- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Židikiškiai išlydėti į tremties vietas

Agnės GRABAUSKAITĖS nuotrauka

Trečiadienio vakarą ekspedicijos į tremties vietas dalyviai iš Židikų jau pakavo savo daiktus. Projekto vadovai bei jaunuoliai vyksta į tolimąją Permės sritį, kur tikisi spėti aplankyti kadaise lietuvių gyventas vietoves ir sutvarkyti tremties aukų kapines.

Vadovaus patyrusi keliautoja

Į kelionę buvo išlydėti 6 asmenys – 3 jaunuoliai bei 3 suaugusieji. Kelionės vadovė Gražina Žukauskienė – patyrusi keliautoja. Ji į lietuvių tremties vietas vyks jau penkioliktą kartą.
„Pagrindinis tikslas – sutvarkyti Galiašaro kapavietes, kur palaidota apie šimtas lietuvių“, –  pasakojo ekspedicijos vadovė, kuri tose vietovėse lankėsi prieš šešerius metus. Tuomet pavyko užfiksuoti apie 70 kapų. Galiašaro kapinėse yra palaidota daugiausia lietuvių visoje Permės srityje.
G. Žukauskienė pasakojo, kad minėtas kaimas jau sunykęs, ten likusios tik kapinaitės, kuriuos yra labai apžėlusios, neprižiūrimos.
„Norėtume padaryti didelį darbą – pastatyti kryžių, kapines aptverti tvora“, – apie planus pasakojo kelionės vadovė, sakiusi, kad tokiu būdu bus paliekamas ir senosios, ir dabar gyvenančios kartos atminimas.

Trėmė masiškai

1945 metų vasarį prasidėjus masiniams trėmimams, į Permės sritį per tris etapus buvo išvežta daugiau nei 3 tūkstančiai lietuvių. Į atšiaurias vietoves nuo tėvynės atskiriamos ir tremiamos buvo ištisos šeimos. Teigiama, kad ten žuvo beveik penktadalis tremtinių.
Permėje veikė ir įkalinimo vietos –  lageriai, kuriuose 1945 metais kalėjo per 700 lietuvių, daugiau nei trečdalis ten žuvo.
Skaičiuojama, kad nuo 1941 iki 1956 metų Permės srities lageriuose galėjo būti per pusantro tūkstančio lietuvių.
Keliautojai namo planuoja grįžti po dviejų savaičių.