Kaip tvoromis ir užtvaromis miestiečius reikia auklėti

Mindaugas DULINSKAS. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Prisipažinsiu, šios akimirkos laukiau ilgai, ir kai prieš savaitę grįždamas traukiniu į Mažeikius pamačiau, kad jau pradėta statyti tvora, kuri neleis kirsti geležinkelio bėgių kur tik panorėjus, visų pirma mano protas sunkiai patikėjo tuo, ką mato akys, nes tą reikėjo padaryti bent prieš penkerius metus.
Man sunkiai sekėsi (ir vis dar nesiseka) suprasti, kaip žmonės gali eiti ten, kur sugalvojo, ypač per geležinkelio bėgius, nes: visų pirma tai nėra saugu, antra – pavojinga (juo labiau, jei eidamas pamatai atvažiuojantį traukinį ir tenka laukti ne kur kitur, o prie tų pačių bėgių). Iš kur toks visiškas savęs nesaugojimas ir netgi atbukimas?
Galima įvardinti kelias priežastis, kurios tinka ne tik šiai situacijai.
Tie, kas dažnai važinėja į kitus miestus ar kitas šalis, pamatę, koks gyvenimas vyksta ten ir kaip žmonės elgiasi, grįžę čia nori parodyti savo puikumą ir pasakoja, kad Mažeikiai – atsilikęs miestas  ir čia kaip kaime, nieko nevyksta, žmonės nieko nedaro (tą ypač mėgsta sakyti studentai, kurie pirmaisiais studijų metais ilgiau pabūna sostinėje ar kituose miestuose). O gal iš tiesų, pasižiūrėkime kaip daroma kaime, kada girtas valstietis bando sugrįžti į namus? Jis neieško kelio ir eina taip, kad būtų greičiau: per pievas, per išmintą takelį kviečių palaukėje. Kada avių, karvių ganytojai vesdavo savo gyvulius į kitus ganymo plotus, jie neieškodavo kelio, tiesiog eidavo kur akys mato.
Stebėdamas tuos, kurie per geležinkelio bėgius eina kur papuola ir kur nori, įsivaizduoju lygiai tokį patį kaimietį, kuris girtas bando kuo greičiau grįžti namo, ar kaip avinų bandos paklydusią avelę, kuri viena geriau žino, kur jai eiti ir kur žolė skanesnė.
Tai gal visų pirma reiktų šioje situacijoje iš savęs išmesti kaimą iš galvos ir elgtis taip, kad neatrodytum juokingai prieš tuos, kuriems Mažeikiai yra lygiai toks pat gražus ir mielas miestas, kaip ir Šiauliai, kaip Joniškis ar Marijampolė?
Jei proto niekas nedavė, tai ir po 40 gyvenimo metų jo niekas neįkrės. Visada įdomu stebėti žmones, kurie elgiasi kvailai ir nesupratingai. Užtenka bent valandą praleisti prie traukinių stoties, ir pamatai tiek, kad gali juoktis iki pat vakaro. Ponios ir panelės, kurios ryte ar perpiet užsidėjusios vakarinį makiažą ir rankose turėdamos vieną kitą nešulį bei per petį permestą rankinę, laipioja per bėgius ir panosėje burba, o išlipusios kaip ruoniai į sausumą, bando nusivalyti žvyrą nuo batelių. Dar vienas avinų bandos tipas – moterys su ilgais sijonais. Kaip grakščiai juos pasikelia lipdamos per bėgius, kad net gražu žiūrėti. O kaip keikiasi, kada bet viena klostė užkliūva už tepaluoto bėgio, tada gali išgirsti visus, kurie kalti dėl to, kad ji turi eiti būtent taip, o ne per pėsčiųjų perėją, kaip daro tie, kuriems gyvuliškas instinktas eiti ten, kur mato akys, jau seniai pamirštas. Tokios avelės niekada nebus kaltos.
Bandant suvokti, kiek laiko sutaupo tos grakščiosios gazelės ir prunkščiantys buliai, žingsniuodami savo įprastais takais, o ne ten, kur reikia ir privaloma, daugiau kaip 10 minučių man nepavyksta išspausti. Ir tai būtų tik labai lėtai einant, pasižiūrint, kas ką nešasi rankose ir kas kaip apsirengę, nes vertinti kitus mes labai mėgstame, tik savų skalbinių nelabai prisižiūrim (atmetant situacijas, kada reikia atsidurti kitame miesto gale).
Dar kartą ačiū Lietuvos geležinkeliams, kurie pagaliau suprato, kad tvora tikrai reikalinga. Nepatingėjau ir padėkos laišką jiems nusiunčiau. Tikiuosi, kad įkalus paskutinį tvoros stulpą ir pabaigus darbus, prie rekonstruojamos traukinių stoties bus lygiai toks pats iškilmingas pasirodymas, koks buvo atnaujinus keleivinių traukinių eismą Mažeikiuose.

