- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Žemaitijos pedagogai nuo streiko susilaiko

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Ketvirtadienį kai kurios Lietuvos ugdymo įstaigos surengė dviejų valandų įspėjamąjį streiką, bet Žemaitijos regiono pedagogai į jį neįsijungė.

Streikuoja aukštaičiai

Šį streiką organizuoja Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS), kurioms vadovauja Andrius Navickas. Streikuoti planavo daugiausia Aukštaitijos regiono pedagogai: Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad streikuoti ruošėsi 33 ugdymo įstaigos – apie 870 pedagogų.
Pats A. Navickas tvirtina, kad į streiką turėtų įsijungti per šimtą ugdymo įstaigų.
Streikuojantys pedagogai reikalauja atkurti prieš penkerius metus buvusį mokinio krepšelio dydį, kuris tada buvo 3774 Lt, o dabar yra 3348 Lt, taip pat siekiama, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimai būtų prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams, raginama mažinti darželių grupes ir klases mokyklose bei sudaryti sąlygas mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.

Mažeikiuose ramu

Mažeikių švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus informavo, kad mūsų rajone ramu: nestreikuoja nė viena ugdymo įstaiga.
„Mūsų profesinės sąjungos dabar veda derybas su Švietimo ir mokslo ministerija, tad nusprendė šiame streike nedalyvauti. Neaišku, kiek ilgai tai tęsis. Tie, kurie streikuoja, turi tokią konstitucinę teisę. Nors ministras sako, kad šis streikas yra neteisėtas, bet kada ministerija yra sakiusi, kad tie streikai yra teisėti?“ – retoriškai klausė A. Stonkus.

Streikuoti negali

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) Mažeikių rajono skyriaus vadovė Judyta Čejauskienė teigė, kad jų profsąjungos, kurioms priklauso Žemaitijos regiono pedagogai, streikuoti negali, nes žino įstatymus.
„Mes dabar vedame derybas, o kol jos vyksta, mes negalime streikuoti pagal įstatymus. Jei streikuotume, mūsų streikas  būtų paskelbtas neteisėtu. Streiko klausimas turi būti aptartas Trišalėje taryboje, o čia jis liko neaptartas. Navickas, kuris ruošėsi streikuoti, padavė prašymą, bet jokio  atsakymo negavo“, – kalbėjo profsąjungų lyderė.

Neturi konkretaus darbdavio

J. Čejauskienė samprotavo, kad mūsų švietimo sistemoje yra susiklostę keisti dalykai, nes  mokytojai neturi konkretaus darbdavio: pinigus skirsto Švietimo ir mokslo ministerija, darbdavys yra mokykla, jo atstovas – direktorius, o steigėjas – savivaldybė.
„Taip mes susiduriame su didele problema – Švietimo ir mokslo ministerija iki šiol nėra oficialiai prisipažinusi, kad ji yra darbdavys. Tai jei norim eiti į  streiką ir kelti tokį širšalą, mes pirmiausiai prieš septynias dienas turime įspėti direktorių, Švietimo ir mokslo ministeriją, Trišalę tarybą, po to septynias dienas laukti, kol bus sudaryta taikymo komisija ir tik nesusitaikius po to mes galime streikuoti“, – streikų organizavimo procedūras dėstė pašnekovė.

Apie pinigus kalbėti nenori

J. Čejauskienė sakė, kad su Švietimo ir mokslo, Finansų ministerijomis vyksta intensyvios derybos, jų interesams atstovauja LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas, bet kol nesimato jokio rezultato, tuo nelabai kas tiki.
Nors ir vyksta derybos, LŠĮP nėra patenkintos Švietimo ir mokslo ministerijos pozicija, kuri sutinka kalbėti visais klausimais, tik ne finansų, jei prakalbama apie pinigus, derybos tuoj stringa.
„Tai reiškia, kad jie pinigus nori tik atimti, o ne atiduoti. Mes rimtai dirbame, tad nenustebkite, kad  ir mums reikės streikuoti, bet kvailai streikuoti tikrai nesiruošiame – mes visus namų darbus padarysime nuo pradžios iki galo“, – tvirtino J. Čejauskienė.