Ar Lietuvoje reikia griežtinti vaikų teises ginantį įstatymą?

Lietuvoje jau įprastomis tampa situacijos, kai tėvų namuose nuo jų pačių rankų žūva vaikai. Nesenas Kėdainių įvykis, sukrėtęs visą Lietuvą, paskatino Seimą antradienį susirinkti į neeilinę sesiją, kurioje buvo svarstomas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projektas.
Jame išaiškinta, kad smurtas apibrėžiamas kaip fizinis, psichologinis, seksualinis; smurtu laikoma ir nepriežiūra. Pagal šį įstatymą draudžiama vaikams taikyti fizines bausmes.
Gatvėje sutiktų mažeikiškių klausėme, ar jie pritaria vadinamajam vaikų nemušimo įstatymui?

Vladas Pocius. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Vladas Pocius, senjoras:
– Faktas, kad kažko imtis jau tikrai reikėjo. Kas per daug, tas nesveika.
Seniau, aišku, tos „beržinės košės“ gaudavome. Bet anuomet tėvai buvo protingi ir už nieką, nepelnytai savo vaikų nemušdavo.
O dabar kokie tie tėvai? Prasigėrę, narkomanai vos ne kasdien suluošina, nužudo savo vaikus. Tai tikrai kažką reikia daryti, kad taip nebebūtų.
Mano nuomone, Lietuvoje reikalinga mirties bausmė. Kodėl visokius žudikus visą jų gyvenimą turėsime bereikalingai maitinti žmonių sunešto biudžeto lėšomis.

Zita. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

 Zita, mažeikiškė:
– Aš pasakysiu: vaikų nemušu ir kitiems nepatariu.
O šiaip galvoju, kad sugriežtintas įstatymas gali nieko ir nepakeisti. Ne nuo to reikia pradėti. Galvoju, kad įvairių institucijų darbuotojai turėtų daugiau dėmesio skirti šeimoms, kuriose girtuokliaujama, kuriose vartojami narkotikai.
Manau, kad sveikas žmogus su vaikais pasikalba, išsiaiškina. Na gerai, jei nepavyksta susikalbėti – subara savo atžalą, bet nedaužo.

Vidmantas Nagys. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

 Vidmantas Nagys, nedirbantis:
– Faktas, kad negalima mušti vaikų.
Be to, tėvai turėtų būti drausmingesni ir nepalikti savo mažų vaikų namie vienų.
Ir aišku, kad jau laikas buvo Lietuvoje kažko imtis.
Reikia prižiūrėti tuos tėvus, kurie piktnaudžiauja alkoholiu. Institucijų prikurta, jose dirbančių daug, tačiau, ištikus nelaimei, stumdo vieni nuo kitų tas problemas bei atsakomybę už jas.
Bet jei kalbame apie įstatymų griežtinimą, man kyla klausimas, ar nerizikuojame, kad ir dori, geri tėvai, užbraukę vaikams su diržu, taps didžiausiais nusikaltėliais? Ar neatsitiks taip, kad neklausantiems vaikams suaugusieji nebegalės nė griežtesnio žodžio pasakyti?

Mantas Erencas. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

 Mantas Erencas, vaistininkas:
– Apie šio įstatymo pataisas, žinoma, girdėjau. Ir manau, kad kažko imtis reikėjo jau seniai.
Tik va, klausimas, ar tai pasiteisins.
Aš labiau esu už tai, kad atsakingų institucijų darbuotojai turėtų daugiau dėmesio skirti prevencijai. Taip pat ir darbui su rizikos grupei priskiriamomis šeimomis. Nes pas mus dabar juk yra taip, kad tik įvykus nelaimei visi susizgrimba, kad nelaimei nebuvo laiku užkirstas kelias.
Jeigu vaikui paaiškinsi, kad jis elgiasi netinkamai, manau, jis ir supras. Turiu daugybę pavyzdžių, kaip tėvai kalbasi su vaikais, bendrauja, ir tie vaikai kuo puikiausiai supranta, kas jiems sakoma, ir taip šeimos apsieina be jokių „beržinių košių“. O kiti muša savo vaikus, neva taip auklėja, o vaikai vis tiek maištauja ir užaugę patys tampa smurtautojais.

Jurgita Ruškytė. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

 Jurgita Ruškytė, vertėja:
– Akivaizdu, kad kažką daryti reikia.
Kita vertus, manyčiau, kad šiuo metu Lietuvoje įstatymai yra labai geri. Šiaip ar taip, pagal dabartinius įstatymus nei suaugusiųjų, nei vaikų mušti negalima.
Bijau, kad, įstatymus sugriežtinus, situacija nepasikeis, nes vaikai dažniausiai žūva ne normaliose, o asocialiose šeimose. O jiems įstatymai – ne rodiklis.
Šiaip tai reikėtų keisti pašalpų davimo sistemą.
Be to, tie, kurie tą ketverių metų vaikutį nužudė, buvo narkomanai. Tai priežastis reikia naikinti, o ne įstatymus kaitalioti. Pats įstatymas savaime neveikia.
Būtinai reikia, kad keistųsi ir žmonių, dirbančių institucijose, požiūris į savo darbą.

Daiva Kentvainytė. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

 Daiva Kentvainytė, plovėja:
– Manau, kad tikrai yra laikas Lietuvoje ko nors imtis ir užkirsti kelią tokioms nelaimėms, kurių metu žūva vaikai. Taigi, įstatymo pataisos tikrai bus ne pro šalį.
O šiaip, sakyčiau, kad su savo vaikais visada reikia kalbėtis geruoju. Tada nereiks ir tos vadinamosios „beržinės košės“.

2 Atsakymai į “Ar Lietuvoje reikia griežtinti vaikų teises ginantį įstatymą?”

  1. Vilė parašė:

    Ne įstatymus reik keist, bet žmonių samoningumą, kovot su pijokų ir narkomanų šeimom.
    Ar neatsitiks taip, kad paaugliai vaikai pradės duot į galvą tėvams,paauglystėj prasidėjęs chormonų maištas sukelia nepamatuojamas emocijas viskam, reikia tėvų griežtos rankos ir žodžio, vien institucijos neišauklės vaikų.
    Savo vaikus mušiau ranka, už negerus darbus ir pati verkiu iš gailesčio, jei kitaip nesupranta.Būdavo retai, bet neįmanoma kitaip.Reikia skirt, kur yra smurtas ir neapykanta vaikui, dėl NIEKO girtų ir nark.apsvaigusių tėvų, kurie nelabai suvokia ir ne atsimena ką daro.Ir sveiku protu už negerus dalykus vaikų auklėjimas griežtai.
    Diržu ar „beržine“ netoleruotina…užtenka plekštelt ranka, bet būtų gerai , kad nereikėtų ir to…deja…

  2. reikia istatymo parašė:

    sterilizuoti pijokus ir narkomanus. Normalus zmones vaiku nemusa, kankina ir zudo tie, kurie prisidirba vaiku, is ju pasalpu perka alkoholi ir narkotikus ir tada kankina ir zudo. Gali but istatymu daugybe, darbuotoju daugybe, niekas nesikeis, kol vaikus darys individai suzalota psichika ir kunu. Kai kam toks istatymas nenaudingas, juk reikia vaiku pardavimui, issigimeliams, vaiku namu vaikeliai, naslaiciai ir yra pagrindinis saltinis pelnymuisi is nelaimingu vaikeliu. Ziaurus pasaulis siandiena, negaliu ne pagalvoti ka kencia tie, kurie neturi kas juos apgina, o jei ir turi, ne visada gali padeti (Garliavos atvejis)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto