- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Neskubėkime į Tverus, gerai ir Mažeikiuose

Audronė MALŪKIENĖ

Pasirodė nauji švietimo sistemos reitingai. Žurnalą susiradau, norėdama susipažinti su aktualijomis ir pasidžiaugti mūsiškių pasiekimais. Radau pozicijų, kuriose paminėti ir mūsų rajono švietimo įstaigų laimėjimai.
Reitingai pradedami nuo šių metų valstybinių brandos egzaminų rezultatų. Mažeikių Gabijos gimnazija pateko į gimnazijų, geriausiai išmokančių rusų kalbos, penketuką, Merkelio Račkausko gimnazija – į 50-uką, Viekšnių gimnazija – geriausiai išmokančių vokiečių kalbą dešimtuko sąraše. Gabija – geriausiai išmokančių fizikos, istorijos, geografijos gimnazijų 50-uke.
Kita šalies mokyklų reitingų grupė sudaryta pagal mokinių pasiekimus olimpiadose. Lietuvos mokyklų reitinge, sudarytame pagal nacionalinių olimpiadų rezultatus, Merkelio Račkausko gimnazija – 9-oje vietoje, į 50-uką pateko Senamiesčio pagrindinė mokykla, į šimtuką – Mažeikių Kalnėnų pagrindinė mokykla.
Taigi, tikrai yra kuo džiaugtis.
Bet grįžtu prie pirmosios mokyklinių reitingų lentelės. Šį reitingą lėmė lietuvių kalbos egzamino rezultatai. Mūsiškių 50-uke nėra, tačiau pirmoje vietoje – Rietavo Tverų gimnazija.
Paskutinėje lentelės grafoje parašyta „Visų abiturientų, laikiusių lietuvių k. VBE, balų vidurkis (proc.)“. Prie Tverų gimnazijos parašyta – 93 balai.
Nieko sau, – galvoju, – gimnazija, reitingų lentelėje pakilusi aukščiau nei Vilniaus licėjus, surinkęs 79 balus, ar KTU gimnazija su 77 balais, tikrai verta tėvų ir moksleivių dėmesio.
Kadangi yra ir kitas būdas susidaryti nuomonę apie švietimo įstaigos mokinių ir mokytojų pasiekimus, įėjau į kitą interneto svetainę – www.nec.lt
Joje pateikiami Nacionalinio egzaminų centro duomenys. Paieškojus paaiškėjo, kodėl Tverai atsidūrė tokiose lituanistinėse aukštumose. Pasirodo, kad šiais metais Rietavo savivaldybės Tverų gimnazijoje iš 15 abiturientų tik vienas (arba 6,67 proc.) laikė valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Jis ir pelnė įvertinimą tarp 86–100 balų, o tiksliau – 93 balus (nuoroda internete – http://www.nec.lt/615/).
Pagal reitingų sudarymo principą tas vienas egzaminą laikęs abiturientas ir yra 100 proc. valstybinį lietuvių kalbos egzaminą laikiusių mokinių. Matematiškai labai paprasta, o pažinimo ir informacijos naudingumo prasme – ne itin. Paklausite, kodėl?
Todėl, kad Sistema signalizuoja: kuo mažiau mokinių laikys valstybinius egzaminus, bet gerais rezultatais, tuo geriau bus mokyklai. Ji bus pagirta tarp reitingų.
Dėl šios priežasties ir sakau: neskubėkime vežti vaiko į Tverus, pasikliaukime savais mokytojais. Jiems tikrai neblogai sekasi.