Ar laikotės kokių nors Joninių šventimo tradicijų?

Penktadienį minėsime ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventę – Jonines. Kai kalba pasisuka apie šią šventę, dažnas pašnekovas pirmiausia sako, jog Joninės jam asocijuojasi su mistinio paparčio žiedo paieškomis ar ąžuolo lapų vainikais, kuriais pagerbiami varduvininkai – Jonai ir Janinos. Taip pat – su liepsnojančiais laužais.
Gatvėje sutiktų mažeikiškių klausėme, ar minėdami šią šventę jie laikosi kokių nors tradicijų.

Jonas. Sigito Strazdausko nuotr.

Jonas, statybininkas:
– Šią šventę įprastai švenčiame šeimos rate – ir tiek. Kartais, kai gražus oras, nueiname į pavenčiuose rengiamas šventes, pasiklausome koncerto, pabendraujame su šeimos nariais ir pažįstamais. Norisi ir su savais pabūti, ir pasižmonėti.
Esu Jonas, tad vardadienio proga pasveikina artimieji. Mane, turintį šį vardą, pasveikina artimieji ir tas parodomas dėmesys, aišku, yra malonus. Tai tokios ir tradicijos.

Lineta Skerstonienė. Sigito Strazdausko nuotr.

 Lineta Skerstonienė, augina vaiką:
– Mūsų giminėje yra Antanų, yra Steponas, Vaclovas, o va Jonų nėra. Tai neturime ko šios šventės proga pasveikinti.
Anksčiau kažkaip labiau tas Jonines švęsdavome. Bet ir dabar, jeigu organizuojamas koncertas, kur atvažiuoja kažkokių įdomesnių muzikos grupių, nuvažiuojame. Anksčiau, kol Joninės vykdavo Viekšnių pušyne, važiuodavome. Labai patikdavo.
Patinka ir tai, kad Joninės yra paskelbtos nedarbo diena, o jei dar išpuola vadinamasis ilgasis savaitgalis, išvis puiku.

Sida Liutkuvienė. Sigito Strazdausko nuotr.

 Sida Liutkuvienė, vaikų darželio auklėtoja:
– Turime dėdę Joną, tad tradiciškai važiuojame į Telšius jo pasveikinti. Ten piname ąžuolo lapų vainiką, jei yra galimybė, nuvažiuojame prie Virvytės ir tą vainiką paleidžiame plaukti… Ir švenčiame būtinai birželio 24 dieną. Tiesa, šiemet žadame nešvęsti, nes planuojame išvažiuoti kitur…
Man asmeniškai Joninės – graži šventė. Sūnus lankė vaikų folkloro ansamblį „Alksniukai“ ir jie važiuodavo į Platelius, švęsdavo Jonines pagal visas tradicijas. O kai čia, mieste, vyksta tos šventės, man jose kažko trūksta. Žmonės pavalgo, pastovi, pažiūri ir išsiskirsto. Man patinka, kai yra galimybė įsijungti į šokį, dalyvauti, o ne tik stovėti ir žiūrėti.

Juozas Lupeika. Sigito Strazdausko nuotr.

 Juozas Lupeika, senjoras:
– Joninės yra ne tik eilinė laisva diena, bet šventė. Jonai buvo ir Jonai bus.
Esu „Bočių“ draugijos narys. Su bendraminčiais šiemet Jonines paminėsime susirinkę sodyboje. Manau, kad tos šventės metu svarbiausias akcentas ir tradicija yra parodyti dėmesį varduvininkams – Jonams ir Janinoms.

Betina Vaidilaitė. Sigito Strazdausko nuotr.

 Betina Vaidilaitė, abiturientė:
– Jonines švenčiame su draugais, gamtoje. Bet galiu pasakyti, kad kažkokių ypatingų, tvirtų tradicijų nepuoselėjame. Galbūt dėl to, kad tarp draugų nėra Jonų.
Paskaičius, pasiklausius apie tai, kaip seniau žmonės šią šventę švęsdavo, kokias tradicijas puoselėjo, kažkaip nėra to jausmo, kad va – mes taip nebedarome… Nelabai domiuosi praeitimi.

Vitalijus Čejauskas. Sigito Strazdausko nuotr.

 Vitalijus Čejauskas, senjoras:
– Mintį apie tradicijų puoselėjimą palaikau, bet bėda, kad nei giminėje, nei draugų rate neturime nė vieno Jono ar Janinos. Tai kaip palaikysi tas tradicijas, jeigu nėra varduvininko? Vis tiek šios šventės esmė ir tradicijos „sukasi“ aplink Jonus. O kai jų neturi, tai ir tas šventimas tarsi netenka prasmės.

2 Atsakymai į “Ar laikotės kokių nors Joninių šventimo tradicijų?”

  1. koksskirtumas parašė:

    Prieš 30 metų teko būt Joninėse Latvijoje.Linksma.Varžybos,atrakcijonai su prizais,gėrimas su saiku.Dabar Joninės kitaip švenčiamos.Geriama iki apsivėmimo,pigūs bumčikai,fejerverkai,girtuoklių muštynės.Tikra šventė.

  2. lina parašė:

    mes irgi nešvenčiame,nes nera gimineje Jonų…o tai ką tada švesti? anksciau buvo linksmos šventes,o dabar…paslampyneja žmones pavenčiuose ir tiek.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*