Mindaugas Dulinskas

23 Atsakymai į “Kaip tvoromis ir užtvaromis miestiečius reikia auklėti”

 1. Atstovas parašė:

  Dulinskai, paaiškink, kuo skiriasi “nėra saugu” ir “pavojinga” (šitą vietą perskaičiau bent 3 kartus, bandydamas suprasti, kur čia įžvelgi skirtumą). Antra, pats būdamas kaimiečiu nespjauk ant kitų žmonių (žmonių, einančių per bėgius, palyginimas su piemenimis ir kaimo žmonėmis…Nori pasakyti, kad jei žmogus gyvena kaime, jis kažkuo prastesnis?). Ir apskritai, visas šitas straipsnis nieko verta eilinė autoriaus ego apraiška (aš protingas, išsilavinęs, o visi, kurie elgiasi ne taip kaip aš – ne. Todėl jie kvaili, kaimiečiai ir nieko nesupranta. Pasijuoksiu iš jų). Žodžiu – mokyklinio lygio rašinėlis (mokiniai dažnai ir geresnius parašo). Bet dėl tvoros reikalingumo sutinku – aukų gal ir sumažės.
  P.S. Nemanau, kad “tvoros stulpus” darbininkai “kalė”. Čia ne aptvaro gyvuliams statyba, kad būtų galima į žemę įkalti paprastą medinį kuolą ir ant jo užkabinti tvorą. Manau, kad tvoros stulpus į žemę įkasė :).. Ačiū.

 2. Praeivis parašė:

  Mažeikiškiai mieli. Palaukime kokius metus ir nueikime pažiūrėti, kas iš tos tvoros bėra likę. Kas labai nekantrauja, galite jau dabar nueiti prie Kalnėnų mokyklos stadiono. Ten lygiai tokia pati tvora… (buvo)

 3. Vilius parašė:

  Visiska nesamone parasei, tu toks pat su studentiska mastysena kaip ir rasei savo rasinely apie studentus, kam jus cia gryztat, jei cia jum blogai. Be to jokios naudos nematau is tos tvoros, kai tera viena pereja per gelezinkeli visame mieste! Jei ju butu irengta daugiau, tada pilnai sutinku, reiktu dar bent dveju nauju. O su Domu visiskai sutinku, Lietuvos gelezinkeliai bukina tokius zmones kaip tu…

 4. Beržanski parašė:

  Marš į mokyklą lietuvių kalbos kurso kartoti, į Seimą pretenduoji, bet kelių sakinių be klaidų parašyti nesugebi. Kompiuteryje yra klaidų taisymo funkcija, bent ja naudokis…

 5. Gintaras parašė:

  Tvora yra vienadienis sprendimas, kuriuo AB “Lietuvos geležinkeliai” aceit nori pasirūpinti saugumu ir atsikratyti atsakomybe, kai žūs žmogus einantis per bėgius: “Aptverta teritorija ir pats kaltas, nes ėjo ne per perėją”. Žmonės kaltina AB “Lietuvos geležinkelį” už tvoras, tačiau reikia kaltinti Savivaldybės administraciją, kuri nesugeba numatyti būsimas problemas pėstiesiems dėl tvorų įrengimo ir spręsti problemas Mažeikių miesto labui, o tik stabdo gerą idėją dėl geležinkelio tunelio projekto, kuris išspręs pėsčiųjų ir transporto problemas būsimom kartom.

 6. Domas parašė:

  Kaip sekasi priekabiauti prie Mažeikių merginų? Ar jau su visom po nuotrauką turi? Mindaugai, man atrodo tu pats esi “atbukęs” .

 7. Aiste parašė:

  Rašo taip, lyg pats nebūtų ėjęs per geležinkelio bėgius nesaugioje vietioje būdamas jaunesnis. Dabar matyt jau suaugo ir suprato, kad rizikuoti savo gyvybe neverta. Nuomonė kaip nuomonė, gerai, kad supranta, kas saugu, o kas ne. Manau gal kiek perspausta rašant, ironija ne vietoj ir ne laiku. o ir logikos klaidų yra.

 8. Komentoriams parašė:

  Proletaratai! Vien tai, kad jis išsakė nuomonę pasirašęs tikru vardu ir pavarde, jau savaime drąsus žingsnis mūsų tamsuomenėje, žinant, kaip mėgsta visi bailiai, palindę po anonimo kauke, šūdais apdrabstyti.

  Tai reiškia, kad jis drąsuolis, o “Vardas (privalomas” – tyluolis, ir ne tik tyluolis, bet ir apsi*yžęs bailuolis ir pavidOlis!

  Taip, kad proletaratai, eikit na*ui, o Mindaugui didelis respects už nuomonę ir neabejingumą, šiais tinginių laikais!

 9. Neringa parašė:

  Žmogus tiesiog viešai išdėstė savo nuomonę ir jeigu jam tokia galimybė buvo suteikta, gerai. Tai ir nėra straipsnis, tiesiog NUOMONĖ ir jei ji yra kitokia nei daugumos, nėra ko pykti. Tik tiek, kad kitų žmonių avinų banda, ožkomis ir kitokiais gyvuliais vadinti nebūtina, tai sukelia priešiškumą.

