Kazys Starkevičius: žemdirbiams duoti pažadai nevykdomi

K. Starkevičius: „Ar Premjero pažadai nieko verti ir jais negalima tikėti?“ Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Vyriausybės Seimui pateiktame 2014 m. biudžeto projekte numatomas pajamų ir išlaidų didėjimas, tačiau šalies žemdirbiai to nepajus, sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, šešėlinis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.


Finansavimas mažėja

K. Starkevičiaus duomenimis, žemės ūkio sričiai finansavimą numatoma sumažinti beveik 363 mln. litų, arba 11 proc., o Žemės ūkio ministerijos vykdomoms programoms finansavimas mažėja 375,5 mln. litų. 
Sumažinus 204 mln. litų bendrojo finansavimo valstybės biudžeto lėšas, žemės ūkis šiais metais neteks 419 mln. litų, arba 17 proc. ES finansavimo lėšų.


Pažado nevykdys?

K. Starkevičiaus teigimu, paaiškėjo, kad nebus vykdomas Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus pažadas žemdirbiams skirti 117 mln. litų papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms.
„Reikėtų priminti, kad ankstesnė Vyriausybė 2012 m. biudžete buvo numačiusi šiam tikslui skirti 188 mln. litų, o dabartinė Vyriausybė 2013 m. su visais perskirstymais skyrė tik 106 mln. litų. Nors žemdirbiai susitikime su premjeru prašė 2014 m. padidinti šias išmokas iki 117 mln. litų ir jis tai jiems pažadėjo, šis pažadas buvo plačiai išgarsintas spaudoje, tačiau biudžeto projekte numatyta kaip ir šiais metais skirti 106 mln. litų. Tai reiškia, kad didėjant pieno gamybai, papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos už kvotinį pieną bei kitą žemės ūkio produkcijos gamybą kitais metais mažės. Kyla klausimas – ar Premjero pažadai nieko verti ir jais negalima tikėti?“ – pažymėjo K. Starkevičius.


Valstybės pareiga – rūpintis melioracijos įrenginiais

Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad žvelgiant į kitų metų biudžeto projektą, nematyti jokio teigiamo poslinkio siekiant išlaikyti nykstančius melioracijos įrenginius, atnaujinti žemės sausinimo sistemas. 
Specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams poreikis Melioracijos programos įgyvendinimui yra 124 mln. litų, biudžeto projekte 2014 m. numatyta skirti tik 27 mln., o trūksta 96,8 mln. litų.
Tokia suma, pasak K. Starkevičiaus, netenkina nei savivaldybių, nei melioracijos sistemų naudotojų, tuo labiau kad didelė dalis melioracijos įrenginių priklauso valstybei ir jos pareiga – rūpintis jų priežiūra bei atnaujinimu.


Programos įgyvendinimui lėšų nenumatyta

Be to, šios Vyriausybės programoje deklaruojama didelė parama gyvulininkystės plėtrai, siekis padidinti gyvulių skaičių ir bendrą mėsos bei pieno gamybą ir gyvulininkystės produktų eksportą. Nors Vyriausybė patvirtino didelės apimties Gyvulininkystės plėtros programą, tačiau, pasak parlamentaro, 2014 m. biudžete jos įgyvendinimui nenumatyta papildomai skirti nė vieno lito. K. Starkevičiaus duomenimis, biudžeto projekte trūksta dar 4 mln. litų anksčiau vykdytų veislininkystės priemonių finansavimui bei draudimo įmokų už apdraustus gyvulius kompensavimui.
„Išanalizavus Vyriausybės pateikto biudžeto projekto rodiklius galima daryti išvadą, kad Vyriausybės ar Premjero asmeniškai duoti pažadai žemdirbiams nieko neverti. Logika aiški – galima pažadėti, bet nebūtina vykdyti. Manau, kad žemdirbiai atitinkamai įvertins tokį valdančiųjų elgesį“, – pabrėžė šešėlinis žemės ūkio ministras K. Starkevičius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video