Aktualijos | 2009-01-09 07:54 | Autorius:
Versija spausdinimui

Vienodas atlyginimų didinimas kiršina mokytojus(0)

Po Naujųjų metų žadėto atlyginimo padidinimo 10-čia procentų visiems mokytojams nesulaukta. Pedagogai pasipiktino sužinoję, kad atlyginimai nuo sausio 1-osios pakils ne kaip buvo žadėta, o visiems vienodai: turintiems 18 pamokų krūvį – 150 litų, 36 – 300 litų.


PASIRINKTAS
„DIREKTORIŲ
VARIANTAS“
Toks atlyginimų pakėlimas reiškia, kad vienoda pinigų suma pasipildys ir jaunų mokytojų kišenės, ir tų, kurie turi didelį pedagoginį darbo stažą, aukštesnes mokytojų kategorijas, yra apsigynę mokytojų metodininkų ar ekspertų vardus.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė sakė jokiu būdu nesitikėjusi tokio Vyriausybės žingsnio, kadangi dar prieš Naujuosius metus švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius per susitikimą su pedagogų profesinių sąjungų vadovais patvirtino, kad atlyginimai dešimčia procentų bus padidinti visiems.
J. Čejauskienės žodžiais, buvusios kelios pedagogų atlyginimų didinimo versijos. Vietoj sutartos – kelti atlyginimus 10 procentų visiems mokytojams, Vyriausybė kažkodėl persigalvojo ir pasirinko Mokyklų direktorių asociacijos siūlytą variantą – visiems atlyginimą padidinti vienodai. Be to, pagal šį variantą, dalis mokytojų atlyginimams didinti skirtos sumos nukeliavo kelti direktorių ir jų pavaduotojų atlyginimams.
„Mes nesame prieš, kad atlyginimai būtų keliami mokyklos vadovybei, tačiau tai neturėtų būti daroma mokytojų sąskaita. Tai savotiškas atotrūkis tarp direktorių ir mokytojų“, – situaciją komentavo J. Čejauskienė.
PROFSĄJUNGOS
NETYLĖS
Naujasis ministras G. Steponavičius mano, kad atlyginimų didinimas į mokyklas privilios jaunus specialistus, mokyklos atjaunės.
„Jaunam specialistui šimtas penkiasdešimt litų gal yra nemažai. Bet dabar, kai taip įžūliai keliamos kainos, tai yra niekas. Ir vyresniems mokytojams tai yra ne išsigelbėjimas, nes tą pakėlimą „suės“ mokesčiai“, – tikino J. Čejauskienė.
Šalies mokyklose dirba apie 700 jaunųjų specialistų, daugiau į mokyklas jų nebeateina.
„Mokyklose liko tik optimistai, fanatikai ir nebeturintys kur eiti. Profsąjungos siūlė Vyriausybei jauniems pedagogams įvesti startinį atlyginimą – mažiausiai du tūkstančius litų „į rankas“, bet mūsų niekas neklauso.
Vis prisimenu buvusios ministrės Romos Žakaitienės žodžius, kad mokyklose gali dirbti bet kas „iš gatvės“. Jei taip, tai kodėl mokyklose trūksta pusantro tūkstančio mokytojų?“ – piktinosi J. Čejauskienė.
Naująjį atlyginimų didinimą profsąjungų lyderė pavadino pašalpa, kažkuo panašaus į „Dievo malonę iš dangaus“, todėl profsąjungos tylėti nežada.
„Šiomis dienomis į pasitarimą rinksim žemaičių pedagogų profsąjungas. Manau, kad vėl bus visokių akcijų. Tikrai netylėsime. Ministrai keičiasi kaip kojinės, metai nauji, o braižas liko senas. Taip mus apgauna ne pirmą kartą“, – sakė J. Čejauskienė.
Į MOKYTOJŲ PATIRTĮ
NEATSIŽVELGIAMA
Pavasario vidurinėje mokykloje dirbanti mokytoja Stanislava Grušaitė teigė, kad apie naujus atlyginimus su kolegėmis dar nelabai spėjo padiskutuoti – dabar tik pradeda įsibėgėti darbas po atostogų.
„Aišku tik viena – į mūsų norus niekas neatsižvelgė. Pikta, kad Vyriausybė vėl neįvykdė to, ką buvo žadėjusi. Kaip elgėsi ministrė Žakaitienė, taip ir Steponavičius – jokie susitarimai eilinį kartą nevykdomi. Kaip sakoma, „trukt už vadžių, ir vėl iš pradžių“.
Kita vertus, buvom išgąsdinti, kad iš viso nieko negausime. Ačiū Dievui, taip neatsitiko“, – atviravo pašnekovė.
Mokytojos teigimu, profsąjungos kovojo už tai, kad atlyginimai apskritai būtų keliami, tad apie šį lygiavos atvejį esą sunku kalbėti.
„Kai pagalvoji, pabrango viskas visiems vienodai. Už duoną tiek pat moka ir jaunas specialistas, ir senas mokytojas. Bet vėl gi – užbraukiama mokytojų patirtis, pasiekimai. Juk jaunas mokytojas savo praktika, žiniomis tikrai neprilygsta metodininkui ar ekspertui. Tai kam mes keliamės kvalifikaciją, kategorijas, siekiame kuo aukštesnio lygio?“ – svarstė mokyklos profsąjungos pirmininkės pareigas einanti S. Grušaitė.
