Pabėgėlių krizė: Sirija ir Jemenas

Karolio Paulavičiaus (Europos teisės institutas) komentaras

Šiuo metu pasaulyje neišvengiamai gyvenamą vietą palikę daugiau kaip 65,3 milijono žmonių. Pabėgėlių, ieškančių prieglobsčio kitose šalyse: 21,3 milijono. Problema nuolat auganti. Kasdien priversti palikti savo gyvenamąją vietą apie 34 000 žmonių. Pusė iš namų netekusių gyventojų yra jaunesni negu 18 metų. 2015 m. pasiektas rekordinis skaičius, kuomet 1 iš 113 pasaulio gyventojų priverstas bėgti.
Pabėgėliai traukiasi ne vien į Europą ar turtingąsias valstybes. Dažniausiai bėgama į artimiausias kaimynes šalis. Puikus pavyzdys – Turkija, kur šiuo metu yra apie 2,5 milijono pabėgėlių. Europą iš visų, priverstų palikti savo namus, pasirenka tik 6 proc. Didžioji dalis lieka Afrikoje.

Sirija

Daugiausiai traukiamasi iš Sirijos. Tačiau ir iš jos tik apie 10 proc. pabėgėlių, palikusių šalį, pasirenka Europą. Nuo 2011 m. prašymą prieglobsčiui Europoje pateikė apie 430 000 sirų. Skaičiai nuolat didėja, kadangi tampa vis labiau akivaizdu, jog karinis konfliktas greitai nesibaigs. Su kiekviena diena lieka vis mažiau vilties, kad kažkas artimiausiu metu pasikeis. Didelė dalis žmonių pardavė visą savo turtą, pragyvenimo išlaidos tik auga. Kuomet kalbama, jog atvykėliai kėsinasi į mūsų gerą gyvenimą, verta paminėti Libaną ir Jordaniją, kur glaudžiasi per 1,5 milijono sirų, kuriems nėra suteikta teisė pretenduoti į oficialų darbą, analogiška situacija Egipte. Turkijoje, kitose šalyse, dirbti leidžiama, tačiau susirasti darbą yra labai sudėtinga. Jordanijoje pabėgėliams nebeteikiamos medicinos paslaugos nemokamai, todėl 58,3 proc. sergančiųjų lėtinėmis ligomis, nebevartoja jokių medikamentų ir nesigydo.  Libane taip pat reikalaujama kasmet prasitęsti leidimą gyventi šalyje, susimokėti už jį 200 USD bei turėti galiojančią nuomos sutartį. Atsižvelgiant į tai, jog nėra leidžiama dirbti, tai pakankamai didelės išlaidos. Jordanijoje visi vyresni negu 12 metų pabėgėliai privalo gyventi už stovyklos ribų.
Taip pat ribotos galimybės mokytis vaikams. Turkijoje 70 proc. pabėgėlių vaikų nelanko mokyklos. Dažnai dirbama nelegaliai už itin mažus atlyginimus, dėl ko dažnai tenka dirbti ir vaikams, kad šeima galėtų išgyventi.
Visos šios aplinkybės verčia dažniau rinktis Europą. Dažniausiai sulaukiame informacijos apie Siriją, tačiau kariniai konfliktai vyksta ir kituose regionuose.

Jemenas

Vienas iš pavyzdžių – Jemenas. Per metus jame žuvo arba buvo sužeista daugiau kaip 25 000 gyventojų. Savo namus buvo priversti palikti apie 2,5 milijono žmonių.
Vakarų šalys užsimerkia prieš autoritarinį valdymą Saudo Arabijoje, kuri pagal demokratijos indeksą yra viena paskutiniųjų ir vadovauja koalicijai, vykdančiai karinius veiksmus Jemene.
JAV bei kitos vakarų valstybės nėra suinteresuotos bloginti santykių su Saudo Arabija, todėl ignoruojami bet kokie teisių pažeidimai.
Bičiulystę su didžiausia Arabų pusiasalio valstybe sieja ne tik nafta. Saudo Arabija yra didžiausia ginklų užsakovė pasaulyje, vien 2015 m. iš JAV nupirkusi ginklų už 20 milijardų dolerių ir beveik už 4,3 milijardo dolerių iš Didžiosios Britanijos. Jungtiniai Arabų Emyratai, vieni iš Saudo Arabijos sąjungininkių Jemeno konflikte, per paskutiniuosius metus nupirko ginklų už 1,07 milijardo iš JAV ir už 65,5 milijono iš Didžiosios Britanijos.
Nepaisant „Konvencijos dėl kasetinių šaudmenų“, kurios pirmajame straipsnyje teigiama:
„Kiekviena valstybė, šios Konvencijos šalis, įsipareigoja niekada ir jokiomis aplinkybėmis:
a) nenaudoti kasetinių šaudmenų;
b) nekurti, negaminti, kitaip neįsigyti, nekaupti, nelaikyti ar niekam tiesiogiai ar netiesiogiai neperduoti kasetinių šaudmenų;“, Sheba Rights Coalition duomenimis, Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, nuo karo pradžios jau 56 kartus atakavo Jemeną kasetinėmis bombomis. Bombos mėtomos tiesiai ant civilių gyventojų.
Kol kas pabėgėlių iš Jemeno Europoje praktiškai nėra. Dėl to šiai valstybei ir neskiriama tiek dėmesio, kiek Sirijai. Jemeno sausumos siena yra tik su Saudo Arabija ir Omanu, todėl yra ribotos galimybės palikti šalį sausuma. Artimiausios valstybės, pasiekiamos jūra: Eritrėja, Džibutis, Somalis. Eritrėja pati susiduria su didžiulėmis demokratijos problemomis. Somalis ir Džibutis yra vienos iš Saudo Arabijos koalicijos rėmėjų, suteikusios teisę naudotis teritoriniais vandenimis, karinėmis bazėmis. Nepaisant  sudėtingos geografinės padėties, Jemeną paliko apie 170 000 pabėgėlių.
Jau minėtas, Jemeno kaimystėje esantis Somalis, patenka tarp trijų valstybių, iš kurių bėgama daugiausiai. Šią valstybę paliko jau daugiau kaip 1,1 milijono pabėgėlių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto