Laiko mašina, kuri prailgina gyvenimus

Vienintelė iki šiol egzistuojanti laiko mašina, galinti nukelti tave į praeitį, yra knygų skaitymas. Tai reali galimybė pasinaudoti kitų žmonių patirtimi, mokytis iš jų džiaugsmų ir sunkumų bei išlaisvinti savo fantaziją iš bet kokių rėmų.
Deja, dabar išmaniosios technologijos, socialiniai tinklai ir įvairiausi naujienų portalai „suryja“ tiek daug brangaus mūsų laiko, kad net nepastebime, jog nesugebame sutelkti dėmesio – nepatikrinę žinučių ar naujienų telefonuose nors valandą kitą ramiai paskaityti knygą. Tokiais atvejais vertėtų prisiminti, jog virtualus pasaulis yra menkavertis, palyginus su tuo, kokį fantazijos ir visapusiško tobulėjimo rojų mes galime pasiekti atsivertę geros literatūros kūrinį.
Vienareikšmiškai sakau: knygų skaitymas atneša žmogui begalę naudos.
Pirma, suaktyvėja smegenų veikla, yra lavinama žmogaus atmintis, ugdoma iškalba. Taip auga intelektas, kartu didėja žmogaus pasitikėjimas savimi. Juk būdami apsiskaitę jaučiamės labiau užtikrinti ir nebijantys viešai diskutuoti įvairiausiomis temomis, mūsų kalba yra turtingesnė. Ne veltui yra sakoma: jei nori patobulinti savo kalbėjimo įgūdžius, žodyną, iš pradžių ne kalbėk, o pradėk skaityti knygas.
Be to, šis hobis ne tik padeda iki pat senatvės išsaugoti funkcionalias ir sumanias smegenis. Pasak mokslininkų, tai gali net dvejais metais prailginti gyvenimo trukmę. Buvo ištirta, kad žmonės, skaitantys bent pusę valandos per dieną, gyveno dvejais metais ilgiau nei tie, kurie su knygomis „nedraugavo“.
Psichologų teigimu, skaitymas yra itin veiksmingas streso mažinimo būdas, nes tai priverčia mus susikoncentruoti į knygoje pasakojamą istoriją, analizuoti veikėjus ir pamiršti aplinkinio pasaulio problemas.
Knygos mums atveria langą į fantazijos pasaulį, gydo bei ramina mūsų smegenis, kūną.
Skaitant sulėtėja mūsų širdies ritmas, atpalaiduojami kūno raumenys, kasdienė įtampa ir stresas po truputį atsitraukia, kol galiausiai visiškai pasineriama į knygą. Skaitymas gali prilygti pačioms geriausioms atostogoms, jei išmoksime tinkamai atsipalaiduoti.
Tikiuosi, kad šie išvardyti privalumai primins jums, koks tiek fiziškai, tiek dvasiškai svarbus ir naudingas yra skaitymas.
Visa tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams – kuo anksčiau žmogus pradeda skaityti, tuo daugiau naudos jam tai atneša. Tiesa, vaikas niekada neskaitys, jei tai daryti bus verčiamas. Svarbu parinkti tinkamą literatūra ir skaityti kartu su vaiku, tai savaime sužadins meilę knygoms. Drįsčiau teigti, kad nėra tokio žmogaus, kuris nemėgtų skaityti, jis paprasčiausiai per mažai stengėsi, kad rastų sau tinkamos literatūros.
Linkiu visiems skaityti, nors išmaniųjų įrenginių ekranai ir konkuruoja su sena gera knyga. Nepasiduokite ir nesustokite skaitę knygų, juk niekas iki šiol dar nesugebėjo jų pakeisti.
Naudokimės šia laiko mašina kuo dažniau ir ilgiau – ir tokiu būdu sėkmingai lavinsime patys save.
Karolina Kotryna PETRAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*