Žvėrims – „puota“, ūkininkams – nuostolis

Laukiniai žvėrys laisvai ganosi ūkininkų pasėliuose, pridarydami jiems nuostolių. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Ūkininkų pasėliai kenčia ne tik nuo nepalankių orų, bet ir nuo žvėrių, kurių, specialistų teigimu, pastaraisiais metais rajone daugėja.
Laukinių gyvūnų padarytą žalą turėtų atlyginti medžiotojai, tačiau pastariesiems pavyksta išsisukti nuo šios prievolės. Ir ne be pačių pasėlių savininkų pagalbos, nes aiškėja, kad ir jie patys nepakankamai rūpinasi savo turtu.

Sunaikino 35 hektarus rapsų

Ūkininkas iš Viekšnių seniūnijos Gintaras Leliunga nuostolių dėl žvėrių patiria ne pirmą kartą, tačiau šį pavasarį elniai skriaudos padarė kaip niekada daug.
Žvėrys visiškai sunaikino 35 hektarus žieminių rapsų pasėlių, šį plotą teko atsėti miežiais.
„Rudenį pradėjo naikinti, pavasarį pribaigė“, – situaciją „Santarvei“ komentavo ūkininkas.
Kiek patyrė nuostolių, dar nesuskaičiavo – anot ūkininko, tai padarys komisija, į kurią jis pirmą kartą kreipėsi dėl nuostolių atlyginimo.
„Nežinojau, kad yra tokia galimybė gauti kompensaciją už žvėrių padarytą žalą, todėl anksčiau ir nesikreipdavau. Nors jei atvirai, labai abejoju, kad ką laimėsiu“, – prisipažino pašnekovas.

Nuostolius vertina komisija

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, jei laikinių žvėrių žala nustatyta ir įvertinta, ūkininkams žalą privalo atlyginti medžioklės plotų naudotojas – medžiotojų būrelis. Pagal Medžioklės įstatymą, kuris galioja nuo 2002 metų, kiekvienoje savivaldybėje yra patvirtinta speciali komisija, vertinanti laukinių žvėrių ir paukščių padarytą žalą ūkininkams.
Mūsų rajone tokiai komisijai vadovauja Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas. Komisijoje dirba aplinkosaugos, seniūnijų, Savivaldybės specialistai, medžiotojų atstovai.
„Jei gražiuoju susitarti su medžiotojais nepavyksta, pirmiausia su raštišku prašymu atlyginti nuostolius žmogus turėtų kreiptis į vietos seniūną, o pastarasis inicijuoja, kad atvyktų Savivaldybės administracijos sudaryta komisija“, – paaiškino komisijos pirmininkas.
Nuostoliai apskaičiuojami pagal aplinkos ir žemės ūkio ministrų patvirtintą metodiką.

Situacija išskirtinė

R. Gramas „Santarvei“ pasakojo, kad komisija, sulaukusi prašymo spręsti žvėrių padarytos žalos klausimą, pirmiausia įvertina dokumentus, paskui situaciją aiškinasi vietoje.
Taip buvę ir G. Leliungos atveju, tačiau ar ūkininkas sulauks ir kokios kompensacijos, komisijos pirmininkas kol kas pasakyti negalėjo – esą situaciją sunkina tai, kad elnių nuniokoti pasėliai buvo Kamanų valstybinio gamtinio rezervato apsaugos zonoje, kuriai taikomi tam tikri apribojimai. Vienas jų: medžiotojams rezervate uždrausta medžioti elninius žvėris, tad žalos kompensavimo jiems neužkrausi. Kas turėtų ją kompensuoti, dar tebesiaiškinama.
Ūkininkui G. Leliungai svarbu žinoti atsakymą ne tik dėl suniokotų rapsų. Į rezervato apsaugos zoną įeina per šimtą hektarų jo valdomos žemės, tad tikėtina, kad ir ateityje nepavyks išvengti žvėrių padaromų nuostolių.

Plačiau apie tai skaitykite šeštadienio laikraštyje.

One Reply to “Žvėrims – „puota“, ūkininkams – nuostolis”

  1. Pries veja(atsiprasau pries gamta) nepapusi parašė:

    Sutilpsime visi! Gyvenkime draugiskai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto