Ar brangstantis maistas pakoregavo pirkinių krepšelius?

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto specialistai teigia: maisto produktai Lietuvoje brangsta dėl to, jog brangsta energetikos produktai, didėja atlyginimai. Nemažai įtakos maisto brangimui turi ir pasaulinės ūkio, ekonomikos tendencijos.
Gyventojai naujaisiais 2017-aisiais jau pajuto nemažą kainų šuolį, o statistikos specialistai  prognozuoja: šiemet ir maisto produktų, ir paslaugų kainos kils dar sparčiau nei pernai.
Mažeikiškius kalbinome apie tai, ar augančios maisto produktų kainos pakoregavo jų pirkinių krepšelius?

Petras SMILGYS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Petras SMILGYS, Tirkšlių parapijos klebonas:
– Kainų kilimą, be abejo, pastebėjau. Ir bent jau tie produktai, kurių man reikia, kuriuos dažniausiai perku, brangsta nuolat ir tendencingai. Kažkokio tokio ryškaus kainų pakilimo nebuvo nei anksčiau, nei dabar, tačiau kai pirkimo kvite pamatai galutinę pirkinio sumą, ji kaskart didesnė.
Žinote, pirkdamas žiūriu ir į kainą, ir į kokybę. Ir daugiausia būtent šis kriterijus nulemia. O toliau – visa kita. Tai kol kas kainų kilimas produktų pasirinkimui didelės įtakos nepadarė.

Sima MOMGAUDIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Sima MOMGAUDIENĖ, augina vaikus:
– Kainų pakilimas pastaruoju metu iš tikrųjų jaučiasi.
Bet su maistu yra taip, kad valgyti reikia, tai ir perki. Atrodo, kad to pagrindinių, svarbiausių pirkinių krepšelio sudėties nekeičiame. Turiu du vaikus, tad pirkdama vis tiek atsižvelgiu į prekės kokybę, kad bent jau vaikams maistas būtų kokybiškesnis, geresnis. O sau – tai kaip jau bebuvę.
Kita vertus, nueini, apsiperki ir pajauti: už panašius pirkinius, kuriuos visada įsigydavai, sumoki brangiau.
Jeigu ir toliau maisto kainos augs, mažinsime poreikius.

Gitana JAZDAUSKIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Gitana JAZDAUSKIENĖ, prekybininkė:
– Pastaruoju metu tikrai jaučiasi, kad maisto prekės yra smarkiai pabrangusios.
Ir mano dažniausiai perkamų produktų krepšelį tas brangimas koreguoja. Pavyzdžiui, jeigu parduotuvėse nėra akcijų, atsisakau vynuogių ir kitų vaisių.
Nežinau, kas bus, jei ir toliau tos kainos augs. Ko gero, teks apriboti poreikius, rinktis kiek kitokius nei įprasta maisto produktus.

Stasys BUDRYS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Stasys BUDRYS, sargas:
– Nė kalbos nėra. Aišku, kad viskas brangsta. Ypač maistas. Kol dar turėjome savo lietuviškuosius litus, kažkaip už tą pačią sumą šiek tiek daugiau buvo galima nusipirkti. Dabar, „prie euro“, – kažkoks absurdas.
Nors maistas niekada nebuvo pigus. Toks jausmas, kad specialiai tos kainos didinamos, nes juk tai toks dalykas, be kurio žmonės neišsiverčia.
Taigi, kainos tikrai turi įtakos pirkinių krepšeliui. Tenka „gaudyti“ akcijas, laviruoti, kažko atsisakyti.
Tiesiog gal mes, lietuviai, esame per daug kantrūs. Mums krauna, mes tylime. Gal išeitis yra streikuoti, mitinguoti ir nebetylėti.

Viktoras VILKAS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Viktoras VILKAS, statybos įmonės savininkas:
– Bendrai paėmus, ir maistas, ir paslaugos yra pabrangusios.
Jeigu dirbčiau Lietuvoje, tai, manau, tą maisto prekių krepšelį tikrai reikėtų peržiūrėti. Bet gelbsti tai, kad dirbu užsienyje.
Kai Lietuvoje buvo įvestas euras, maisto prekių kainos tapo tokios pat, kaip ir užsienyje. Bet va, kai palygini, kokios yra užsieniečių ir lietuvių pajamos, tada pasidaro liūdna. Kaip sakoma, kainas turime europietiškas, o atlyginimus lietuviškus.
Lietuvoje šiuo metu labai didelė atskirtis tarp gaunančiųjų mažas pajamas ir tarp tų, kurie jas gauna dideles. Vidutinės klasės nebeliko.

Margarita GEDVILIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Margarita GEDVILIENĖ, muzikantė-koncertmeisterė:
– Man atrodo, kad po truputėlį kainos kilo ir kyla nuolat. Viena, kita prekė 10–15 centų pabrangsta ir, žiūrėk, jau galutinė suma susidaro nemaža.
Tačiau kol kas kažkokių norimų prekių atsisakyti netenka. Kita vertus, pasižiūriu, kur kokia akcija, kur pigiau. Jei kažkas akivaizdžiai pabrangsta, pagalvoju, ar labai jau čia jos man reikia.
Bet šiaip, turiu darbą, nuolatines pajamas, tad kol kas situacija stabili.
Nė nežinau, kokia ta ateitis. Jauni, kas gali, emigruoja. Vyresniems – sudėtingiau. Tiesiog gal reikėtų nebijoti dirbti ir paprastesnį darbą – vis tiek galima rasti kažkokią išeitį iš sunkios padėties.

One Reply to “Ar brangstantis maistas pakoregavo pirkinių krepšelius?”

  1. Butent parašė:

    jau pats laikas iseiti i gatves,tik nera kas pakviecia

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*