 10. Vardas (privalomas) parašė:

  Nepasakyčiau, kad jis tuoks tiluolis

 11. vardas parašė:

  straipsnis apie nieka:D

 12. Vardas (privalomas) parašė:

  Tiltas per begius neiseitis,kaip jusu manymu per ji laipios senoliai ,nesciosios, mamytes su vezimais ,bei neigalus?Pozemine pereja taip pat netinka,brangi butu jos prieziura,bei nesaugu (jei esate buve vilniaus kraste suprasit apie ka as).Iseitis yra: pesciuju slakbaumas , taip butu apsaugoti ir prasciau girdintys.Turetu buti yrengtas bent dar vienas(geriau butu du) perejimas ,ties garazais ,esanciais uz vandentiekio boksto.Tiesa dar reiktu ir zagareles pervaza pertvarkyti,pritaikyti pestiesiems bei dviratininkams.

 13. Vardas (privalomas) parašė:

  Tipinis interneto erelis, kuris realybeje yra tylenis su nuleistomis akimis.

 14. pritariu - nerasyk parašė:

  Jei buciau penkiametis ar atsilikelis, tai cia tikrai butu daug ko pasimokyti is sito teksto.

 15. kazys parašė:

  Net baisu, toks įspūdis, kad komentarus rašo tik susinkę plunksnos korifėjai, Vaižganto ir Biliūno ainiai, kurie tik vieni moka rašyti. Baisu žmogui ir savo nuomonę išsakyti. Mindaugai, varyk

 16. idiotas parašė:

  gal vis delto visi idiotai kurie komentuoja, tegu neberaso daugiau, nes pasake pakankamai :)

 17. VAJE parašė:

  nebeturit ką veikt manau, “pezalu maise”??? Prieš daug daug metų, gūdžiam sovietmety, stovėjo tiltas per geležinkelį – ir niekam nebuvo sunku užlipus per jį pereiti, ir nebuvo jokių paistalų. Kasdien mūsų piliečiai tik vis daugiau skundžiasi, kaip padarysi, taip bus blogai.

 18. Jonkis parašė:

  Pritariu pirmam komentarui.

 19. Patarimas: parašė:

  jei gali nerasyti – nerasyk

 20. pezalu maisas parašė:

  „Visų pirma tai nėra saugu, antra – pavojinga“… Kitaip sakant – visu pirma blynai yra labai silti, antra – karsti… Neduok Dieve tokiu internetiniu gyvenimo mokytoju :)
  Kodel tvora reikejo statyti pries 5 metus? Kas tada reiksmingo ivyko, kliedesy? Sitie begiai stovejo dar pries moderniuju Mazeikiu atsiradima, taigi kodel tvora turejo atsirasti pries 5 metus, o ne pries simtmeti?
  Idomi ten vieta apie zmoniu stebejima valandomis – tai tu bedarbis? Ar kazkokie nukrypimai, kad slampineji po stoti?
  Cia dar idomiau – „Ponios ir panelės, kurios RYTE ar perpiet užsidėjusios VAKARINĮ makiažą…“. :)
  Cia tik keli nusisvaiciojimai, kuriuos spejau pastebeti permetes akimis sita rasliavele. Speju, kad jautiesi nepilnavertis, tikriausiai nelabai sekasi realybeje, kad virtualioje erdveje imituoji intelektuala, bet bent jau nerasyk del rasymo, parasyk kai turesi ka pasakyti. Net jeigu praeitu dar keli metai, kol tai sugebesi.

 21. Vardas (privalomas) parašė:

  Labai labai prastai parašyta (sunkiai skaitoma). Daug klaidų, o stilius kaip nemokšos.

 22. Pseudorašytojėliai parašė:

  Ką matau, tą rašau.

 23. Mindaugai Dulinskai, parašė:

  Įstatei arklį į vežėčias šikna pirmyn; ne taip geležinkelių problema Mažeikiuose turi būti sprendžiama, kaip įsivaizduoji – tvoromis. Čia geležinkeliai išsprendė tik žmonių problemą SAU, bet ne Mažeikiams. O ką pasakysi, jei tą techninį praėjimą, kuris vadinamas „perėja“, geležinkelininkai irgi užtvers, kai išaiškės, kad aukų skaičius nei kiek nemažėja net Mažeikius, sorry – geležinkelio kelius, tvora aptvėrus? Taip taip! Tai yra viso labo „techninis praėjimas“, šiaip jau, neatitinkamtis pėsčiųjų perėjos sampratai. Tai ką pasakysi, kai išlipęs iš traukinio į mikrorajoną „pūsi“ per Viekšnių pervažą? Bet va, jei pasakytum, kad geležinkelis Mažeikiams trukdo, nes, anava, ir tvora nuo Mažeikių atsitvėrė, tai jau būtų kitas, Mažeikiams reikalingas, mąstymas. O su tokiu mąstymu geriau jau lik Vilniuje (ar iš kur ten parvažiuoji).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*