Ar turėtų prezidentas vykti į pergalės metinių minėjimą Maskvoje?

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas į gegužės 9-ąją Maskvoje rengiamą Pergalės prieš nacistinę Vokietiją 60-osioms metinėms skirtą minėjimą pakvietė visų NATO, Europos Sąjungos šalių ir kandidačių, buvusių sovietinių valstybių ir didžiausių Azijos šalių vadovus bei tarptautinių organizacijų atstovus.
Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga jau paskelbė priimanti kvietimą. Valdas Adamkus pareiškė dar neskubėsiąs apsispręsti. Panaši ir Estijos prezidento Arnoldo Riuitelio pozicija.
Mažeikiškių klausėme, kaip, jų nuomone, turėtų pasielgti mūsų prezidentas: vykti į Maskvą ar atsisakyti kvietimo?
Vytautas JUODIS,
verslininkas:

– Ką tik grįžau iš užsienio. Nesuspėjau perskaityti spaudos, todėl nelabai žinau, kokia dabar politinė situacija. Tačiau manau, kad mūsų Prezidentui važiuoti į Maskvą nereikėtų. Jeigu jau subyrėjo sąjunga, atsiskyrėme nuo Rusijos, tai ko ten besirodyti? Mūsų interesai ir keliai išsiskyrė. Tegul Latvijos prezidentė važiuoja, jeigu jau taip nusprendė. Valdo Adamkaus vietoje, aš tikrai ten kojos nekelčiau.

Ina KRAUZIENĖ, bedarbė:
– Manyčiau, kad Lietuvos prezidentui nevertėtų priimti Vladimiro Putino kvietimo. Juk pergalė prieš hitlerinę Vokietiją tapo naujos 50 metų trukusios visų trijų Baltijos šalių sovietinės okupacijos pradžia.
Kai šįryt išgirdau, kad Maskvoje, be šventinių iškilmių ir karinių paradų, dar bus atidengtas paminklas ir Josifui Stalinui, kuris kaltas dėl šimtų tūkstančių mūsų tautiečių trėmimo ir žudymų, ir kad visi šventės dalyviai bus priversti atiduoti jam pagarbą, galiu kategoriškai pareikšti, kad esu prieš bet kokį vizitą į šią šalį. Jeigu Valdas Adamkus tuo dar abejoja, tegul skelbia referendumą ir atsiklausia žmonių.

Edita KESMINIENĖ,
bedarbė:

– Kai „Lietuvos ryte“ perskaičiau, kad prie atidengto Josifo Stalino paminklo bus nešamos gėlės, pati sau pasakiau – nesąmonė. Manau, kad dar ir Latvijos prezidentė persigalvos. Nebent Latvijoje gyvena daug rusų, kurie jos sprendimą palaiko ir tokio jos žingsnio nepasmerks.
Nors asmeniškai nepritariu tam, kad mūsų Prezidentas vyktų į Maskvą, bet ką gali žinoti, kaip visa tai atrodo iš jo pozicijų. Gal jam ten reikia vykti, gal nuo to priklauso normalių, draugiškų santykių palaikymas su Rusija.

Valerija PERMINIENĖ,
bendrosios praktikos vaikų
slaugytoja:

– Mano nuomone, prezidentui ten važiuoti nereikia. Juk sakoma, kad rusai mus išvadavo, bet „pamiršo“ išeiti. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, turėtume gyventi, vadovaudamiesi ne tik šalies vadovų, bet ir gyventojų nuomone. Jeigu dauguma žmonių galvoja, kad Prezidentui reikėtų atsisakyti šio vizito, tai jis taip ir turėtų padaryti. Į ką bus panašu, jeigu mes pagerbsime diktatorių, atnešusį mūsų tautai tiek kančių ir nelaimių.

Antanas BANYS, gydytojas:
– Sudėtingas klausimas. Yra daug niuansų, kuriuos lemia politika ir ekonomika, praeitis ir dabartis, pagaliau draugiški santykiai su Rytų kaimynais. Visa tai išrišti ne taip paprasta. Teisingai Prezidentas Valdas Adamkus sako, kad reikia atsiklausti tautos. Jeigu Lietuvai nėra labai svarbūs santykiai su Rusija, gal Prezidentas galėtų ir nevažiuoti, o vietoj savęs pasiųsti žemesnio rango valstybės veikėjus, kurie šiuo vizitu pagerbtų per Antrąjį pasaulinį karą žuvusius mūsų tautos karius.

Remigijus ČIUTYS,
pardavėjas-vedėjas:

– Man atrodo, kad jau vien dėl Rusijos pozicijos vertėtų nepriimti jos Prezidento kvietimo dalyvauti Pergalės dienos minėjime. Nepriimtinas toks požiūris: jeigu atvažiuosit – gerai, jei ne, tai iš ekonominės pusės jums bus blogai. Akivaizdžiai daromas politinis spaudimas.
1995 metais Brazauskas nevažiavo į pergalės prieš nacistinę Vokietiją 50-ųjų metinių minėjimą. Taip pat turėtų pasielgti ir Valdas Adamkus. Juk situacija nepasikeitė, ir 50 sovietinės okupacijos metų niekur nedingo.
Kalbino Bernarda PLASTININA
Fotografavo Sigitas STRAZDAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto