Ar gali būti? Vadovas – permainų ir naujovių stabdys?

Permainų ir naujovių vėjai „pučia“ ne tik gyvenime, bet ir organizacijose. Permainos ir naujovės gali būti susijusios ir su organizacijos darbo technologijų keitimu ir darbuotojų rotacija ir naujomis idėjomis, kaip pakelti organizacijos darbo našumą. Šiuolaikinių technologijų naudojimas taip pat turi įtakos organizacijos veiklos permainoms. Naujovės gali būti susijusios ir su darbo krūvio mažinimu – įvedant naujas technologijas. Kas yra organizacija? Liaudiškai tariant, tai būtų darbovietė. Vieta, į kurią ateiname dirbti ir užsidirbti gyvenimui, pragyvenimui. Psichologinė organizacijos atmosfera – ne paskutinėje vietoje.
Darbovietėse dirbančioms žmonių grupėms vadovauja vadovas, kuris yra (ar bent jau turėtų būti) grupės lyderis. Gerais vadovais gimstama ar tampama? Gimdami visas savybes gauname genais. Kad taptume vadovu mažų mažiausiai turime baigti vienokius ar kitokius mokslus. Koks yra geras vadovas? Ar geras vadovas visada yra grupės lyderis? Lyderiais darbovietėse nevadiname nei vieno darbuotojo. Kartais siekiant naudos organizacijai reikalingos vienokios ar kitokios permainos ar naujovės.
Kiekvienas geras vadovas siekia naujovių, kurios palengvintų organizacijos darbą, jis atviras darbuotojų idėjoms ir pasiūlymams. O gal būna, kad vadovas yra permainų ir naujovių stabdys? Neišskirkime lyties – vadovo vyro ar vadovės moters, nelieskime ir amžiaus. Ar vadovas, turėdamas profesinės patirties ar puikių asmeninių savybių, gali būti permainų ir naujovių stabdys? Nes, turint profesinės patirties, priimti sprendimus organizacijos labui visada yra lengviau. O gal tas, kuris laikosi nusistovėjusios darbo tvarkos?
Sutikime – nusistovėjusi darbo tvarka turi daug privalumų. Darbus galima atlikti nederinant su vadovu, nes niekas nesikeičia, darbas vykdomas įprasta tvarka. Kas organizacijoje turi skatinti naujoves: vadovas ar pavaldiniai? Kaip dirbti su tokiu vadovu, kuris yra permainų ir naujovių stabdys? Jei vadovas, išklausydamas pavaldinio nuomonės ir pasiūlymų, jo nepertraukia, mandagiai šypsosi, galima įtarti, kad vadovas – naujovių stabdys. Jis akivaizdžiai neparodys, bet nemėgsta, jei nesilaikoma subordinacijos.
Duodamos abstrakčios užduotys, nenustatant tikslaus įvykdymo laiko, paliekant darbuotojui atsakomybės naštą dėl užduoties termino įvykdymo. Vadovas laikosi taktikos – kam daryti, jeigu galima nedaryti. Toks „lyderis“, gavęs užduotį iš „aukščiau“, visada ieškos priežasčių, dėl kurių šitą darbą turi atlikti kitas organizacijos darbuotojas ar skyrius. Bet jei atsitinka taip, kad šią užduotį turi atlikti skyrius, kuriam jis vadovauja, tai darbo užduotis perduodama taip, lyg darbuotojas už tai atsakingas vienas.
Vykdant užduotį toks vadovas niekada nepasidomės darbo eiga ir iškilusiais sunkumais. Jei pavaldinio idėja, nuomonė ar pasiūlymas buvo teisingi, po kurio laiko toks vadovas idėją, nuomonę ar pasiūlymą siūlo ir pateikia kaip savo. Nerodo susidomėjimo siūlomomis idėjomis ir nelaukia pavaldinių pastabų. Vadovas sukuria daug dirbančio žmogaus įvaizdį, ant darbo stalo visada daug „svarbių“ dokumentų.
Jei dirbame tik tam, kad užsidirbtumėme, ar psichologinė atmosfera turi reikšmės? Ar pavaldinių siūlomos idėjos ir pasiūlymai gali susilaukti įvertinimo ar paskatinimo? Yra keletas pasirinkimų: nusiraminti ir nekvaršinant galvos atlikti tik tai, ką nurodė vadovas, nepersistengiant. Darbą atlikti nusistovėjusia tvarka. Tokiu atveju darbuotojas sutaupo daug emocinės energijos. Kitas pasirinkimas – bandyti pakeisti vadovo požiūrį. Šiuo atveju gali tekti pasiraitoti rankoves ir apsišarvuoti kantrybe. Kiekvieną kartą, siūlant naują idėją ir duodant pasiūlymą dėl darbo atlikimo būdo, teks įrodinėti, kad tai yra geresnis variantas už nusistovėjusią darbo tvarką. Ir jei vadovas yra „seno sukirpimo“, permainų ir naujovių stabdys ir pasyviai reaguoja į bet kokius darbuotojų pasiūlymus, tai pavaldinys laikui bėgant netenka motyvacijos.
Vadovas, siekdamas permainų ir (ar) naujovių organizacijos labui, skatina darbuotojus tobulėti ir siekti rezultatų. O jei rezultatų siekia tik pavaldiniai? Kyla klausimas: kam toks vadovas? Tik formaliam vadovavimui?
… geras vadovas – tai lyg dirigentas, girdintis, kuris instrumentas groja ne į taktą, kuris per daug jausmingai, kuris paprasčiausiai pritaria kitiems.
Danguolė RAMONIENĖ

2 Atsakymai į “Ar gali būti? Vadovas – permainų ir naujovių stabdys?”

  1. Jonas parašė:

    Visur visko pasitaiko, bet būti geru vadovu ar tiek darbuotoju yra iššūkis žmogui, asmenybei. O jei neatlieki visų priskirtų funkcijų ar nerodai iniciatyvos, panašu į procesų stabdymą.

  2. norėčiau parašė:

    pamatyti tą, kuris pakeitė vadovo,ypač daugiamečio<požiūrį;) Vadovas paprasčiau pakeisti tave kitu ir tiek…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto