kokybės nereikėtų kaltinti prekybininkų.
Pasak Z. Stumbros, greičiau produktai genda turguje, kur nėra šaldymo įrengimų. Prekybos centruose karštis produktų kokybei įtakos neturi.
Tarnyba sulaukia vos vieno kito nusiskundimo dėl nekokybiškų produktų. Ne visi jie pasitvirtina. Keletas skundų buvo dėl pasibaigusių tinkamumo vartoti terminų.
Praėjusią savaitę užfiksuota keletas pažeidimų. Vienas jų – prekybos centruose „Norfa“, kur esą dėl pardavėjos aplaidumo buvo prekiaujama nurašytais maisto produktais.

LEDŲ GAMINTOJAI DŽIAUGIASI PAKLAUSA
UAB „Ingman ledai“ pardavimų direktorė Rita Šlaustienė pasidžiaugė, kad palyginus su praėjusių metų ta pačia karščiu nepasižymėjusia savaite, ledų pardavimas šiemet išaugo 90 procentų.
Karšti orai per pastarąsias savaites gerokai „išaugino“ ledų pardavimą. Vėsi vasaros pradžia ledų gamintojams nebuvo sėkminga, bet dabar produkcijos paklausa šoktelėjo 70–90 proc.
Per savaitę „Ingman ledai“ Lietuvoje produkcijos parduoda už 750 tūkst. litų.
Praėjusią savaitę dėl karštų orų ledų gamyba vyko be pertraukų. Nors sandėliuose kaupiamos ledų atsargos, tačiau jas stengiamasi kuo greičiau realizuoti.
Pasak R. Šlaustienės, internete nuolat sekama orų prognozė ir pagal ją koreguojami gamybos planai. Gaminami paklausą turintys ledai ir stengiamasi, kad parduotuvėse jų nepritrūktų.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto