Interneto kalba – beraščiams ir tinginiams?

Šisbeitauskas

„Snd man lb pasiseke nes su draugais apsilankeme kaimininiame Tls mieste. Szinau kad sis miestas visai pasoneje bet kad ten yra tiek daug idomybiu kurias verta pamatiti tikrai neisivaizdavau. Ir uzsukti kur pasedeti papietauti tiek daug vietu kad tenka pasukti galva ka pasirinkti. Jei kas dar nebuvote zemaitijos sostineje butinai ten uzsukite tikrai verta“.
Tie, kas lankosi feisbuko puslapiuose, pamatę tokį tekstą gal nelabai nustebs – toks mūsų kalbos „tobulinimas“, rašybos, skyrybos taisyklių nepaisymas ten – įprastas dalykas. Gal kai kam tai atrodo normalu – esą taip rašoma, kad būtų patogu ir greičiau. O aš niekaip negaliu priprasti – toks jausmas, kad ši kalba sukurta beraščiams, tinginiams, niekaip nesugebantiems surinkti kompiuterio klaviatūroje lietuviškų kalbos ženklų. O svarbiausia – tokią rašliavą nuolat mato jaunimas ir tuo naudojasi. Tad ko čia stebėtis, kad mūsų jauni žmonės nesugeba be klaidų parašyti savo pavardės, nesurezga paprasčiausio lietuviško sakinio?
Tokie „internautų“ tekstai atrodo kaip nepagarba ne tik lietuvių kalbai – vienai gražiausių pasaulyje, bet ir pačiai valstybei. Juk ne veltui jos, kaip seniausios indoeuropiečių kalbos, mokomasi daugelyje pasaulio universitetų. O mes patys tyčiojamės iš jos. Tad pamatęs feisbuke tokius netaisyklingus mūsų kalbos tekstus, tikrai negalvoju, kad žmogus taip rašo dėl patogumo, manau, jis slepia savo neraštingumą. Socialiniai tinklai tikrai sukurti ne tam, kad rodytume nepagarbą savo kalbai.
Tame pačiame feisbuke vėl matau raginimus per šventes boikotuoti didžiuosius prekybos centrus ir nieko juose nepirkti. Gal pasirodysiu nepopuliarus, bet man tokios akcijos atrodo bevertės: kiek jų jau buvo, ar kas nors nuo to pasikeitė? Žmonės vis tiek eina į parduotuves. Kiti tuo tik ir naudojasi –  tada mažiau žmonių ir nereikia stovėti eilėse.
Beje, dėl eilių. Šeštadieniais, sekmadieniais užsukęs į „Maximos“ parduotuvę Žemaitijos gatvėje vis prisimenu sovietinius laikus ir eiles prie mėsos. Įprasta, kad tomis dienomis dirba mažiau kasų, o mažeikiškiai, būdami laisvesni nuo darbo, atvyksta nusipirkti ne tik pieno ar grietinės, o apsirūpinti maisto produktais visai savaitei. Taip ir susidaro tos ilgos eilės, o kasininkės kažkaip nepratusios paskubėti… Joms kas? Ne jų reikalas, kiek žmonės pralaukia eilėse.
Šeštadieniais, kai Mažeikiuose būna vadinamasis didysis turgus, ir ketvirtadieniais, kai prasideda nauja akcijų savaitė, nuėjęs į prekybos centrą „Lidl“ pasijunti lyg atvykęs į Latviją – pagrindiniai pirkėjai čia būna broliai latviai. Laimė, kad tos parduotuvės personalas dirba labai organizuotai, tad jei eilės ir didelės, jos juda labai greitai. Aišku, dėl to, kad mūsų parduotuvėse prekinasi kaimynai iš Latvijos, reikia tik džiaugtis – pinigėliai juk lieka čia, tad dalis jų kapsi ir į mūsų mokesčių maišelį.
Grįždamas prie tos prekybos centrų boikoto akcijos, dar noriu pastebėti, kad prekybos gigantai vargu ar dėl tokių protestų išgyvena – juk per kelias dienas ištuštėjusius šaldytuvus anksčiau ar vėliau vis tiek reikia pripildyti. O tada susidaro dar ir papildomos eilės…
Dabar apie kitokią prekybą. Artėjant Vasario 16-ajai vis girdime raginimų ją pasitikti tinkamai ir iškelti Trispalvę. Šalies Prezidentė ją žada padovanoti tiems, kurie šią valstybės šventę pasitiks kuo išradingiau ar įdomiau. Norint iškelti Trispalvę, reikia ją turėti. Individualių namų gyventojams tai tikriausiai ne problema – jie jas seniai turi. Kas kita gyvenantiems daugiabučiuose – jei nori papuošti langą ar balkoną, valstybės vėliavą teks pirkti. Kiek teko domėtis vėliavų kainomis, mūsų parduotuvėse jos svyruoja nuo septyniolikos ir dvidešimties eurų. Aišku, tai geros, iš kokybiškos medžiagos pasiūtos Trispalvės – tokią galima naudoti daugybę metų, tad investicija tikrai nedidelė.
Mūsų valstybės vėliavą galima užsisakyti ir internetu. Iš tolimosios Kinijos ją galima parsisiųsdinti labai pigiai – tai nekainuoja nė penkių eurų. Vėliavų kokybė kitokia, bet jei ji reikalinga tik vienkartinei akcijai – puikiai galima apsieiti. Kiek žinau, daugelis taip ir darė (tie, kurie apie viską pagalvoja iš anksto), nes kol kinų pasiūta Trispalvė atkeliaus į jūsų namus, reikės truputį palaukti.
Paskutinėmis žiniomis, Sveikatos ministras Aurelijus Veryga ėmėsi naujos iniciatyvos – organizuojami reidai į šalies ligonines maitinimo būklei nustatyti. Kiek teko išgirsti vilniečių pasisakymų, jie maitinimu ligoninėse labai nesiskundė – iš aštuonių apklaustųjų gal tik keli buvo nepatenkinti maisto kokybe ar porcijos dydžiu. Sunku pasakyti, kaip dabar yra Mažeikiuose, bet keletą kartų tame pačiame feisbuke teko matyti „įamžintas“ ligoniams pateikiamas porcijas. Deja, jos neatrodė keliančios apetitą ar labai sočios. O kiek girdėjau iš gulėjusių ligoninėje mažeikiškių, valdišku maistu jie nelabai džiaugėsi – gerai, kad yra namiškių, kurie atneš ko nors skanaus, bet jei tokių nėra, ligoninės daviniu sotus tikrai nebūsi.
Tad gerai, kad tokios akcijos vyksta – viliuosi, jog maitintojai bus priversti tiekti kokybiškesnį maistą. Juk kas ten žino, gal tikrintojai pasirodys ir mūsų ligoninėje?
Mažeikių mieste paskelbtas vajus prieš varninius paukščius, ardomi jų lizdai. Gal bent kiek sumažės jų populiacija ir mūsų miestas šiems juoduliams nebeatrodys toks patrauklus?
Šalia šios problemos pradeda rastis ir dar viena – vis didėjantys balandžių būriai. Šie lizdų medžiuose nesuka, tad kaip sumažinti šių paukščių teršėjų skaičių, turėtų būti kitas galvosūkis…
Kitą savaitę pagaliau sulauksime tos neeilinės Vasario 16-osios. Tikiuosi, kad ją pasitiksite ir atšvęsite tikrai įsimintinai – ne tik iškeldami Trispalvę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto