Visuotiniame mitinge – ir mažeikiškiai

Pedagogai šią savaitę jau antrą kartą dalyvauja protesto akcijoje – antradienį jie vyko į Švietimo profsąjungų mitingą. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šiandien vidurdienį žmonės, nepatenkinti keliamais mokesčiais, mažinamomis išmokomis bei pensijomis, renkasi prie Vyriausybės į visuotinį mitingą. Tarp mitinguojančiųjų yra ir mažeikiškių – Žemaitijos regiono profsąjungų atstovai.

Piktinasi siūlymais

Mitingas organizuotas Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos iniciatyva. Mitinguotojai jau anksčiau buvo pateikę Lietuvos Prezidentei, Vyriausybei, Seimui savo reikalavimus, kuriuose teigiama, jog Lietuvos profesinės sąjungos prieštarauja valdančiosios daugumos ir jos Vyriausybės ekonomikos, finansų ir socialinei politikai, nuskurdinusiai daugumą gyventojų, verčiančiai žmones emigruoti.
Profsąjungos taip pat pasipiktinusios nuolatiniais siūlymais liberalizuoti darbo santykius: supaprastinti darbuotojų atleidimą, nemokėti kompensacijų atleidžiant iš darbo, ilginti darbo laiką.
Profesinės sąjungos įsitikinusios, kad reikia esminių, o ne biurokratinių parodomųjų gerovės kūrimo vizijų.

Pateikė reikalavimus

Mitinguotojai išdėstė per dešimt reikalavimų. Rezoliucijoje reikalaujama mažinti komunalinių paslaugų ir būtiniausių maisto produktų kainas, darbo santykius reglamentuojančius teisės aktus keisti tik sutarus profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijoms, užtikrinti darbuotojų teisę streikuoti, piliečių teisę surengti referendumą, užkirsti kelią darbuotojų atstovų persekiojimui. Svarstant kitų metų biudžetą, reikalaujama numatyti lėšas svarbiausioms šalies problemoms – nedarbo ir skurdo – spręsti.
Profesinės sąjungos taip pat pasisako už minimalaus darbo užmokesčio didinimą iki 1000 litų nuo kitų metų sausio 1-osios. Jos taip pat įsitikinusios, kad būtina didinti biudžetinio sektoriaus darbuotojų bazinę mėnesio algą bei valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį ir mažinti visų darbuotojų apmokestinimą.
Mitinguotojai taip pat pasisako už tai, kad reikia atkurti valstybines pensijas pareigūnams, kariams bei kompensacines išlaidas teatrų ir koncertinių įstaigų darbuotojams, grąžinti vaiko pinigus mažas pajamas gaunančioms šeimoms, įvesti socialinę atskirtį mažinančią progresinių mokesčių sistemą.

Pritaria didinimui

Antradienį mažeikiškiai dalyvavo pedagogų mitinge. Jie įsijungė ir į šiandien vykstančią visuotinę protesto akciją.
Lietuvos švietimo darbuotojų Mažeikių profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė patikino „Santarvę“, kad mokytojai pritaria visiems Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos reikalavimams.
„Mes už tai, kad būtų didinamas minimumas, nes tai ekonomiškai pagrįstas dalykas: kai žmogus turi pinigų, jis perka, jei perka, tai ir vartoja, jei vartoja, tai ir mokesčius moka, jei mokami mokesčiai, vadinasi, pinigų užteks ir „Sodrai“, ir mokytojams, ir gydytojams, ir kitų profesijų atstovų atlyginimams“, – įsitikinusi J. Čejauskienė.
Mokytojai taip pat pasisako ir už Vyriausybės siūlomą naują prabangos mokestį.

Nesitaiksto su esama situacija

J. Čejauskienė pasidžiaugė, kad pastaruoju metu Lietuvos profsąjungos ypač vieningos ir kad pagaliau niekas nebeverkšlena, o reikalauja.
Švietimo darbuotojų profsąjungos lyderės teigimu, valdžia jau turėtų atsitokėti ir suprasti, kad keldama mokesčius ir mažindama finansavimą mokykloms, lėšas atima ne iš mokytojų, o iš mokinių, nes sumažinta tikslinė dotacija yra skirta vaikui ugdyti.
„Mokinio krepšelis mažinamas 1,5 procento. Mūsų rajonui tai atsieis apie 700 tūkstančių litų. Matydami tokią neteisybę, mokytojai aktyviai dalyvauja įvairiose akcijose ir mitinguose“, – poziciją išdėstė J. Čejauskienė.