JAUNUS REIKIA SKATINTI
Merkelio Račkausko gimnazijos lietuvių kalbos mokytojo eksperto Martyno Januškos nuomone, toks Vyriausybės sprendimas – didinti atlyginimus visiems po lygiai – neapgalvotas ir labai skubotas.
„Aš į tai žiūriu tolerantiškai, nes jaunus žmones skatinti reikia. Tik būdus reikėtų surasti kitokius, ne tokius, kurie sulygina visus. Dabar atsirado sąmoningas ar nesąmoningas kažkieno noras mokytojus sukiršinti“, – samprotavo M. Januška.
Jo žodžiais, jaunus specialistus skatinti reikėtų didesniais atlyginimais.
„Su tokiais atlyginimais mums pamainos neateis, ir netrukus trūks ne tik mokinių, bet ir mokytojų“, – įsitikinęs pašnekovas.
M. Januška mano, kad reikėjo vadovautis ankstesniu susitarimu, o dabar kiekviena nauja Vyriausybė panaikina tai, kas buvo žadėta, nutarta anksčiau.
„Toks pažadų netesėjimas jau iš karto kelia nepasitikėjimą naująja Vyriausybe. O iš jauno, iniciatyvaus ministro tikėjomės kitokių darbų, bet pasirodo, kad nieko naujo ir dabar nebus“, – nusivylimo neslėpė M. Januška.
ATLYGINIMAI
KAI KAM NEPADIDĖS
Netikėtas toks Vyriausybės sprendimas buvo ir Švietimo skyriaus vedėjui Apolinarui Stonkui, bet jis teigė džiaugiąsis, kad atlyginimai mokytojams išvis keliami.
„Kad Vyriausybė laikosi atlyginimų kėlimo programos, yra sveikintinas dalykas. Aš maniau, kad tokiu laikotarpiu jie atlyginimų išvis nepakels. O kad jie ryžosi pakelti – labai gerai“, – pripažino A. Stonkus.
Ministro G. Steponavičiaus kitokio nei buvo sutarta sprendimo vedėjas teigė smerkti negalįs – esą ministras iš tikrųjų yra teisus: visiems pedagogams viskas pabrango vienodai, visiems pirkti reikia tą patį – ar tu būsi mokytojas ekspertas, ar jaunas mokytojas.
„Bet kai pagalvoji, iš kitos pusės – kam tada mokytojams tie vardai, tas vargas, jų gynimas? Jei aš dirbu dvidešimt metų, esu mokytojas ekspertas, ir man prideda tik šimtą penkiasdešimt litų, kaip ir pradedančiajam? Tai tą žmogų irgi gali suimti pyktis ir apmaudas. Širdyje jis jaus nepasitenkinimą“, – samprotavo vedėjas.
A. Stonkus sakė nerimaująs dėl kitko. Padidinus mokytojams atlyginimus 150 ar 300 litų, kai kurių atlyginimo suma „popieriuje“ peršoks 3150 litų, o tai reiškia – padidės ir mokesčiai.
„Pagal naująją mokesčių sistemą, bus atskaityta panašiai tiek pat. Tai reiškia, kad mokytojų iškovotą atlyginimų pakėlimą naujoji mokesčių sistema „suvalgys“, ir tų pinigų realiai nebus“, – teigė vedėjas.
JAUNŲ SPECIALISTŲ
NEPRIVILIOS
A. Stonkus sakė netikįs, kad už 150 litų galima privilioti jaunus specialistus.
„Mano nuomone, norint privilioti jauną žmogų, reikia jam į rankas duoti tris tūkstančius litų. Tada jis dirbs noriai ir nebėgs iš mokyklos“, – įsitikinęs vedėjas.
Tokios pat nuomonės buvo ir S. Grušaitė. Jos žodžiais, kas už tokį atlyginimą eis į mokyklą?
„Juokingas atrodo Steponavičiaus posakis, kad nori pritraukti jaunus specialistus, atjauninti mokyklas. Kiek tų jaunų mokytojų į mokyklas ateina?“ – apmaudo neslėpė S. Grušaitė.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorės Rimos Širvinskienės nuomonė buvo vienareikšmė – ji palaikanti ministrą.
„Tiek mums, vyresniems, tiek ir jauniems mokytojams kuras, duona ir dešra pabrango vienodai. Tad galvoju, kad toks atlyginimo pakėlimas yra teisingas“, – sakė R. Širvinskienė.
Direktorė teigė negirdėjusi, kad ir kas nors iš mokytojų būtų nusivylęs – niekas apie tai nekalbėjęs.
„Be to, jaunas žmogus ateina į mokyklą norėdamas dirbti, pilnas naujų minčių, idėjų ir entuziazmo, tad atlyginimo pakėlimo skirtumas jį gali gniuždyti, jis jaučiasi mažiau vertinamas nei tas, su patirtimi“, – samprotavo mokyklos vadovė.
Nuotr. iš redakcijos archyvo: „Iš tiesų, niekas mūsų nenustebino: juk esame apgaunami nebe pirmą kartą“, – teigė J. Čejauskienė.

  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.