- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Ne skubos darbas…

Audronė MALŪKIENĖ

Neabejoju, kad neišmanau daug ko, kas susiję su šių dienų švietimo sistema. Tuo labiau kad šios srities naujienos keičiasi labai sparčiai. Kita vertus, esu buvusi Krakiuose ir žinau, kokioje nuostabioje vietoje įsikūręs tiek šis kaimas, kuris kada nors taps Mažeikių priemiesčiu, tiek pagrindinė mokykla.
Ir jei aš būčiau verslo žmogus, net neabejodamas įsigyčiau „nurašytą“ Krakių pagrindinę mokyklą. Būtinai kokiems 99 metams išsinuomočiau gerą gabalą aplinkinės žemės. O paskui, turėdamas laiko, pamąstyčiau, ką įkurti pušyne: dar vieną smagią pušų užeigą, kaimo turizmo sodybą arba kokią pusiau gydomąją, pusiau reabilitacinę sveikatos įstaigą… Viskas priklausytų nuo to, kokioje srityje mano verslas stiprus, o ryšiai tvirti. Jei šie pirminiai projektai pasirodytų esą per sudėtingi, pasistatyčiau sau namą ir gyvenčiau švilpaudamas – pušys ošia, paukščiai čiulba, upė – čia pat, miestas – už kelių kilometrų…
Matyt, dėl to, kad neturiu verslo gyslelės, man ir keista: kodėl niekas tokio projekto nebando įgyvendinti? Mokykla – su keliomis dešimtimis mokinių ir darželinukų, mokytojus išlaiko Savivaldybė, nes iš valstybės skirtų „krepšelių“ jie neišgyvena, patys krakiškiai kažko blaškosi – arba vaikų pašonėje jau nebeturi, arba juos vežioja po kitas švietimo įstaigas. Švietimo skyrius stovi dalgį iškėlęs – tuoj tuoj kirs. Šmaukš – ir nebebus gražios mokyklėlės, o kartu su ja nunyks ir kiti Krakių kultūros šviesuliukai.
Tas mokyklų tuštėjimo metas – kaip gaisras miškingoje vietoje. Po jo viskas lyg ir žūva, bet paskui atželia su nauja jėga. Beje, mokslininkai dar pasakoja, kad yra augalų rūšių, kurie kitaip net nesidaugina, tik patyrę ekstremalius išbandymus.
Bet gal nereikia visko taip sugriauti, kad prasidėtų nauja evoliucijos spiralės vija?
Ypač tokioje gražioje ir patogioje vietoje kaip Krakiai. Gal kada nors čia gyvenantys žmonės pasidžiaugs, kad niekas nešmaukštelėjo tuo optimizacijos dalgiu – nesvarbu, ar dėl trumparegiškumo, ar dėl savą perspektyvą įžvelgiančių galvotų žmonių planų.
Juk sakoma, kad, prieš kerpant (ar kertant), reikia kelis kartus pamatuoti, o šiais laikais reikia matuoti ne vienu matavimo įrankiu. Ir ne vienam matininkui patikėti tuos darbus.
Tada gal ir gims kolektyvinė, drąsi ir išganinga mintis.
Palaukime.