Kas yra geras meras?

Savaitgalį teko pažiūrėti seną rusišką filmuką „Mauglis“. Vyresni skaitytojai tokį tikrai prisimena. Labiausiai įstrigo vieta, kai vilkų gauja rinko naują vadą. Po įvykusio mūšio tarp dviejų skirtingų vilkų gaujų senasis gaujos vadas išėjo į Mirties slėnį.
Man šis filmukas šiek tiek priminė artėjančius savivaldybių tarybų rinkimus. Juk rinksime ne tik narius į tarybą, bet ir į mero postą. Galima šiek tiek ir pajuokauti: gaujai reikia naujo vado. Iš anksto noriu atsiprašyti, jei mano mintis skaitys pretendentai į merus – tikrai nenoriu nė vieno įžeisti, kilo asociacijų – ir tiek.
Stenduose jau senokai puikuojasi kandidatų į būsimus merus plakatai. Antri rinkimai, kai merą rinksime tiesiogiai. Kiekvienas kandidatas bando pritraukti rinkėjus garsiais, gražiais, realiais, o gal ir nelabai realiais šūkiais, o gal yra ir tokių, kurie bando sužavėti savo grožiu.
Ką turėtų daryti mūsų išrinktasis meras? Paskaičiau, ką rašo šaltiniai. Taigi meras daugelyje valstybių – politikas, savivaldos objekte (miesto ar rajono savivaldybėje) atliekantis realias arba simbolines vykdomosios valdžios funkcijas. Užkliuvo sąvoka „realios arba simbolinės funkcijos“.
Tai kokias funkcijas atlieka mūsų meras? Jas apibrėžia Vietos savivaldos įstatymas. Pirmiausia meras yra atskaitingas savivaldybės tarybai, kurią renkame mes, ir bendruomenei, o bendruomenė taip pat esame mes – rajono gyventojai. Trumpai tariant, meras planuoja, vadovauja, kontroliuoja, priima ir atleidžia kai kurių biudžetinių įstaigų vadovus, žodžiu, yra rajono vadas.
Paprastai tariant, meras – politikas, diplomatas, o taip pat – ir savivaldybės šeimininkas, kuris prisiima atsakomybę dėl miesto ar rajono ateities ir gyventojų gerovės.
O ką reiškia būti geru meru? Ką jis turi mokėti? Nei internete neradau, nei įstatyme nebuvo punkto, kad meras turi būti geras. O ką reiškia – geras? Geras kaip žmogus ar geras kaip vadovas? Pasvarstykime. Kodėl mūsuose mero pareigos taip aukštinamos? Ne kartą esu girdėjusi, kaip kuo nors nepatenkinti senyvo amžiaus žmonės grasina (jeigu taip galima išsireikšti): „Eisiu pas merą!“
Žiemą kaime keliai nevalyti. Atvažiuos meras ir nuvalys? Daugiabučių kiemai duobėti – kaltas meras? Suprantame, kad pats meras nei kelius valo, nei kiemus asfaltuoja, tai daro kiti asmenys ar įmonės. Klausimas tik už kokius pinigus – didelius ar mažus? Ir iš kur jie gaunami? Ar mes tuo domimės? Dažniausiai ne. Tiesiog esame įsitikinę – meras privalo turėti galių ir viską padaryti. Nes jis (ar jo partija) pažadėjo, kad viskas bus geriau, nei buvo iki šiol.
Kitas klausimas: kokios asmeninės savybės ir gebėjimai merui yra būtini? Manau, kad pirmiausia meras turėtų būti išsilavinęs ir sukaupęs valdymo patirties. Neužtenka norėti vadovauti, valdyti, reikia dar ir sugebėti tai atlikti. Sutikime: būti geru vadovu – ne visiems duotas talentas. Kažkur skaičiau, kad vadovauti yra darbas, o gerai vadovauti – talentas.
Daug ką lemia ir žmogaus asmeninės savybės, pavyzdžiui, kaip priimama kitų nuomonė ir pasiūlymai, kaip žmogus vykdo pažadus. Ir dar: meras turėtų generuoti idėjas, būti imlus inovacijoms, tačiau dalyti realius pažadus ir puoselėti įgyvendinamus norus, kurie bus naudingi savivaldybės gyventojų gerovei. O tai – ne tik raudonos juostelės perkirpimas renginyje ar svečių priėmimas gražiame kabinete. Nors šios simbolinės vadovo funkcijos, matyt, taip pat labai svarbios, nors atima daug brangaus laiko ir jėgų.
Rinkimai vis arčiau ir arčiau. Laikraščiai ir interneto portalai domisi kandidatų reitingais, kai kuriuose galima balsuoti už savo rajono merą. Galime balsuoti ir už kito rajono merą, jei manome, kad jis labiau nusipelnęs savo žmonėms.
Ir vis tik galvoju: o ką reiškia būti geru meru? Kokios mero savybės ar jo nuveikti darbai formuoja mūsų nuomonę? Kiekvienas turime savo kriterijus. Ir savo valią pasirinkti. Neatiduokime šios galimybės kitiems.
Dalyvaukime artėjančiuose rinkimuose, rinkime gerą vadą.
Vytenis UŽAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto