- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Verslininkų planams – pirmenybė?

Verslininkams išduotas leidimas Plinkšių durpynui kasti galioja iki 2022 metų.

Seimo narių, kultūros paveldu ir saugomomis teritorijomis besirūpinančių institucijų atstovų vizitas Mažeikiuose atgaivino įsisenėjusias problemas dėl durpyno. Savivaldos planus Plinkšių aukštapelkę pritaikyti laisvalaikiui, turizmui stabdo prieš keturiolika metų verslininkams išduotas leidimas kasinėti durpyną.
Plinkšių draustinyje gyvenantys Uikių kaimo gyventojai pavargo nuo apribojimų ir prašo šį kaimą išbraukti iš draustinio teritorijos.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovas sutiko su keliamomis problemomis, tačiau nieko gero pažadėti negalėjo.

Bendrovė „Plinkšių Vilistra“ nuo 2004 metų turi Geologijos tarnybos išduotą licenciją eksploatuoti Plinkšių durpyną. Savivaldybės taryba 2005 metais buvo patvirtinusi detalųjį planą, siekiant suformuoti žemės sklypą Plinkšių durpyno telkiniui, pakeisti valstybinės reikšmės miško ūkio žemės paskirtį į kitą ir nustatyti teritorijos tvarkymo bei naudojimo apsaugos prioritetus. Tačiau sujudus aplinkosaugininkams, kitoms tarnyboms, tolesnei veiklai buvo užkirstas kelias.
2006 metais Šiaulių apygardos teismas, o 2007 metais ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas mažeikiškių politikų sprendimą dėl detaliojo plano panaikino.
Teismas motyvavo, kad šis detalusis planas patvirtintas, pažeidžiant imperatyvias saugomų teritorijų įstatymo nuostatas. Plinkšių aukštapelkė yra unikalus gamtos kampelis, todėl jį būtina išsaugoti. Be to, aplinkos ministro įsakymu durpynas yra įtrauktas į Plinkšių miško biosferos poligoną.
Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.