Tikisi atkreipti dėmesį

Žemaitijos regiono Mažeikių rajono profesinių sąjungų centro pirmininkė Virginija Vilimienė patikino, kad mitingui buvo ruošiamasi iš anksto. Mažeikiškių, vykusių į Vilnių, pagrindinis šūkis: „Mes už progresinius mokesčius ir minimalios algos didinimą“. Anot jos, kad mitingo organizatoriams būtų lengviau suvaldyti minią, nuspręsta, jog svarbiausia ne dalyvių skaičius, o atstovavimas. Todėl šį kartą į mitingą vykta vienu 55-ių vietų autobusu.
Pirmininkė viliasi, kad Vyriausybė atkreips dėmesį į žmonių reikalavimus. Ji įsitikinusi, kad Vyriausybė privalo bendradarbiauti su profsąjungų atstovais visais rūpimais klausimais. Tačiau kurį laiką buvęs šioks toks nesusikalbėjimas.
Profsąjungas papiktino darbdavių siūlomos Darbo kodekso pataisos (siūlymas dirbti be atostogų, ilginti darbo laiką, dirbti be darbo sutarčių), kurios esą į Lietuvą sugrąžintų vergovę.
„Profesinių sąjungų atstovai buvo pasitraukę iš Trišalės tarybos, nes jie matė, kad Darbo kodekso pataisas darbdaviai nori prastumti „buldozerio“ principu. Šis pasitraukimas davė rezultatų, nes minėtos pataisos taip ir nepasiekė Seimo“, – pasidžiaugė V. Vilimienė.
Be to, šis mažas laimėjimas privertęs valdžią suklusti ir vėl atnaujinti socialinių partnerių derybas.

Verslininkai pasisako už dialogą

Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentas Virgilijus Radvilas įsitikinęs, kad piketas nepadės išspręsti iškilusių problemų.
„Reikalingas dialogas tarp valstybės, darbdavių ir profsąjungų. Kiekviena pusė turėtų gerai apsvarstyti, ar keliami reikalavimai yra realūs“, – savo nuomonę išsakė V. Radvilas.
Jo teigimu, valstybė turėtų pasverti, ar žmonės pajėgūs pakelti naujus siūlomus mokesčius, ir atvirkščiai: profsąjungos turėtų persvarstyti reikalavimus, ar yra galimybių šiuo metu didinti atlyginimus.
„Norint išspręsti dabartines problemas, būtina, kad Lietuvos ūkis būtų konkurencingas. Jeigu to nebus, piketai tikrai nepadės, nes nuo to pinigų daugiau nebus, užsakymų gamybai taip pat nepadaugės, o ir vidaus produktas nepadidės. Vadinasi, ir atlyginimų nebus iš ko mokėti“, – savo mintis dėstė V. Radvilas.

Pensininkai palaiko mitinguotojus

Prie mitingo prisijungė ir Lietuvos pensininkai, nes jie abejoja valdžios pažadais nuo sausio visiškai atkurti pensijas ir nedidinti pridėtinės vertės mokesčio. Senjorai sako jau nebežiną, kur teisybė, o kur melas, nes naujienos ir pranešimai apie valstybės biudžeto skylių lopymo galimybes per dieną keičiasi kelis kartus.
Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Mažeikių bendrijos pirmininkė Levutė Pleinienė teigia, kad mažeikiškiai pensininkai palaiko mitinguojančiuosius, bet apgailestavo, kad negalės patys mitinge dalyvauti.
„Jei būtų suorganizuotas ir parūpintas transportas, tikrai pensininkai važiuotų, bet kai dabar patiems reikia viskuo rūpintis, teko atsisakyti kelionės, nes neleidžia finansinė padėtis“, – paaiškino L. Pleinienė.

Medikai liko abejingi

Gydytojų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Sigitas Kaktys „Santarvei“ tvirtino nei gydytojų, nei kitų medicinos darbuotojų pageidavimo dalyvauti mitinge negavęs.
„Gydytojų atlyginimų klausimas sprendžiamas gydymo įstaigose ir kol kas jokių pakeitimų nenumatoma. Nežadama nei mažinti, nei didinti, todėl gydytojai ir neketina dalyvauti jokiose akcijose, nebent kas nors dalyvautų individualiai“, – svarstė S. Kaktys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto