Gudresni už ligą?

Daugelis pavojingų ligų mūsų taip nebegąsdina kaip ankstesnių kartų žmonių. Daugelis ligų –gydomos ir išgydomos, nes galima ankstyvoje stadijoje jas diagnozuoti. Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia į priekį, tad nemažai ligonių vaikšto ir džiaugiasi gyvenimu, nes jiems buvo suteiktas dar vienas šansas gyventi (kalbu apie įvairių organų transplantaciją). Bet yra tokia patarlė: žmogus planuoja, velnias juokiasi. Ką noriu tuo pasakyti?
Noriu kalbėti apie tai, kad medicinos mokslas toli pažengęs, o mus puola paprastos užkrečiamos ligos. Ir noriu išsakyti savo subjektyvią nuomonę.
Žiniasklaida ir televizija gal ir per daug išpūtė šitą reikalą, bet, kad dėl skiepijimosi verda aršios diskusijos, tai faktas. Šiandien viešoje erdvėje ir socialiniuose tinklapiuose įvairaus žinių lygio ir patirties žmonės dalijasi savo nuomone apie skiepus. Tie žmonės mums žinomi iš televizijos ar žurnalų, plius eiliniai sveikata besirūpinantys žmonės, draugai ar kolegos.
Per televiziją vis pranešama apie naujus tymais sergančius ligonius, kad informacija būtų vaizdingesnė, parodomas ir Lietuvos žemėlapis su miestais, kur didžiausi tymų sergamumo židiniai. Kalbama ir apie pavojingą meningokokinę infekciją.
Socialiniuose tinkluose skaičiau žinomo žmogaus komentarus apie asmenis, kurie atsisako skiepų. Jis ten savo nuomonę išreiškė labai grubiai. Nemanau, jog dėl to, kad atsisako skiepytis ar skiepyti vaikus, reikėtų žmones žeminti, bet, matyt, jo tokia maniera. Beje, savo atžvilgiu jis taip pat susilaukė analogiškų vertinimų.
Žmonėms, pasisakantiems už skiepus, internautų komentarai panašūs. Įžeidžiantys ir kraštutiniai. Skaitau ir vienus, ir kitus komentarus ir netikiu tuo, ką skaitau. Pasirodo, mes visi esame ligoniai, protiškai nesveiki žmonės – durniai ir bukapročiai, kad skiepijamės ir skiepijame vaikus, durniai ir bukapročiai, kad to nedarome.
Mėnulio poveikiu žmogui netikiu, bet, matyt, jis vis tik veikia, o tas poveikis užsitęsęs bei stiprėjantis. Kaip dar galima paaiškinti tokį žmonių elgesį? Nejaugi neužtenka tiesiog išsakyti savo nuomonę: už skiepus ar prieš skiepus? Bet ne – dar būtinai reikia pridėti, kad visi kitaip manantys asmenys yra bukapročiai. Matyt, nuo to nuomonė darosi vaizdingesnė ir labiau skaitoma.
Plačiai eskaluojama skiepų tema išjudino visuomenę. Ką gi, nenuostabu. Ir tikiu, kad informacinei visuomenei sunku apsispręsti.
Aš manau taip. Vakcinos buvo išrastos kaip prevencija apsaugoti žmogų nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų. Skiepas apsaugo ne tik žmogaus organizmą, bet ir sukuria saugią aplinką visuomenei. Skaitau pasisakymus apie šalutinį vakcinų poveikį, bet labiau gąsdinanti man atrodo gydytojų pateikta informacija, kad tymais susirgęs asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių. O suaugęs žmogus šia ir kitomis „vaikiškomis ligomis“ perserga gerokai sunkiau.
Vis dažniau pasigirsta jaunų mamų teiginių, kad jų vaikams skiepai nereikalingi. Šiuo klausimu nuomonės dvi, tik už ir prieš, vidurio nėra.
Pasvarstykime: galima būti nusistačius prieš skiepus, nematyti būtinybės skiepyti savo vaiko, bet reikia pagalvoti ir apie aplinkui esančius, šalia gyvenančius žmones. Nenoras skiepyti savo vaikų gali pakenkti kitiems. Klausimas: kiek šiandien neskiepytų vaikų yra tarp mūsų – darželiuose, mokyklose? Ar žinome? Ar gydytojai jiems skiria didesnį dėmesį, labiau prižiūri? Suprantama, kad neskiepytas žmogus pasižymi didesne rizika susirgti pats ir būti infekcijos skleidėju. Suaugęs žmogus gali priimti sprendimą dėl savęs ir rizikuoti nesiskiepyti, bet lieka antras faktorius – susirgęs jis kurį tai laiką bus ligos skleidėjas. Už vaiką sprendimą priima jo tėvai, būtent jie savo suvokimu, įsitikinimais nulemia riziką susirgti viena ar kita infekcine liga. Tėvų sprendimas lemia, ar suteikti vaikui apsaugą, ar ne.
Akivaizdu, kad nėra griežtos kontrolės. Ir žmonių suvokimas apie skiepus pasikeitęs, jei tokia liga kaip tymai šiandien sparčiai plinta. Negalime ignoruoti fakto, kad anksčiau ši liga buvo pažabota tik skiepais, vakcina. Ir šiandien, pasak gydytojų, nieko geriau nėra išrasta, kitos prevencijos nėra.
Mano nuomone, žmonėms reikėtų labiau pasikliauti specialistų medikų išvadomis bei patarimais, o ne virtuvės lygio diskusijomis.
Aušrinė DOWN

2 Atsakymai į “Gudresni už ligą?”

  1. ohoho parašė:

    Is antivakseriu reikia ATIMTI VAIKUS, kad negadintu jiems gyvenimo su savo durnom galvom.

  2. Ona parašė:

    Taip išeina, kad vaikai neskiepyti gali lankyti darželį ir mokyklą, o augintinio be skiepų užsienio šalys neįsileidžia. Taip gaunasi, kad gyvūnų apsauga didesnė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*