Žemaičių Kalvarijoje – atlaidai, Mažeikiuose – paroda apie juos

Nuotr. Tatjanos Balčiūnienės

Trečiadienį Žemaičių Kalvarijoje prasidėjo ir iki liepos 12 dienos vyks didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai.
Vilniaus rotušėje ketvirtadienį įvyko iškilminga ceremonija, kurios metu nacionalinio Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė dešimt iš kartos į kartą perduodamų ir išsaugotų šalies tradicijų. Viena iš jų – Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija.
Abu šiuos įvykius sujungė Mažeikių muziejuje atidaryta paroda „Kálnai kalnuosè“

Tai, kuo žemaičiai gali didžiuotis

Jau septynerius metus Lietuvos muziejai įgyvendina bendrą projektą „Lietuvos muziejų kelias“. Kasmet pasirenkamos tam tikros temos, kuriomis šalies muziejai organizuoja įvairius renginius.
Šiemet projekto tema – Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai renginiai.
Mažeikių muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Lilija Petrauskienė prisiminė, kad drauge su kolegomis vyko diskusija apie Žemaitijoje esančias kalvas ir kalnus. Vis dėlto bendra mažeikiškių muziejininkų nuomonė buvo tokia, kad mūsų regiono žmonės gali didžiuotis Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija.
Tai ir nutarta apie tai parengti parodą. O juo labiau kad kalnų giedojimo tradicija šiemet oficialiai įtraukta į Nematerialiojo kultūros paveldo sąvadą.

Fiksavo pernykščių atlaidų akimirkas

Parodoje eksponuojamos Gabijos gimnazijos tikybos mokytojo, giesmių autoriaus ir atlikėjo, rekolekcijų vedėjo Arūno Raudoniaus meninės fotografijos apie didžiuosius Žemaičių Kalvarijos atlaidus.
Pasak A. Raudoniaus, daug kas fotografuoja piliakalnius, kalvas, šlaitus ir panašius objektus. Vis tik nepaisant to, kad Žemaičių Kalvarija yra Plungės rajone, būtent Mažeikių muziejus prisiminė kalnų giedojimo tradiciją ir šia tema inicijavo parodą.
Žemaičių Kalvarijoje tarnaujančio kanauninko Jono Ačo prašymu, A. Raudonius pernai kasdien fotografavo didžiųjų atlaidų akimirkas ir nuotraukas publikavo socialiniame tinkle „Facebook“.
Ruošiant parodą, buvo peržiūrėtas daugiau nei 1,5 tūkst. nuotraukų archyvas. Iš jų parodai atrinktos 44 nuotraukos.
Parodos lankytojai gali apžiūrėti ir Mažeikių muziejaus eksponatus – maldaknyges, giesmynus. Seniausias šios parodos eksponatas – maldaknygė buvo išleista prieš 163 metus.

Tradiciją reikia išsaugoti

Nuotraukų autorius parodos atidarymo metu atliko keletą dainų ir giesmių.
„Apie kalnų giedojimo tradiciją, apie tai, kad ji įtraukta į Nematerialiojo kultūros paveldo sąvadą, apie šią parodą pasakysiu taip: greičiausiai tie, kurie neturės tradicijos, šiame globaliame pasaulyje tiesiog išnyks. Taip, kad jeigu kažką turime, saugokime. Jeigu tą, ką žmonės išlaikė kelis šimtmečius, mes numarinsime, bus gėda pažiūrėti senoliams į akis. Taip tos kartos, kuri sukaupė savyje šias tradicijas, atstovai miršta. Todėl mums visiems yra užduotis: išsaugoti, perduoti kitoms kartoms“, – kalbėjo A. Raudonius.

Atlaidai vyks dar visą savaitę

Atidaryme lankęsi mažeikiškiai vieni su kitais pasidalijo prisiminimais, įspūdžiais, kuriuos jiems paliko pirmieji apsilankymai Žemaičių Kalvarijos didžiuosiuose atlaiduose.
Didžiųjų Žemaičių Kalvarijos atlaidų paskutinė diena bus liepos 12-oji. Beveik dvi savaites vykstančių atlaidų metu kiekvieną dieną yra meldžiamasi tam tikromis intencijomis. Pavyzdžiui, už socialinius darbuotojus, policijos, teisėsaugos ir teisėtvarkos darbuotojus, už krikščioniškas šeimas ir panašiai.
Liepos 11 d., šeštadienį, bus jaunimo ir Mažeikių dekanato diena. Šv. Mišias 12 valandą aukos Vilniaus arkivyskupijos vyskupas Darius Trijonis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto